Bizimle iletişime geçin

Editoryal

BÜYÜTEÇ: UZUN TURA VAR MISINIZ?

Yolculuğunuz sırasında sizi ve eşyalarınızı güvenli bir biçimde taşıyan bisiklettir. Gün içinde saatlerce ve yolcuğunuzun süresi boyunca (haftalarca, aylarca) onun üzerinde oturursunuz. Tur bisikletiniz geometrisi ve size özel ayarları ile fiziksel olarak size zarar vermemeli. Ekipman ve dayanım olarak da sorun çıkarmamalı.

İşte tur bisikletinizi ararken, önce şehir/tur diye bir kavram ile karşılarsınız. Bisikletler aynı gibi görünse de aslında tamamen farklıdırlar. Ülkemiz de bisikletli hayata geçtikte bu ayrım da artık yapılmaya başlanıyor. Bu yazıda sadece tur bisikletleri değerlendirmesini bulacaksınız. Yazının kapsamındaki tur bisikletleri, dünyada herhangi bir yolda gidebileceğiniz bisikletler olarak ele alınmıştır. Ayrıca trekking bisikletleri var ki, bu başka bir sefere.

Bu yazıda ele alınmayan katlanır, recumbent gibi bisikletler var. Her bisiklet ile dünya turu yapılır. Şu anda Penny Farthing ve Unicycle ile dünya turu yapanlar da var çünkü bunun için gereken ilk şey istek. Tabii ki doğru malzeme ile yaparsanız, yolda karşılaşacağınız sorunlar azalacak, konfor ve verim artacak.

undefined

Tur bisikletinde ilk dikkat edilmesi gereken şey: kadro. Malzemesi ve üretim yöntemi dayanıklılığını belirlerken, geometrisi yolda rahatlığınızı sağlar. 14-17 kg arasında değişir tur bisikletlerinin ağırlığı. Daha hafifse, eksik olabilir. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Ön maşa düz olmalı ve üzerinde taşıyıcı için delikler bulunmalı. Süspansiyonlu maşa size ağırlıktan başka bir şey vermez.

Kadrodan sonra sizi ve yükleri taşıyacak ekipman, jantlardır. Kesinlikle çift katlı ve yüzüklü olmalı. Artistik şekiller aramaya gerek yok, U şeklinde profil dayanımı arttırır. Sadece Rohloff gibi göbekten vites sistemlerinde yüzüksüz olmalı. Jant tellerinin kalınlığı ve kalitesi ile nasıl örüldüğü ve akort yapıldığı da önemlidir.

No name ya da düşük seviye vites sistemi kullananlar bilirler, ayar sürekli kaçar, vites geçmez ve kısa zamanda malzemeyi değiştirmek zorunda kalırsınız. Shimano’nun XT, LX ve Deore sistemlerinden vazgeçmeyin, daha alt seviyeye inmeyin. Vazgeçerseniz de daha ileri olan Rohloff ve Pinion gibi göbekten vites sistemlerine geçin.

Turda çantalarınızı taşıyacak ekipman, bagaj taşıyıcılardır. Çelik veya alüminyum olabilir. Kaç kilo taşıdığı kadar, montaj şekli de önemli.

undefined

Lastiğin malzemesi kauçuk olmalı, koruma tabakasını ve diş durumunu ise gideceğiniz yola göre seçmelisiniz. Kalın lastik, size daha konforlu bir sürüş sağlar, süspansiyon gibi. Bizim önerimiz minimum  2.00 inç lastik kullanmanız. Zira tur bisikletinizi, şehir veya trekking bisikletlerinden ayıracak özellik de bu. Şehir bisikletlerinde 1,75inç’ten daha yüksek lastik seçimi yapamıyorsunuz. Bu da bisikleti yüklerken ihtiyaçlarınızın bir kısmından mahrum kalmanıza neden olabilir.

Pozisyon önemli diyoruz, gidon ve ayarlanabilir gidon boğazı ile tur pozisyonu dediğimiz 60 derecelik pozisyonu sağlarsınız. Dropbar sevenler de var ama benim tercihim kelebek gidon ya da bar-endler çünkü size pozisyon çeşitliliği sağlar. Gidon seçimi sizin kendinizi nasıl rahat hissettiğinizle ilgili olarak değişebilir. Kelebek gidonun bir diğer avantajı gps cihazı ve aydınlatma gibi ihtiyaçlarınıza kolayca yer bulabileceğiniz bir kokpit alanı sağlaması.

undefined

Peki hangi tip fren sistemi? Fren sisteminizin darbe aldığı zaman da sağlam kalması gerekli. Dolayısıyla, kaliteli v-fren olması, parça bulunurluğu ve bakım kolaylığı nedeniyle çok daha uygun. Benim tercihim ise, Magura hidrolik jant freni. 

Bir tarafı SPD diğer tarafı düz pedallar, farklı ayakkabılarla kullanılabildiğinden turcuların tercihi oluyor. 

Sele konusu en zor konu. Brooks sele birçok turcunun favorisi ama denemeden bilemezsiniz, öyle birkaç saat değil, birkaç gün denenmeli.

İyi ekipman dışında, bisikletçinizin bisikletinizi size göre ayarlaması da çok önemli. Sıra tura çıkmaya geldiğindeyse, bisikletin bakımını ve tamirini kendi başınıza nasıl yapacağınızı bildiğinizden emin olun. Şimdiden iyi turlar dileriz.

 undefined

Seçenekler

Trek 920, “Yolun size ne yapmanız gerektiğini söylemesine izin vermeyin” diyor. Dropbar tutuşu ve 10’lu sistem geniş vites aralıkları ile her yol şartında sizi bisikletinizi itmekten uzak tutacak bir tur bisikleti. Alüminyum kadrosu ile zorlu yollarda size rahat bir sürüş sağlamak üzerine odaklanmış. Trek, hidrolik disk fren tercihinin tüm hava şartlarında maksimum frenleme performansı sağladığını söylüyor. Hidrolik disk fren avantajı özellikle yüklü bisikletinizle bitmeyen yokuşlardan inerken kollarınızı yormayacak. Ya yokuş çıkarken? Sram grupseti 11/36 ruble ve 28/42 aynakol oranları ile hem tırmanırken hem de düzlüklerde atik bir sürüş sağlayabilirsiniz. 29 inç lastikleri ile patikalarda yol tutuşunuz da göz önünde bulundurmuş. Trek 920’in iyi bir yol arkadaşı olacağına kuşkumuz yok.  

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!