Bizimle iletişime geçin

Haberler

TADIMLIK TUR

Bu yılki Tour de France’ın 18. ve 19. etapları, devasa tırmanışları, zirve bitişleri ve ilk kez koşulan yollarıyla sarı formanın kime gideceğini belirlemede önemli rol oynayacak gibi görünüyordu. Cyclist, profesyonellerin neyle karşı karşıya olduğunu görmek için Güney Fransa Alpleri’ne gidiyor.

Fransa’nın gerçekten çok harika bir yanı var ve bu sadece coğrafyası ya da yemekleri değil, lisanı. Dünyanın başka neresinde resmi bir kamu kurumu, bir sandviçe verilen ismin dilbilgisi açısından cinsiyetini korumaya alır veya bir yazılım kitapçığını sadece İngilizce yayınladı diye bir şirketi 500 bin Avro cezaya çarptırır? (Bahsedilen kamu kurumu Académie Française ve görevlerinden biri de Fransızca’yı İngilizce’leşmekten korumak. Siz “e-mail” diyorsunuz, onlar “courriel” diyor.) Ve dünyanın başka neresinde “Chacunvoit midi à saporte” gibi kulağa nefis gelen bir cümle ya da “Les Lacets de Montvernier” gibi alımlı bir cadde adı duyabilirsiniz ki? İlkinin tam çevirisi “herkes gün ortasını kendi kapı eşiğinde görür”; anlamı ise insanın kendi kişisel fikirlerini sanki olgusal gerçeklermiş gibi kabul etme hatasına düşmesi. “Montvernier’in dantelleri” anlamına gelen ikincisi ise ve Pontamafrey köyünden minik Montvernier kasabasına doğru tırmanan dalgalı ve kıvrımlı asfalt yola verilen isim. Şu anda, Les Lacets’in 18 virajı sabah güneşinde kışkırtıcı bir şekilde karşımda uzanmışken, bu yolun da benim kapı eşiğimdeki gün ortası olduğuna şüphe yok. Üstelik Tur daha buralara gelmedi bile.

undefined

Yolu açmak
Ancak dünyanın en büyük seyirlik spor olayı Fransa’nın yollarını ele geçirmeden önce birtakım hazırlıkların yapılması gerekiyor. Bu Savoie bölgesi, özellikle de Saint-Jean de Maurienne, La Toussuire ve Modane kasabaları için, 18, 19 ve 20. etapların başlangıç ve bitişlerine ev sahipliği yapma fırsatı karşılığı Tur organizatörü Amaury Sport Organisation’a (ASO) 300’er bin Avro ödemek ve yerel altyapıyı ASO’nun titizlik isteyen standartlarına uydurmak anlamına geliyor. Toplam nüfusları 13 bin kişiyi bulmayan üç küçük kasaba için bu miktar fazlasıyla büyük bir yatırım gibi görünebilir ama Savoie Mont Blanc turizm heyetinden Céline Guillermin’in şu anda bana anlattığına göre “Tur’un bu kasabalara sağladığı gelir akıl almaz boyutta. Göreceksiniz, çok popüler olacaklar.”

Güney Fransa Alpleri’nde geçen Tadımlık Tur yazısının tamamını Cyclist Türkiye Eylül sayısında bulabilirsiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

AÇ KARNINA BİSİKLET SÜRMEK YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR MI?

Editoryal

ANTRENMAN ROTASI: ÇAVUŞBAŞI – ÇEKMEKÖY

Editoryal

İNTERVAL, İNTERVAL, İNTERVAL

Editoryal

GIRO D’ITALIA 2019: FERNANDO GAVIRIA YARIŞI BIRAKTI

Haberler

Reklam
Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!