Bizimle iletişime geçin

Haberler

AHMET ÖRKEN VE TORKU’LU ÜÇ BİSİKLETÇİ QİNGHAİ LAKE YARIŞINDAN ÇEKİLDİ

Qinghai Gölü, Çin – Cyclist Türkiye’ye yalnızca üç gün önce konuşan Ahmet Örken, Tour of Qinghai Lake’te yarışmak için oldukça motive olduğunu söylemişti. Fakat Torku’lu sporcu, yüksek irtifa nedeniyle yaşadığı rahatsızlıkların ardından üç takım arkadaşıyla birlikte yarışı bırakmak zorunda kaldı. 

https://twitter.com/ProCyclingStats/status/754567917245755392

Yarışın ilk etabının son iki kilometresinde pelotonun önüne çıkan bir yaya nedeniyle büyük bir kaza geçiren Ahmet Örken, 13 etap ve 1916km’den oluşan yarışın ilk dağlık etabında zorlanmaya başladı.

Resmi olmasa da, dördüncü büyük tur olarak anılan Tour of Qinghai Lake, UCI yarışları içinde en fazla irtifa kazanımına sahip yarış olma unvanına sahip.

Üçüncü etaptaki 3,782 metrelik HC tırmanış Ahmet Örken ve takım arkadaşları Ahmet Akdilek, Fatih Keleş ve Ferit Şamlı’nın yarışı bırakmasına neden oldu. Takım arkadaşları ve takımın lideri Mustafa Sayar ise finişe kadar oldukça zorlandığını söyledi.

undefined
Fotoğraf: Adrian Hoe / Tour of Qinghai Lake 

3,766 metrelik bir HC tırmanış içeren dördüncü etap öncesinde “Dün çok zor bir etap geçirdik” diyen Sayar, “Etap boyunca mide problemleri yaşadım ve finişe oldukça zor ulaştım. Etap sonrası da semptomları azaltması için serum tedavisi gördüm” diye ekledi.

Cumartesi günü yapılan takım toplantısında Cyclist Türkiye’ye konuşan Örken, Türkiye’de yaşanan olayları öğrendikten sonra oldukça şaşırdığını ve üzüldüğünü söylemişti. Son zamanlarda Avrupa’da artan terör olaylarına ve Perşembe günü 84 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Bastille Günü saldırısına rağmen Türkiye’de böyle bir olay yaşanmasının aklının ucundan bile geçmediğini söyleyen 23 yaşındaki sporcu, “haberleri aldığımda ilk yaptığım ailemi arayıp iyi olup olmadıklarını öğrenmek oldu” dedi.

“Şükür ki ailem ve arkadaşlarımın hepsi iyi olduklarını söyledi” diyen Örken “Endişelenmemem ve işime odaklanmam gerektiğini söylediler” diye ekledi. Ahmet Örken, Qinghai Lake turu için hiç olmadığı kadar motive olduğunu söylemişti.

undefined
Fotoğraf: Adrian Hoe / Tour of Qinghai Lake 

2015 yılındaki Tour of Aegean ve International Tour of Torku Mevlana yarışlarını kazanan Örken kadar, diğer takım arkadaşları da yarış için oldukça motive olmuş durumdaydılar.

Türkiye’nin tek kıta takımının menajeri Sadettin Kızıl “Türkiye’deki takım arkadaşlarımız ve ailelerimiz güvende olduklarını söylediler” dedi. “Fakat biz profesyonel bir bisiklet takımı olarak buradayız ve yapmamız gereken bir işimiz var” diye ekledi.

“Yarış sırasında ülkemiz hep kalbimizde olacak ama aklımız yarışı kazanmaya odaklanacak”

Türkiye’de yaşanan terör olayları Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun da sorun yaşamasına neden olmuştu. 2.HC kategorisinde düzenlenen tura gelmesi beklenen profesyonel takımlar, Türkiye’de yaşanan olaylardan sonra 2.1 seviyesindeki Tour of Croatia’ya katılma kararı almışlardı.

Tour of Turkey sırasında, TUR’un World Tour statüsüne çıkması dedikoduları dolaşırken profesyonel takımların gelmekten neden vazgeçtiğini UCI Başkanı Brian Cookson’a sormuştuk.

Nisan ayında Cookson Cyclist Türkiye’ye “Zaman zaman organizasyonların bu tür problemler yaşaması normal” demişti. “Güvenlik sorunları dünyanın her yerinde ülkeler için geçerli bir durum. Fakat bugün burada İstanbul’da bulunuyor olmam, Tour of Turkey’in harika bir yarış olduğunu ve çok iyi bir geleceğe sahip olduğunu göstermek içindir”

Ahmet Örken ise bu konuda, “evet bazı sorunlar yaşıyoruz. Fakat birlik olarak bunların üstesinden gelebiliriz” dedi.

Cyclist Türkiye yazarı Aaron S. Lee, Eurosport için profesyonel bisiklet ve triathlon dünyasından köşe haberleri de hazırlamaktadır.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!