Bizimle iletişime geçin

Profiller

JOZEF METELKA

1986 doğumlu Jozef Metelka, 21 yaşındayken tenis antrenörü olmak istiyordu. Bir gün antrenmandan dönüşünde motosikleti ile virajı dönerken karşıdan gelen araba ile çarpıştı. Bu kaza sonucu bir bacağını kaybeden Metelka, spor yapmaktan ise asla vazgeçmeyecekti

 

Cyclist Türkiye, Jozef Metelka ile özel bir söyleşi gerçekleştrdi. Paralimpik sporunun önde gelen isimlerinden olan Metelka ile Rio Pralimpik Oyunları’nı, gelecek planlarını ve paralimpik sporunun bugünü hakkında konuştuk. Metelka, sorularımızı Türkiye’deki bisikletseverler için özel olarak cevapladı

Paralimpik oyunları benzersiz bir deneyim olmalı. Nasıl bir tecrübeydi?

Rio gerçekten harikaydı. Son derece yardımsever insanların ve güzel spor alanlarının olduğu  iyi organize edilmiş bir etkinlikti. Rio’ya kafamda bazı soru işaretleriyle gitmiştim, ama neticede gerçekten  unutulmaz bir tecrübeydi. Umarım gelecekte de bu tip organizasyonlarda yeniden yer alma şansı yakalarım.

Sarah Storey bir söyleşinde UCI’nin Dünya Şampiyonalarında para-bisikletçilere para ödülü vermemesini eleştirmişti. Bir dünya şampiyonu olarak etik açıdan bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sarah’ya tamamıyla katılıyorum. Bana göre de bir maaş ya da para ödülü olmadan profesyonel olarak adlandırılmak manevi olarak doğru değil.

Bir keresinde en büyük hayalinizin bisiklet ve para-bisikleti birbirine yaklaştırmak olduğunu söylemiştiniz. Bisiklet ve para-bisiklet arasındaki en büyük farklılık nedir size göre?

Farklılıklardan ziyade bizi birleştiren şeylerden bahsetmek isterim. Sonuçta herkes bir bisiklet sürüyor, mümkün olduğunca çok çalışıyor ve muhtemel en iyi sonucu almak için yeteneklerinin ve olanaklarının ötesine geçmeye çalışıyor. Tüm atletler en iyisi için çabalıyor ve adil yollarla zorluklarla nasıl baş edeceğini ve onların üstesinden nasıl geleceğini öğreniyor. Daha başka nasıl bir farklılık olabilir ki?

Sponsorlar olmadan para-bisiklet sporunu yapmak ne kadar zor?

Profesyonel para-bisikletçi açısından bu imkansız. Bisikleti hobi olarak sürüyorsanız  problem değil. Kısaca profesyonel bisiklette olduğu gibi para-bisiklette de durum aynı.

Tour de France’de yer alan ilk para-bisikletçi olsaydınız, bu sizin için ne anlama gelirdi? Belki hemşeriniz Peter Sagan’la birlikte!

Kariyerimin şu aşamasında piste daha fazla odaklanmaya başladım, ama yeni meydan okumalardan da çekinmem. Eğer Fransa turuna hazırlanmak ve yarışmak için bir teklif gelirse hayır demem.

Geçirmiş olduğunuz kaza zihinsel olarak hayata bakışınızı nasıl değiştirdi?

Her dakikama, küçük ve sıradan gözüken her şeye değer vermeye çalışıyorum. Örneğin, bir ay boyunca  yapacak durumda olmadıktan sonra duş almak bile büyülü bir deneyimdi. Ne istediğine dikkat et diye bir deyiş vardır, buna rağmen hayallerimi takip etmeye ve dileklerimi gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Bisiklet dışında Josef Metelka kimdir?

Motosikletçi, kayakçı ve iyi yemek meraklısı.

Spor kahramanınız ya da size güç veren kişisel bir mottonuz var mı?

Asla bir kahramana sahip olmadım. Şöyle derler, ‘’Eğer önderlik edemiyorsan, takip etmen gerekir’’ ve ben asla emirleri takip etme konusunda iyi değilim. İnandığım mottomsa Hannibal’ın,

‘’Eğer bir yol bulamadıysan, kendi yolunu yap.’’

Yenilenen modern UCI saat rekorunu deneyecek misiniz?

Şu an  için hayır. Pistte onlarca tur atmak pek ilgimi çekmiyor, hatta biraz da sıkıcı buluyorum.  Karada bisikletle hız rekorunu kırmak gibi bir planım var ama.

Para-bisikletçi olarak en gurur verici anınız ya da en büyük başarınız nedir?

Para-bisiklette pek çok zafer yaşadım ama en büyüğü RIO 2016’da biraysel takibi kazandığktan sonraki kutlamam olabilir. Ayrıca Glasgow’da heyecan verici bir atmosferdeki Pist Dünya şampiyonluğum da en az RIO kadar büyülü bir andı.

Ne yazık ki Türkiye’de profesyonel bir para-bisikletçi yok, ama yine de bir mesajınız ya da tavsiyeniz var mıdır?

Slovakya’da da durum aynı. Ödeme yapılmadığı için bizler de profesyonel değiliz. Ben kendimi elit atlet olarak adlandırıyorum ve inanıyorum ki en iyisi için çabalayan, sıkı antrenman yapan , fazlaca şans ve şevkle birlikte herkes benim seviyeme gelebilir. Özetle tek mesajım, bisiklete binin ve pedalları çevirmeye başlayın.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir sonraki:

GÜROL ÇAYDAŞ

Kaçırmayın:

ÇAĞLA KUBAT

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

BİSİKLETLİ MACERALARINIZI KAYIT ALTINA ALIN | EN İYİ AKSİYON KAMERALARI

Editoryal

MAKSİMUM NABIZ ÇIKMAZI

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!