Bizimle iletişime geçin

Haberler

BURSA’DA KOŞULAN RIFAT ÇALIŞKAN KRİTERYUM YARIŞI KIYASIYA BİR MÜCADELEYE SAHNE OLDU

Bu yıl Bisiklet Federasyonu’nun 2017 yılı faaliyet programında yer alan Rıfat Çalışkan Kriteryum Yarışı” 6 Mayıs 2017 tarihinde (yol hariç) Bursa’da yapıldı.

Yeni federasyon ile birlikte efsane olmuş milli bisikletçiler anısına kriteryum yarışları düzenlenmeye başlanırken; bu yolla hem bisiklet sporunun görünürlüğünü arttırması hem de Türk bisiklet tarihine yer etmiş isimlerin anılması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda eski milli bisikletçi Rıfat Çalışkan anısına düzenlenen federasyon kriteryum yarışı, yağmurlu bir havada, 42 sporcunun katılımıyla kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu.

Federasyon takviminde 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde açıklanan Bursa yarışları hem kategori bazında hem de yarış disiplini konusunda birkaç değişikliğe uğramış ve en sonunda sadece genç, yıldız ve büyük erkekler kategorilerinde kriteryum yarışları yapılması karar alınmıştı.

undefined

Sabah saat 09:30’da Genç Erkekler ve Yıldız Erkekler kategorisi bir arada start alırken, 3km’lik parkurda beş tur atan genç bisikletçiler, kendi aralarında sıkı bir rekabete tutuştu. Genç Erkekler kategorisinde Salcano Kapadokya Bisiklet Takımı’nın 2016 Balkan ve Türkiye Şampiyonluğu bulunan sporcusu Ahmet Örencik birinciliği alırken, hemen arkasından Bursa Büyükşehir Spor Kulübünden Cemilcan Sertkaya ikinciliği, Talat Berent ise üçüncülüğü elde etti. Ödüller eski milli bisikletçi Saim Tatlıcılar ve Halim Aytiş tarafından verildi.

Saat 10:30’da start alan Büyük Erkekler kategorisi zorlu iklim koşulları altında pedallanırken, sürekli atak denemeleri yapan Torku, Brisa ve Salcano takımları yarışa büyük heyecan ve renk kattı. Yarışın bitimine son dört tur kala Halil İbrahim Dilek (Torku), Onur Turgut (Brisaspor)  ve Burak Abay ( Salcano Cappadocia) peloton ile aralarındaki mesafeyi 40sn’ye kadar çıkarttı.

Yarış sonunda 30km’lik parkuru yağış ve ıslak zemine karşı 46 dakikada bitiren Halil İbrahim Dilek (Torku) birinciliği elde ederken, hemen ardından 1 saniye farkla gelen Onur Turgut (Brisaspor) ikinci ve Burak Abay (Salcano Cappodocia) üçüncü oldu.

undefined

Yarış sonu Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulunan, Rıfat Çalışkan Bursa Kriteryum’un galibi Halil İbrahim Dilek: “Yarış çok zorluydu, yağan yağmurla birlikte yerler kaygan bir hal aldı. O yüzden virajlarda neredeyse durma noktasına kadar yavaşladık.” dedi ve ekledi, “Beş tur kala atak çektim ve Onur Turgut, Burak Abay ile kaçış oluşturduk. Finişe gelirken tempo yüksekti, son 400 metrede ise yavaşladık ve finişi yaparak birinci geldim.”

Kendi olmasa bile takımının katıldığı her yarışta Torku’nun başarısı için mücadele vereceğini söyleyen Halil İbrahim, form durumu daha da yükseltip gelecek yarışlarda başarılı sonuçlar almaya devam etmek istediğini belirtti.

Buraya gelmeden önce Tour of Mersin’de boy gösteren Halil İbrahim Dilek: “Tour of Mersin benim için çok büyük bir tecrübe oldu, sezonun kendi adıma en iyi yarışlarından biriydi ve birkaç prim kapısında kürsü yapmayı da başardım. Bugünkü birincilik de kariyerim için iyi bir galibiyet oldu.” dedi.    

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!