Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIANNI MEERSMAN: SPORCULAR HER YIL KALP TARAMASINDAN GEÇMELİ

Genç Belçikalı Michael Goolaerts’ın pazar günü koşulan Paris – Roubaix sırasında trajik bir şekilde yaşamını kaybetmesini takiben, eksi pro Gianni Meersman kendi kalp problemi üzerine konuştu. 2016 yılında QucikStep adına yarışırken İspanya Bisiklet Turu’nda iki etap kazanan Belçikalı bisikletçi, aynı sezonun sonunda bisiklet sporunu kalbindeki rahatsızlık nedeniyle bırakmak zorunda kalmıştı.

“Michael’a kalp masajı yapıldığını duyduğumda, aklımdan onun hakkında çok fazla şey geçti” diyor Mearsman Sporza’ya verdiği röportajda. “Michael’ın aile ve arkadaşlarının neler hissedebileceğini düşündüm ve kendi kendime ‘böyle bir şeyi tecrübe etmediğin için şanslı olduğumu’ fısıldandım. Böyle bir şey olmasındansa, üst seviye sporu bırakmaktan dolayı kendimi mutlu hissediyorum.”

Cambrai Cumhuriyet Savcılığı’na göre Goolaerts kaza öncesinde kalp yetmezliği yaşadı. Sağlık görevlileri onu tekrardan yaşama döndürmeye çalıştı ve genç sporcu hastaneye nakledildi, ancak Goolaerts pazar akşamı vefat etti. “Böyle bir şeyin Goolaerts’ın başına gelmesi talihsizlik” diyor Meersman. “Şanslıyım ki doktorlardan Michael’a yapılmayan bir uyarıyı önceden aldım. Bisikleti bırakmamın sağlığım için daha iyi olacağı sonucuna varan Fransız bir doktordu ancak Belçikalı bir doktorun bu konuda farklı görüşleri vardı. Benim için bisiklet sporunu bırakmak alması kolay bir karardı. Üst seviye spor güzel, ama yaşamınızı riske atmaya değmez.”

Meersman, 15 yıl önce belki de iki katı daha fazla kalp problemi yaşayan profesyonel bisikletçi olduğunu söylüyor. “Şimdilerde herkes daha fazla kalp taramasından geçiyor, ama yine de böyle bir genç bisikletçinin başına böylesi bir şey gelmesi talihsizlik. Ben genç bisikletçiler de dahil olmak üzere sporcuların tamamının her yıl düzenli olarak kalp taramasından geçmesi taraftarıyım.”

Belçika bisiklet federasyonu doktoru Kris Van der Mieren kalp taramasının iki farklı kalp bozukluğunu tespit edebileceğini söylüyor. İlki doğumsal bozukluklar olarak adlandırılan doğumdan kaynaklanan sorunlar, ikincisi ise kalp kası bozukluğu nedeniyle edinilmiş kalp bozuklukları.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!