Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

ORBEA ORCA M-TEAMİ

Üzerinde Orbea yazan dev kutu Cyclist ofisine geldiğinde, açmak için dikkate değer(!) paketler geldiğine yaptığım gibi hemen sandalyemden fırlamadım. Kendimi züppe bir bisikletçi olarak görmüyorum ama bazı bisikletlerin beni diğerlerinden daha fazla heyecanlandırdığını itiraf etmeliyim ve en son Orbea Orca M-TEAMi modelinin de, bir düzine benzer markadan farksız, Ultegra Di2 donanımlı sıradan bir karbon yol bisikleti olacağını düşünmüştüm. Ama yanıldıysam bunu kabul etmekten kaçınmam.

Bir grup bisikletçiye en iyi on yol bisikleti markasını say deseniz, kimsenin Orbea’nın adını geçireceğini sanmıyorum ama bu durum muhtemelen markanın kendini tanıtma konusundaki mütevazılığından kaynaklanıyor. Aslına bakarsanız Basklı üreticinin çoğu büyük markayı gölgede bırakacak bir tarihi var. İnanılmaz ama şirket bu yıl tam 175. kuruluş yılını kutlayacak (ama bunca yıl sadece bisiklet yapmamış). İlk bisikletlerini 20. yüzyılın başlarında piyasaya sunmuşlar. Şirket kuzey İspanya’da Bilbao yakınlarındaki Eibar’da bulunan merkezinde, gezegenimizin en büyük bisiklet stoklarından birini üretiyor.

undefined

Orbea, zamanında yarışlarla yakından ilgileniyormuş ve 1970’ten itibaren profesyonel takımlara sponsorluklar sunarken kıskanılacak başarılar elde etmiş. Şirketin ilk Grand Tour şampiyonu Pedro Delgado, 1985 Vuelta a Espana’da kazandığı zaferle şirketin büyümesine ve küresel çapta bisiklet satışlarının patlamasına önayak olmuş. Orbea’nın Basklı Euskaltel-Euskadi takımıyla da takım 2013’te dağılana dek uzun soluklu ve başarılı bir ilişkisi olmuş. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda Orbea bisikletleri hem yol hem de dağ bisikleti erkekler yarışlarında altın madalyalar (ve dağ bisikleti yarışlarından birinde bir de gümüş madalya) kazanmış ama marka başarıları konusunda diğerlerinden çok daha alçak gönüllü davranıyor. Söz konusu üstün kaliteli bisiklet yapımı olunca işini biliyor ve eğer bir Amerikan ya da İtalyan markası olsaydı, eminim her şey daha farklı olurdu.

Orbea Orca M-TEAMi incelemesinin tamamını Cyclist Türkiye Ağustos sayısında bulabilirsiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Kaçırmayın:

DE ROSA PROTOS

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!