Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIRO D’ITALIA 2015

Şöyle bir bu senenin klasiklerini düşündüğünüzde aklınıza boyu 1,80’nin veya kilosu 70’in altında olan kaç bisikletçi geliyor? Gerçekten sayıları yok denecek kadar az. Ama takvimlerimizi Mayıs’a kaydırıp pembe mayo için mücadele eden bisikletçilere baktığımızda, bunun tam tersi bir tablo karşımızda olacak. Bu sefer boyu 1,80’in veya kilosu 70’in üzerinde olanları genel klasman sıralamasının ilk basamaklarında muhtemelen göremeyeceğiz.

Giro d’Italia’nın sezonun ilk büyük turu olmasının getirdiği büyük bir heyecan var. Ama genel kanı Tour de France’ın bisiklet dünyasının en prestijli yarışı olduğu yönünde. Yine de Giro bazı bisikletseverlerin gönlünde ayrı bir yere sahip.

1. Etap – San Lorenzo al Mare › Sanremo (TTT) 17.6 km

San Lorenzo al Mare’den yola çıkıp deniz kenarından 17,6 km.’lik parkur takip edilerek Sanremo’da finiş görülecek. Takımların temposunu bozacak çok fazla sayıda sert viraj bulunmuyor. Dümdüz bir etap, rakım etap boyunca 12 metrenin üzerine çıkmıyor. Etabın asıl önemli noktası, bir takım zamana karşı etabı olması. Bu iki anlama geliyor. İlki, etabı kazanan takımın finiş çizgisinden ilk geçen ismi günün sonunda pembe mayoyu sırtına geçirecek; ikincisi ise genel klasman favorilerinin zaman kaybetme ihtimalleri. 17,6 km çok uzun görünmeyebilir ama bir dakika civarında zaman kaybeden takımlar olacaktır ve daha ilk günden bu kadar geriye düşmeyi telafi etmek kolay değil.

2. Etap – Albenga › Genova 177 km

Yol etaplarına bir sprint etabıyla başlıyoruz. Tek kategorize tırmanış var, o da 4. kategori ve finişe 53 km kala geçiliyor. Bu tırmanış, yarışın finişini etkilemeyecek ama mavi tırmanış mayosunu ilk kimin giyeceğini belirleyeceği için önemli. Günün kaçış grubunda yer almak için birçok bisikletçinin istekli olacağını söyleyebiliriz. Etabın son bölümünde herhangi bir tırmanış yok, toplu sprint finişi bekleniyor.

2015 Giro d’Italia hakkında detaylı bilgiler ve etaplara ait incelemeler Cyclist Türkiye Mayıs sayısında.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!