Bizimle iletişime geçin

Haberler

VİRAJLARDA USTALAŞMAK

Doğru viraj almayı öğrenmek daha hızlı ve güvenli sürüş sağlar. Öyleyse viraj alma becerisi ve bilimine yakından bakmanın vakti geldi.

Nasıl bir bisikletçi olduğunuz pek fark etmiyor; ister tek başına ister grup halinde olsun, virajları hızla geçmek için gereken beceriler evrenseldir ve hayatidir. Total Cycle Coach’tan Colin Batchelor birkaç cümleyle özetliyor: “Bir spor aktivitesinde tanımadığınız bisikletçilerle birlikte, genellikle bilmediğiniz yollarda bisiklet sürersiniz. Viraj alma tekniğiniz kötüyse diğerlerinin önünü kesme, kaza yapma, kontrolü kaybetme, gereksiz yere yavaşlama ve tabii boşuna enerji harcama riskiniz vardır. Yarışlarda ise hem sizin hem de diğer yarışçıların güvenliğini sağlayan, aynı zamanda rekabetteki iddianızı sürdüren hayati bir beceridir.” Viraj alma becerisi tek başınızayken bile sürüşten aldığınız keyfi artıracak ve performansınızı katlayacaktır. Kazandığınız ivmeden en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı anladığınız ve bunu yaratan bilimsel güçleri kavradığınız zaman, dik durmak ve o son tırmanışa sonucu belirleyecek bir atak ya da son bir çabayla kişisel rekorunuzu kırmak için gereken enerji ile başlamak üzere iyi bir şansınız olur.

Mükemmel yaklaşım
Bir dönüşe hızla girip de öbür taraftan nasıl çıkacağınızı merak ettiğiniz hiç oldu mu? Eski World Tour yarışçısı Dan Lloyd, mükemmel dönüşe hazırlanmanın olmazsa olmazlarını anlatıyor: “Ne kadar keskin bir dönüş olduğunu hesaplamaya çalışın. Yolun gittiği yeri göremiyorsanız ağaçların dizilimine bakın ve her ne olursa olsun, kuru havalarda bile, drenaj kapaklarından uzak durun.” “Ayrıca şartları da değerlendirmeniz lazım” diye ekliyor Batchelor, “Zeminde gevşek çakıl mı kullanılmış? Virajda asfalt yaması var mı? Islak mı? Planınız viraja gidonun alt kısmından tutarak geniş girmek, apeks noktasında içeri doğru kaymak ve çıkışta yine dışa açılmak olsun.

Viraj dönme teknikleri bütün incelikleriyle Cyclist Türkiye Eylül sayısında!

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!