Bizimle iletişime geçin

Haberler

KÜÇÜKÇEKMECE BİSİKLET KULÜBÜNDEN ANLAMLI ETKİNLİK

Birincisi ilk kez 2015 yılında Küçükçekmece Bisiklet Kulübü tarafından düzenlenen, İstanbul çevre il ve ilçelerindeki bisiklet gruplarının yoğun ilgisi ile her geçen yıl daha da anlamlı hale gelen Alaiye şehitlerini anma etkinliği köklü bir tarihi gerçekliğe dayanıyor.

Balkan savaşı sırasında Osmanlı devletinden ayrılarak ayaklanan Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ devletleri karşı cephede savaşa girer. Düşman Çatalca’ya kadar ilerlerken, cephedeki Türk askeri yetmez olmuş, Anadolu’nun farklı şehirlerinden gençler cepheye koşmuştur. Bu 657 askerden 157’si de Alanya’dan (Alaiye) gelir.

Bir gece önce düşmanı püskürten yol yorgunu Alaiye Redif Taburu, 17 Kasım 1912 tarihinde Dağyenice Köyü civarında, mevzilerde konuşlanarak dinlenmeye başlar. Bu sırada mevzilere sızan Bulgar askerler süngü hücumu ile uykudaki Alaiye Taburu’na saldırarak 657 askeri şehit eder. Bu büyük kaybın ardından Bulgar kuvvetleri hezimete uğratılır.

O günün anısına kurulan Çatalca’daki Alaiye şehitliği bizlere, vatan savunması yaparken hayatlarını kaybeden askerlerin ölümsüz olduğunu her gün hatırlatmaktadır.

Bu yıl da üçüncüsü gerçekleştirilecek olan özel anma turuna Çatalca Kaymakamlığı, Çatalca Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi ortaklaşa evsahipliği yapıyor. İştirak eden bisiklet gruplarıyla beraber 26 Mart Pazar günü Çatalca Alaiye Şehitliğinin ziyaret edileceği etkinliğe herkes davetlidir.

Tüm Grupların Ortak Buluşma Noktası – Çatalca Cumhuriyet Merkezi saati: 11:00

Küçükçekmece Meydan Toplanma saati: 06:00

Hareket saati: 07:00

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!