Bizimle iletişime geçin

Haberler

ARGON 18 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SAKARYA’DA BAŞLADI

Bisikletin en büyük organizasyonu Fransa Bisiklet Turu heyecanın başlamasına artık çok az bir zamanın kaldığı şu günlerde, dünyanın dört bir yanında ulusal şampiyonluk mayoları sahiplerini buluyor. Ülkemizde de bir yıl boyunca ay yıldızlı mayoyu yol ve zamana karşı yarışlarında taşıyacak isimler, 3’la 5 Temmuz tarihleri arasında Sakarya’da koşulacak mücadelelerde belli olacak. Cyclist Türkiye şampiyona boyunca gelişmelerle sizlerin karşısında olacak, haber serimizin ilk ayağına ulusal şampiyonada yer alacak kadın sporcularımızdan öne çıkan isimleri tanıyarak başlıyoruz.

CANSU ÇELEBİ TÜRKMENOĞLU

undefined

Bisiklet sporuna 2013 yılında başlayan Cansu Çelebi Türkmenoğlu, 24 yaşında ve Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilimdalı bölümünde yüksek lisans öğrencisi:

“Her sporcunun belli bir kapasiteye sahip olduğuna inanırım, bu kapasitenin üstüne ise yalnızca doğru sistem ve düzenli çalışma ile çıkılabilir. Bazılarının tip I kas özelliği baskındır, daha iyi sprint yapar ve anaerobik özellikleri daha gelişmiştir; örnek vermek gerekirse Peter Sagan. Bazıları ise tip II kas yapısına sahiptir, bunlar genelde daha iyi yokuş çıkar ve aerobik özellikleri gelişmiştir; dayanıklı ve genel klasman adayı sporculardır, aynı Cristopher Froome gibi. Yurt dışında yapılan sporcu seçme ve yetenek testleriyle sporcunun hangi branşa daha yatkın olduğu önceden belirlenir. Ülkemizde bu teknolojiye ulaşabilmek de kullanabilmek de çok zor diyebilirim. Ne yazık ki ekonomi ile paralel yürüyor.”

Bisiklet sporuna nasıl başladın? Bisiklete arkadaşıma destek olmak amacıyla başlamıştım, asıl branşım atletizmdi. Bisikletle tanıştıktan sonra, 2013 yılı Mersin sezon açılış yarışıyla bu camiaya ilk adımımı attım. Aynı zamanda dağ bisikleti branşında olimpiyata kota alabilmek için puan toplayan üç sporcudan birisiyim.

Hazırlık süreci? Şampiyonaya ekstra bir hazırlığım olduğu söylenemez. Türkiye Şampiyonası benim için çok önemli ama her yarış ayni şekilde önemli. Kadınlar kategorisinde dağ bisikleti yarışları yol bisikleti yarışlarına oranla ülkemizde daha fazla düzenleniyor. Hemen hemen her hafta yarış var denebilir.

Türkiye’nin en büyük kulüplerinden bir tanesindeyim ve büyük erkeklerle birlikte antrenman yapıyorum. En büyük şansım bu olmalı.

Parkur? Organizasyon anlamında güzel bir organizasyon olacağını düşünüyorum Kocaeli’de yaşadığım için parkuru önceden görme imkanım oldu. Olanaklar oldukça güzel duş, yemek, konaklama bunlar biz sporcular için önemli şeyler ve duyduğum kadarıyla belediye yarışa oldukça destek veriyormuş. Umarım bu şekilde destekler devam eder. Yarışın güzel geçeceğini düşünüyorum umarım yarıştan sonra da aynı düşüncede olurum.

Hedef? Öncelikli hedefim zamana karşı yarışında üç yıldır korumayı başardığım mayomu, bu yıl da korumak. Aerodinamik özelliğimin iyi olduğunu hissediyorum. Yol yarışı için ise daha zorlu geçecek, parkur oldukça yokuşlu ve bana uygun değil. Eğer gruba tutunup, bitiş çizgisine toplu gelebilirsem şansımın büyük olduğunu düşüyorum, takım arkadaşlarımın da bu konuda bana güveninin tam olduğunu biliyorum, bu da beni biraz daha rahatlatıyor.

undefined

Cansu Çelebi Türkmeoğlu Sakarya’da koşulacak Türkiye şampiyonasına hem yol hem de zamana karşının son şampiyonu olarak geliyor

Geçen yıl? Geçen yıl benim için sürprizdi, çünkü düğünüm sonrası büyük bir telaşeden çıkmıştım, kendimi hazır hissetmiyordum. Yıldız erkek kategorisiyle start almamız benim için avantaj oldu, bana düşen grup içinde kalıp bitişe gelmekti; öyle de oldu. Parkuru gördüğüm an benim için yapılmış gibi dedim. Baştan sona mükemmel bir yarış oldu. Zamana karşı yarışında ise limitimi çok zorladım, yarış sonrası vücudum olumsuz tepkiler verdi ama çektiğim zorluğun sefasını yarış sonuçları açıklandıktan sonra sürdüm.

Gelecek planları? Aslına bakarsanız, yurt dışındaki  zamana karşı yarışlarında başarılı olmak istiyorum. Bir yarışa odaklanıp, o yarış için antrenman yapmak ve kendimi uygun bir zamana karşı bisikletine binmek; onlarla eşit şartlarda yarışmak istiyorum. Başarı artık Türkiye sınırlarının dışına çıkmalı. Bu yıl mayoyu korursam moral ve motivasyonum diğer yarışlar için artar. Umarım rüzgar benden yana olur.

Brisaspor? Kulübüm Brisaspor’un değişmeyen bir çizgisi var, Türkiye’nin en eski ve köklü bisiklet kulübü. Başarılarına başarılarımı eklediğim için gururluyum.

HATİCE YILMAZ

undefined

Sezon başında Türk Telekom Sakarya takımından Brisaspor’a transfer olan Hatice Yılmaz, geçtiğimiz yılın ikincisi

Bisiklet sporuna nasıl başladın? Spor hayatına aslında bir inat uğruna başladım diyebilirim. Küçükken abilerim, ben düşerim diye bisikletlerine binmeme izin vermezlerdi, ben de onlar evde yokken gizlice binerdim. Bir gün tesadüf eseri okulun bisiklet takımı olduğunu öğrendim ve kayıt yaptırdım. Daha sonra da ilk antrenörüm Soner Çiçekoğlu aracılığıyla bisiklet sporuna ilk adımlarımı atmış oldum.

Hazırlık süreci? Sezon başından beri ilk hedef olarak kendime her yarışı en iyi şekilde bitirmek ve bu yarışları Türkiye Şampiyonası için basamak olarak kullanmak vardı. Antrenmanlarımı da kendime koymuş olduğum hedefler doğrultusunda yapmaya gayret ettim.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde kaldığım için antrenman konusunda bizi orada görevli antrenör çalıştırdı, eksik gördüğüm şeyler olduğunda ise kendim tamamlamaya çalıştım. Organizasyon olarak bir kaç yıldır şampiyonalarda araçla taşıma, çekme vb. spora aykırı olaylar oldu, bu gibi şeylerin olmamasını istiyorum. Herkes hak ettiğini kazansın.

undefined

Parkur? Parkuru az çok görüp antrenman yapmışlığım var, fakat söz konusu yarış olunca neler olacağını bilemeyiz. Zevkli, kazasız, güzel sonuçlarla karşılaşacağım bir yarış geçmesini isterim ama bu yarış zorlu bir yarış olabilir.

Hedef? Şampiyona için hedefim hem kendim için hem de kulübüm için en güzel şekilde yarışı bitirmek. hem takım olarak hem de bireysel şampiyonluğu almak.

Olası şampiyonluk? Ulusal şampiyonluk mayosunu kazanmanın benim için anlamı tarif edilemez bir duygu olur. İlk milli takım formamı giyeceğimde, onu giymeye bile kıyamıyordum ve hala da giymeye kıyamam çünkü benim için çok anlamlı bir forma. Ulusal şampiyonluk forması da bende milli takım formasını giymek kadar değerli olur.

Brisaspor? Kulübüme 2018 yılında transfer oldum. Şuana kadar geçirmiş olduğum zaman diliminde kulübümden, hocalarımdan memnunum. Herkese destekleri için teşekkür ediyorum.

ARZU SAĞNAK

undefined

Bisiklet sporuna nasıl başladın? Spor hayatım ilköğretim yıllarında atletizm ile başladı. Bisiklet sporuna yönelik her zaman bir ilgim vardı. Amatör olarak 2014 yılında edindiğim bisiklet ile sürüşlere başladım. Hâlihazırda Peloton İstanbul Bisiklet Spor Kulübü’nde lisanslı sporcuyum. Mesleğim, Medikal Muhasebe ve Faturalama.

Hazırlık süreci? Düzenli olarak devam ettirmekte olduğum antrenman programı dâhilinde şampiyonaya hazırlandım. Ağırlıklı olarak Gran Fondo yarışlarına katıldım. Bu katılacağım 2. federasyon yarışı olacak. Güçlü rakiplerle yarış koşacağım için heyecanlı ve mutluyum. Organizasyonun sorunsuz ve keyifli geçeceğini umuyorum.

Parkur? Profili inceledim. Yarışın hızlı ve ataklarla dolu geçeceğini düşünüyorum. Kolay bir yarış olmayacak.

Hedef? Her sporcunun olduğu gibi benim de hedefim yarışı başarılı şekilde bitirip kürsüde olmak.

undefined

Olası şampiyonluk? Ulusal şampiyonluk mayosunu kazanmak, spor kariyerinde elde edilecek çok önemli ve gurur verici bir başarı olur. Ayrıca gelecekte elde edilebilecek başarıların anahtarı olacaktır.

Pelotonist? Pelotonis İstanbul 2016 yılında özel yarışlara katılan bir grup olarak kuruldu. 2018’de ise dernek ve spor kulübü statüsü kazandı. Takımımız amatör bir ruhla profesyonel ilkeler dahilinde faaliyet gösteriyor. Tüm yol bisikleti kullanıcılarına açık bir yapısı olmakla birlikte bisiklet sporunun geniş kitlelere yayılmasını hedefliyor. Bu anlamda ekibimiz, spor yapmak ve yarışmak isteyen herkese bilgi ve motivasyon desteği sağlıyor. Hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda yanımızda olan destekçilerimiz; Cosentino Türkiye, Canon Türkiye, Norfolk, Aristo İletişim ve ARGE Sigorta’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz

DAMLA NUR BAYRAKTAR

undefined

8 Şubat 1998, Giresun doğumlu Damla Nur Bayraktar, geçtiğimiz yıl koştuğu elit bayanlar kategorisindeki ilk senesinde Türkiye şampiyonası yol yarışını üçüncü sırada tamamlayarak dikkatleri üstüne çekti 

Hazırlık süreci? Yarış takvimimizden dolayı çok yoğun bir yarış programım olmadı, sezonun şu ana kadarki bölümü benim için daha çok antrenman yapmakla geçti. Antrenmanlarımda ise parkurun yokuşlu olmasından dolayı, yokuş antrenmanlarına ağırlık verdim. Her gün antrenman yapmaya çalıştım, bu nedenle yarışın benim için iyi geçeceğini düşünüyorum. Tek temennim, kimseye zarar gelmeden yarışın sonlanması.

Hedef? Geçen sene elitlerde Türkiye 3.’sü olmuştum, ilk senem olmasına rağmen. Bu sene de tabii ki şampiyonluğu hedefliyorum ama kürsüde olmakta beni biraz mutlu eder. Hedefim, Sakarya Türk Telekom sporcusu olarak temsil ettiğim ilde ulusal şampiyonluğu elde etmek elbette.

undefined

Olası şampiyonluk? Ülke şampiyonu olmak tabii ki beni mutlu eder, üstelik bu sayede hedeflerimden birini elde etmiş olurum. Emeklerimin karşılığını aldığımı gösterir ve herkese gereken cevabı vermiş olurum.

Sakarya Türk Telekom? İki yıldır bu takımdayım ve takımımda olmaktan mutluyum. Geçmiş senelerde bir çok başarısı olan bir takımı günümüzde ben temsil ediyorum. Ve bu başarı geleneğini devam ettiriyoruz; nerdeyse her yarış kürsünün bir basamağını mutlaka bizden bir sporcu oluyor. Alttan gelen küçük kardeşlerimiz de var, onların da varlığı takımın devamlılığı için önemli, zamanla daha güzel işler de başaracağız.

Şampiyonada yer alacak iddialı diğer isimler; Ayşe Çakır, Beyza Kahveci (Brisaspor), Esin Yılmaz, Esra Kürkçü (Başkent Üniversitesi), Fatma Sezer, Azize Bekar (Karaman Gençlik), Keziban Koyun (Çumra Belediyesi)

İlk günün programı şu şekilde:

3 Temmuz 2018 Salı – Zamana Karşı

Söğütlü Festival Alanı – Akçakamış Yolu

09:00 Büyük Erkekler – 1 Tur 12km // 3 Tur 36km

Akabinde

Genç Erkekler – 1 Tur 9km // 2 Tur 18km

Büyük Bayanlar – 1 Tur 9km // 2 Tur 18km

Masterlar – 1 Tur 9km // 2 Tur 18km

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

AÇ KARNINA BİSİKLET SÜRMEK YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR MI?

Editoryal

ANTRENMAN ROTASI: ÇAVUŞBAŞI – ÇEKMEKÖY

Editoryal

İNTERVAL, İNTERVAL, İNTERVAL

Editoryal

GIRO D’ITALIA 2019: FERNANDO GAVIRIA YARIŞI BIRAKTI

Haberler

Reklam
Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!