Bizimle iletişime geçin

Haberler

İLK TUR

Sabah saat 8:30 itibarıyla Lyon’a uçuyorum ve Sport dergisinde Sir Bradley Wiggins ile yapılan röportajı okumayı yeni bitirdim. Röportajın sonunda muhabir Wiggins’e bugüne kadar aldığı en iyi spor tavsiyesini soruyor ve Wiggins şöyle cevap veriyor: “Dönüp dönüp James Cracknell’in bana Atlantik’i kürekle geçme konusunda söylediğine geliyorum. Bu deneyimden öğrendiği şuydu: Bir şey ne kadar zor olursa olsun bir noktada bitecek. Her zaman bitmek zorunda. Her ne olursa olsun.” Bu cümleleri tekrar okurken, ne kadar doğru olduklarını düşünmeye başladım. Sanki Sir Brad beni bekleyen zorlu sınavı biliyordu ve tam ihtiyaç duyduğum anda bana el uzatmıştı. Sizin anlayacağınız, bundan 10 gün önce Cyclist ofisinde, 1903 yılındaki ilk Tour de France’ın etaplarından birini koşmak nasıl olurdu diye konuşulmaya başlandı. Ve beni, bir Haziran sabahı erkenden, elimde bir iki harita ve yol tarifiyle Fransa’ya doğru postaladılar. Tek vitesli bir bisikletle… Wiggins yardımcım olsun!

undefined

Başladı
Aslında 1903 yılındaki ilk Tour de France’ın 31 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında, o sırada Fransa’da popüler olan 6 günlük pist yarışlarına benzer şekilde, altı etap olarak koşulması planlanmıştı. Ama sadece 15 yarışçı başvurunca, yarış organizatörü Henri Desgrange, tarihleri 1 – 19 Temmuz arasına ertelemek ve katılım ücretini de yarı yarıya indirip 10 Frank yapmak zorunda kalmıştı (bugün yaklaşık 120 TL). Düşük katılım ücreti, programda dinlenmek için bol bol gün ayrılmış olması ve sadece 2 bin 428 km toplam mesafeyle (ki Tur tarihindeki en kısa ikinci yarıştır ve en kısası bir yıl sonra, 2 bin 404 km olarak koşulmuştur) bugünkü yarışlara kıyasla pek de zor olmadığını düşünmek mümkün. Ama ilk Tur’u sanıldığından çok daha korkutucu hale getiren etap uzunluklarıydı.

Paris – Lyon arası koşulan 1. Etap tam 467 km idi; Lyon’dan Marsilya’ya koşulan 2. Etap 374 km, Marsilya ve Tulouse arası 3. Etap 423 km, Tulouse – Bordeaux arası 4. Etap 268 km, Bordeaux – Nantes arası 5. Etap 425 km ve nihayet Nantes’ten Paris’e dönen 6. Etap tam tamına 471 km idi.
Bir karşılaştırma olması açısından, geçen yılki Tour’un en uzun etabı 238 km idi. Bu durumda biz hangi etabı seçmeliyiz? Başlangıçta 1. Etap en bariz seçim gibi göründü ama hemen sonra fark ettik ki 21. yüzyıl Paris trafiği işleri yavaşlatacaktı ve tehlikeli olacaktı; ayrıca çoğunlukla düz bir etaptı. Öte yandan 2. Etapta 1161 metrelik meşhur Col de
la République tırmanışı vardı ve yolların daha
iyi durumda olduğunu umuyorduk. 2. Etabı koşmaya karar verdikten sonra, artık uygun donanımı toparlamam gerekiyordu.

undefined

Yünlü kıyafeti ve tek vitesli bisikletiyle 1903 yılındaki ilk Tour de France’ın Lyon – Marsilya arasındaki ikinci etabının canlandırmasını Cyclist Türkiye Ağustos sayısında bulabilirsiniz. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Bobinaj Tamirinde Elektrikli Bisikletler İlk Sırada

Haberler

Tour de France 2022’ye hazır mıyız?

Haberler

İstanbul Turkcell GranFondo Yol Bisiklet Yarışı İçin Hazır

Haberler

İzmir’de 6 Ayda 79 BİSİM Bisikleti Çalındı

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!