Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

LOOK 785 HUEZ RS

Look asla yenilikten korkan bir marka olmadı. Markanın yenilikçi yanını yansıtan icraatlarından biri Bernard Hinault için yaptıkları ve Hinault’un 1985 Tour de France’ı kazanmasına yardımcı olan kitli pedallardı. Bundan kısa süre sonra Look, Fransa Turu’nda ilk karbon fiber kadrolu bisikleti tanıttı. Son olarak ise markanın son aero bisikleti Look 795, geleneksel yol bisikletlerine kıyasla teknoloji tabanlı bisikletlerle daha fazla benzerlik taşıyordu.

Daha tutucu bir dış görünüme sahip yeni 785 Huez RS, bu nedenle çılgın görünüme alışmış müşterilerini biraz şaşırtmış olabilir. Ama yenilikçilik her zaman olduğu gibi yine işin içinde.

Yeni 785 Huez RS kurumsal bir yenilenmeye giden Look markasının yeni başkanı ve yeni jant firması Corima’yla ürettiği ilk ürün. Şaşırtıcı olmayacak şekilde bisiklet Corima’nın hafif jant seti Winium+ tubular modeliyle eşleştirilmiş. Bu Look’un 730g kadro, 280g maşa ve toplamda 5.9kg olarak ürettiği en hafif bisiklet için harika bir tamamlayıcı. 

“Bu marketteki en hafif kadro değil,” diyor Look’un ürün müdürü Fred Caron, “ama Fransız markası olan Look için dayanıklılık son derece önemli bir yer teşkil ediyor. Look’un tüm bisikletleri yalnızca Avrupa’daki test standartlarına girmekle kalmıyor, aynı zamanda testlerden %60’la geçmesi gerekiyor.

Maddi dünya

Look 785 Huez RS’nin hafif ağırlığı, yüksek sertliği ve ürkmenize sebep olacak  £8,199 üstü ücreti kısmen karbon fiber seçimine dayandırılıyor. Öyle ki marka üretimde 60 tona kadar gerilme gücü gösteren ultra yüksek modül karbon (UHM) kullanmış.

Belki kadronun üretiminde yalnızca %10 oranında özel fiber kullanılmış olabilir (Tamamı UHM fiberden yapılacak bir bisiklet inanılmaz derecede sert olacaktır) ancak bu kadarı bile 785 Huez RS’in standart 785 Huez üzerindeki fiyat artışını açıklamaya yetiyor.

Üçüncü parti grup setlere gerek kalmaksızın rakipleri özel üretim Cannondale SuperSix ve Trek Emonda’yla aynı ağırlıkta gelen Huez RS’nin bu özelliği yalnızca fiberle açıklanamaz. Look kadro borularını yeniden gözden geçirerek Caron’un “optimize durağanlık bölümü” diye adlandırdığı ve kadro borularının en efektif biçimde şekillendirildiği sistemi kullanmış.  

Örneğin, alt kadro borusu, alt dirsekle olan kesişme noktasında keskin olmayan, kare şeklinde bir profile sahip ve bu da alın borusu ile olan bağlantıda daha geleneksel bir yuvarlak şekle doğru değişim anlamına geliyor. 

Caron malzeme seçimi ve boru tasarımının Look 785 Huez RS’ye özellikle ince boru duvarları kazandırdığı görüşünde. Sertlik ve düşük ağırlık bisikletin merkezini oluşturuyor: Look’un hem biricik tek parça aynakolu ZED hem de orta yatak mili tek parça olarak karbon fiberden üretilmiş. 

Tüm bu sertlik odaklı tartışmaların göbeğinde bulunan 785 Huez RS’in sürücüler için kemik titretecek kadar sert olacağını bekleyebilirsiniz, ama Look konforu bir kenara atmış değil. Yeni Look esnekliğin ihtiyaç olduğu yerde imdada yetişmesi için 260 ayrı parça kadro için, 90 parça da maşada kullanılan  karbon parçadan oluşan bir karbon kokteyli gibi. Rahatlık için bir başka not ise Look, 785’ü ince 27.2 mm’lik bir sele borusu ile donatılmış olması.

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!