Bizimle iletişime geçin
Cyclist Türkiye Tüm D&R Mağazalarında!

Bisikletler

MASON RESOLUTION

Her koşula uygun

Resolution’a kolaylıkla “Transformer” da denilebilirdi, çünkü doğru aksesuarlar kullanılarak hemen bütün yol disiplinlerine uygun hale getirilebilir.

Columbus çelik borulu kadro ve Mason’ın kendi geliştirdiği Aperture disk frenli karbon maşanın her yanı, çamurluk ve bagaj demiri takmak için ustalıkla gizlenmiş yuvalarla dolu. İlk bakışta görmüyorsunuz ama maşa bacaklarının iç kısmına ve çeki borusu köprüsünün arkasına baktığınızda, Resolution’ı bir kış bisikletinden tam donanımlı bir tur bisikletine kadar istediğiniz her şeye dönüştürebilecek cıvata delikleri bulacaksınız. Maşa ve çatal açıklıkları geniş tutulmuş, çamurluklarla birlikte 28 milime kadar lastik takılabiliyor ve bu da, hem çakıllı zemin üzerinde gitmeyi sorun etmeyeceksiniz hem de, üzerindeki birtakım fazlalıkları çıkartıp bir kriteryum yarışına katılabilecek ataklıkta bir bisiklet elde edebileceksiniz anlamına geliyor.

Eskiden Kinesis UK’nin arkasındaki mühendis beyinlerden biri olan, Mason’ın kurucusu Dom Mason, Resolution için “4 mevsimlik” bisiklet diyor. Yani bütün yıl boyunca kullanılabileceğini söylüyor ve sadece hava şartlarını kastetmiyor. Mason bu bisikletin park etrafında küçük bir yarış turu kadar, Alpler’de düzenlenen sekiz saatlik bir spor organizasyonuna da uygun olduğunu düşünüyor. Aslına bakarsanız Resolution’ın alaşım kadrolu ekürisi (aynı geometriye ve ruha sahip) Definition, Britanyalı bisikletçi Josh Ibbett’i bu yılki Transcontinental yarışında (İstanbul’dan Belçika’ya uzanan 4 bin kilometrelik bir destan) birinciliğe taşımıştı. Ibbett alüminyum Definition’u seçtiğini, çünkü çelik Resolution’dan daha hafif ama yeterince konforlu olduğunu söyledi ki, bu sözler Resolution’ın biraz daha ağır ama daha rahat olduğunu akla getiriyor. Elimizdeki kurulumu 9.27 kilo gelen Resolution’ın hafif olmadığı açık ama aynı zamanda, bir çiftinin 1585 gram olduğu söylenen, iri Hunt tekerleri ve disk fren rotorlarıyla, oldukça dolu bir bisiklet. Cevap aradığımız soru vaat ettiği sürüş konforunu sağlayıp sağlamadığı.

Rafine petro-kimya hayranları karşı çıkabilir ama benim tecrübeme göre çelik kadrolar (iyi çelik kadrolar) daha iyi gidiyor. En kaliteli karbon kadrolar bu performansı ancak yakalayabiliyor ama ben hala, bana o elle tutulamayan hissi en iyi yaşatacak çelik makineyi arıyorum. Yolu silindir gibi ezen, sarsıntıları sönümleyen, ne derseniz deyin; çelik kadroların, her şeyi daha yumuşatan bir tarafı var. Kameranın flu çektiği bir rüya sahnesi ya da kocaman bir bisiklet kucaklaması gibi… Memnuniyetle ifade etmeliyim ki Resolution beni oldukça sıcak ama biraz da resmi bir şekilde kucakladı. Anlayacağınız bu oldukça esnemez bir bisiklet.

Dört mevsim iddiasını yerine getirmek için Mason, çoğunlukla gıcırdayan pres-fit ürünlerle karşılaştırıldığında güvenilir ve emniyetli bulunan geleneksel yivli orta göbek yatağında karar kılmış. Tecrübeye dayanarak yivli yatak seçimine katılırım; eğer iyi bakım yapılırsa yıllar boyu dayanırlar. Ancak bir karşılaştırma yaparsak, bu tip bir yatak boruların bağlandığı yüzey alanından feragat etmeyi gerektirir ki, teoride bu esnemezliği sınırlar çünkü boru ve birleşme noktalarının çaplarının geniş olması normalde esnemezlikle eş anlamlıdır. Dolayısıyla üstün performans gerektiren sprintlerdeki son vurucu darbesi pek yeterli olmasa bile Resolution’ın uzun mesafeli sürüşlerde gösterdiği etkinlik, Mason’ın tasarımına işaret ediyor.

undefined

 Uzun ve alçak

Safkan yarış bisikletlerinde göreceğinizden çok daha alçakta duran orta göbeği ve biraz uzunca teker açıklığıyla Resolution’ın geometrisi rahatlığı öne çıkartıyor. Sonuç olarak Resolution, ağırlık merkezinin aşağıda olması ve uzatılmış sağlam duruşu sayesinde, yüksek hızlarda bile son derece dengeli. Çoğu zaman, özellikle de bisiklet heybe ve kamp malzemeleri ile yüklüyse bu istenilen bir durum. Ama aynı zamanda Resolution’ın virajlı yollarda çeviklikten feragat etmesi anlamına gelmiş. Hızla girilen geniş dönüşlerde harikaydı ama yolun daha teknik kısımlarında Resolution’ı şöyle bir itelemek yerine bisikletle güreşmem gerekti.

Bu, dengeleri değiştirecek bir bisiklet değil; aslına bakarsanız bisikleti gerçekten sürmem gerektiği, benim ona ihtiyacım olduğu kadar onun da bana ihtiyacı olduğu hissini verdiği için, zaman zaman çok eğlendim. Artı, bu yol tutuş özelliği bisikletçinin uyum sağlayamayacağı kadar kuvvetli de hissedilmiyor. Yine de bu “4 mevsim” iddiasını sorgulamama neden oldu.

 undefined

Ezeli soru

Bu bisikleti bütün bir yıl boyunca, her koşulda ve şekilde kullanabilir misiniz? Kesinlikle evet. Ama bunu isteyecek misiniz? Kişisel görüşüme göre, bu sorunun cevabı hayır. Farklı çamurluk ya da bagaj demiri seçeneklerine sahip olsa da, bana göre bu kadro bu tür eklentiler için fazla güzel. Kadronun boyası mükemmel ve eğer bu bisiklet bana ait olsaydı, her sürüşte onunla hava atmak isterdim. Ayrıca, yaklaşık £4,200’lik fiyatıyla, bu aylarda kullanmak için fazlasıyla pahalı. Eğer benim olsaydı, yoldan fırlayıp boyasını çizen ilk taşta, bisikleti hemen battaniyelere sarar ve ilkbahar gelene kadar kapalı bir yerde saklardım.

Yolların açık, güneşin sıcak olduğu bir yaz günü, Resolution’dan daha iyi bir yol arkadaşı bulamazsınız. Gün boyu süren bütün turlarda kullanabileceğiniz mükemmel bir bisiklet. Ama bisikletinizi sadece düz yolda değil tırmanış ve inişlerde de rüzgar gibi sürmek isteyeceğiniz başka günler olacak. Vücudunuzdaki tüm kasların sadece ve sadece hız üretmeye odaklandığı o dinamizmi hissetmek isteyeceksiniz. Bisikletinizin füze gibi hızlı gitmesini isteyeceksiniz ama ne kadar zorlarsam zorlayayım, Resolution bu noktaya varamadı.

İşin gerçeği, Mason çok kullanışlı bir bisiklet yaratmış ama hayatta ihtiyacınız olan tek bisiklet bu değil. Kötü koşullarda kullanmak için daha harcanabilir bir bisiklet ve hızın her şeyden önemli olduğu günlerde ise daha hafif ve daha esnemez bir bisiklete ihtiyacınız olacak. Ama güzel bir makinenin üzerinde sakin bir sürüş keyfi peşindeyseniz, Resolution tam size göre.

 

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir sonraki:

MERIDA SCULTURA TEAM

Kaçırmayın:

EDDY MERCKX SAN REMO 76

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU 120 ŞEHİRDE EŞZAMANLI OLARAK YAPILACAK

Haberler

DUMOULIN’İN BU SEZON YARIŞLARA DÖNME OLASILIĞI DÜŞÜK

Haberler

FESTA2200 BİSİKLET FESTİVALİ

Editoryal

BİSİKLET DÜNYASI BJORG LAMBRECHT’İN YASINI TUTUYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!