Bizimle iletişime geçin

Haberler

1 KİLO YAĞ YAKMAK İÇİN NE KADAR BİSİKLET SÜRMELİ?

Bisiklet efor ister ve efor da enerji gerektirir, ve enerji yakmak kilo vermemize yardımcı olur; bunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu genellemelerin ötesinde, bisiklet üzerinde tam olarak ne kadar kilo verebileceğimizi bilmek çok iyi olurdu. Dolayısıyla sorumuz şu: diyet ve günlük aktiviteler hariç, ortalama bir bisikletçi 1 kilo yağ kaybetmek için ne kadar mesafe kat etmelidir?

Bilim bu soruya cevap veriyor ama işin özüne inmek sandığınız kadar kolay değil. “Kilo vermek kesin bir bilim değil ve çok sayıda değişken söz konusu” diyor coperformance.uk CEO’su Adam Carey, “Ama kaba bir fikir vermesi açısından bir bisikletçi ne kadar enerji harcadığını şöyle hesaplayabilir: üretilen ortalama watt gücü x saat cinsinden zaman x 3.6. Yani iki saat boyunca ortalama 100 watt ürettiğinizde 720 kalori yakarsınız. Aynı şekilde, mesela turbo trainer üzerinde bir saat 200 watt üretirseniz, yine 720 kalori yakmış olursunuz; eğer bir güç ölçeriniz varsa, aynı hesabı normal güzergahınızda da yapabilirsiniz.”

Liverpool John Moores Üniversitesi’nde uygulamalı spor ve egzersiz bilimi öğretim görevlisi Greg Whyte, “1 gram yağda 9 kalori enerji olduğunu düşünebiliriz” diyor, “Bunu doğru kabul edersek –ki herkes aslında farklı olduğu için bu zorlama bir rakam- 1 kilo insan yağ dokusunun 7 bin 800 kaloriye eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.

1 kilo yağ yakmak için ne kadar bisiklet sürmeli? makalesinin tamamı Cyclist Türkiye Ağustos sayısında.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!