Bizimle iletişime geçin

Haberler

PROFİL: YEGOR DEMENTYEV

Yol ya da pist fark etmeksizin, 2016 Rio Paralimpik oyunları öncesi Yegor Dementyev kariyerinin zirve formundaydı. 27 yaşındaki Ukraynalı bisikletçi, Rio’da ilk olarak velodrome’da Avustralyalı dünya bir numarası Alistair Donohoe’nin önünde bireysel takibi kazandı; ardından dört gün sonra ise yolda C5 kategorisinde zamana karşıyla ülkesi adına ikinci altın madalyanın sahibi oldu.

Olimpiyatların yalnızca bisikletçiler için değil, tüm sporcular için ancak yaşanılarak anlaşılabilecek bir deneyim olduğunu belirten Dementyiev için Rio, Londra’nın gerisinde kalmış, “Rio’yu beğenmedim demek istemem ama atmosfer ve organizasyon açısından Londra’nın bir tık altındaydı. Ama genel olarak olimpiyatlardan bahsedecek olursak, dünyadaki en büyük ve prestijli spor organizasyonu. Yalnızca dört yılda bir gerçekleşen ve sadece bir bisikletçinin değil, aynı zamanda bir sporcunun da mücadele edebileceği en büyük meydan okuma.”

undefined

Dünya Pist Şampiyonası’nın bronz ve gümüş madalyalı bisikletçisi artık kendi ülke takımı ISD Continental Team adına yarışıyor. “Genç bir takımız. Ben yaşça takımın tecrübelilerinden bile sayılabilirim. Bu nedenle elimden geldiğince takımdaki genç sporculara yardımcı olmaya çalışıyor ve onlara tecrübelerimi aktarıyorum.”

ISD Continental Team bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 20-23 Nisan tarihleri arasında koşulan Tour Of Mersin’de yer alan 11 takımdan biriydi. Yegor Dementyev, UCI 2.2 kategorisinde bulunan Tour of Mersin’nin bu sezon koştuğu ilk UCI yarışı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Açıkçası şu anda formumun zirvesinde olduğumu söyleyemem. Tour of Mersin bizim için sezonun ilk yarışlarından biri. İlk gün öncesi bacaklarımı güçlü hissediyorum ancak en iyi halimde olduğumu söyleyemem. Formumun tepe noktasına ulaşmak için birkaç yarışa daha ihtiyacım var ve Tour of Mersin de hem iklim koşulları hem de yarışın kalitesi açısından bu uğurda iyi bir yarış.”

Yegor Dementyev’in gelecek hedefleri arasında “Gerçekçi bir hedef” dediği tek günlük klasik La Fleche Wallone var. Dementyev’e göre dünyanın en zor büyük turu ise yaşadığı ülkede düzenlenen Giro d’Italia: “İtalya’da yaşıyorum ve tüm o yollar, tırmanışlar Giro’yu kuşkusuz ki dünyanın en zor yarışı yapıyor. Buna değişken hava şartlarını da eklediğiniz de Giro diğerlerinde ayrılıyor.”

undefined

Söz bu sene 100’cüsü koşulacak Giro ‘dan açılınca sezonun ilk büyük turu öncesi kimi favori gördüğünü soruyoruz Yehor’a: “ Armstrong yıllarında bu cevaplaması kolay bir soruydu çünkü kimin kazanacağı belliydi.  Artık bu cevaplaması oldukça zor bir soru, çünkü bugünlerde pek çok güçlü bisikletçi var. Bu nedenle kimin kazanacağını söylemek gerçekten çok zor.”

Yegor Dementyev son olarak bu röportajın okurlarına küçük bir tavsiyede bulunmak istiyor ve bisikleti herkesin en azından bir kere denemesi gerektiğini söylüyor: “Herkes bisikleti denemeli, çünkü bisiklet yaşamınızın en büyük tutkusu haline gelebilir; ama en önemlisi her şeye rağmen ilk önce denemek.”

Yarışın son günü geldiğinde Yegor beklenmedik bir şekilde kendini genel klasmanın altıncı basamağında buluyor. Tour of Mersin onun için sezonun ilk yarışlarından biriydi ama Ukraynalı bisikletçi Yegor Dementyev en iyi yaptığı şeyi yaptı; denedi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!