Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE TURU ETAPLARI BELLİ OLDU

Geçtiğimiz yıl 53’üncüsü düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, tarihinde ilk defa WorldTour statüsünde koşulmuştu. UAE Team Emirates’ten Diego Ulissi’nin kazandığı TUR’un etap sayısı ise WorldTour kapsamında sekizden altıya indirildi. Yıllar içinde pek çok önemli takım ve yıldız sporcunun durak noktası haline gelen Türkiye Turu, UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) tarafından bir bisiklet yarışının çıkabileceği en üst seviyeye yükseltilmesine karşın, TUR beklentilerin aksine yalnızca dört WorldTour takımını (Astana, Team UAE Emirates, Trek – Segafredo ve Bora – hansgrohe) Türkiye topraklarına çekebilmişti. Bu nedenle TUR’un WorldTour statüsü yeni kurallar dahilinde gelecek adına tehlikeye girmişti. Zira UCI’nin yeni kurallarına göre TUR’un WorldTour statüsünü muhafaza edebilmesi için bu yıl 54’üncüsü düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na en az 10 WorldTour takımının katılım göstermesi gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl dört WorldTour takımı, sekiz Profesyonel Kıta takımı ve bir ulusal takım olmak üzere 13 takımdan 104 sporcu Türkiye Bisiklet Turu’nda yer almıştı. 54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yer alması kesinleşen sekiz WorldTour takımı mevcut. 9 Ekim’de başlayıp 14 Ekim’de sona erecek Türkiye Turu’na katılacağını duyuran sekiz WorldTour takımı şu ekiplerden oluşuyor:

Bahrain-Merida

Quick-Step Floors

Astana Pro Team

UAE Team Emirates

Trek – Segafredo

Katusha – Alpecin

BMC Racing

Team Sunweb

Henüz resmiyet kazanmasa da bu takımlara ek olarak Bora-hansgrohe’nin de Türkiye Turu’nda start almasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Androni – Sidermec – Bottecchia, Gazprom RusVelo ve Caja Rural Seguras RGA Türkiye Turu’nda yer alması kesinleşen Profesyonel Kıta takımları olurken, bu ekiplerin yanı sıra Wilier Triestina – Selle Italia, CCC Sprandi Polkowice ve Bardiani – CSF gibi takımların da TUR’a katılım göstermesi bekleniyor.

TUR etapları belli oldu

Cyclist Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Berat Alphan, Team Sunweb’ten yıldız bir sporcuyla görüşmelerin sürdüğünü dile getirirken, diğer takımların da yıldız sporcularını getirmeleri adına federasyon olarak ikna çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ayrıca Alphan, 54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etaplarını da ilk olarak Cyclist Türkiye’ye açıkladı:

1- Konya Konya 160 km

2- Antalya Fethiye 190 km

3- Fethiye Marmaris 125 km

4- Marmaris Selçuk 210 km

5- Selçuk Manisa 185 km

6- Bursa İstanbul 140 km

Yeniden milli takım

TUR’un WorldTour seviyesine yükselmesinin ardından, Torku Şekerspor’un kurallar gereği – keza kurallar bir WorldTour yarışında Kıta takımlarının yer almasına olanak vermiyor – TUR’da yer alıp alamayacağı uzun süre belirsizliğini korumuş ve TUR’a Türkiye’yi temsilen ulusal takım katılmıştı. 54’üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda da Türkiye’nin milli takım ile temsil edilecek. Milli takımı antrenörlüğü görevine ise geçtiğimiz günlerde eski Torku Şekerspor antrenörü Mehmet Şafakçı’nın getirildiği duyurulmuştu. Şafakçı’nın yardımcılığını Salcano-Kapadokya takımından tanıdığımız Mustafa Karaselek yürütecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!