Bizimle iletişime geçin

Profiller

MICHAEL MATTHEWS

Fotoğraflar: Geor Win Sanders

Cyclist Türkiye: Takımdaki ilk yılını nasıl değerlendiriyorsun?

Micheal Matthews: Bu Team Sunweb’teki ilk yılım. Son birkaç yıldır bisiklet sürebileceğim bir takım arayışı içindeydim. Kazanmak için çok mücadele verdiğimiz zaferlere ulaşmak ve beklentilerimizin ötesinde bir sezon geçirmekten hepimiz çok mutluyuz. Takımdaki ilk yılımı bu şekilde geçirmek benim için çok özeldi. Hepimizin hayalleri vardı ama bisiklet yarışlarında hiçbir zaferin kolay kazanılmayacağını biliyorduk. Yarışta olduğu kadar antrenmanlarda da elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ama zafer kazanmak için size yarışı kazandıracak her olasılığın aynı anda sizin faydanıza isabet etmesi gerekiyor. 2017’de bu bir şekilde gerçekleşti. Takım olarak hedeflerimize çok iyi kenetlenmiştik. Çok çalıştık ve geçtiğimiz yıl iyi anılar biriktirdik. Elbette tüm bu başarıları bir sezona sığdırmamız bizim için çok özel bir yılı geride bırakmamızı sağladı. Team Sunweb, bisiklet sporunu bir takım oyunu olarak görüyor ve ben bu yaklaşıma minnettarım. Geçen yıl başardıklarımız doğru stratejiler oluşturduğumuzu kanıtlıyor. Bireysel olarak takımımla birlikte daha iyi bir yarışçı olmak için kendimi geliştireceğime inanıyorum ve bu bana güven veriyor.   

 

Cyc: Takım olarak edindiğiniz başarılar takım arkadaşlarınızla ilişkilerinizi kuvvetlendiriyor mu? Yoksa takımdaki arkadaşlık mı bu başarıları mümkün kılıyor?

MM: Aslında her ikisi de. Team Sunweb’in başarılı olmasının ana sebeplerinden biri de bu. Tüm takım arkadaşlarımızla oldukça iyi bir arkadaşlık ortamımız var. Bu bizim için sadece bir iş arkadaşlığı değil. Birbirimizin adreslerini biliyoruz, birbirimizi ziyaret ediyoruz. Bizi takım yapan yarışta bir arada sürmekten daha fazlası. Yarış başladığında ekip olarak kenetlenmelisiniz ancak bunu başardığınızda hedeflere ve hayallere ulaşmak mümkün olabiliyor. Geriye baktığımızda bu dostluğu sağlayabildiğimiz için mutluyum. Bu bizim için sadece bir iş değil. Biz bisiklete binmediğimiz zamanlarda birlikteyiz. Mücadeleyi hiçbir zaman bırakmıyoruz ve yaptığımız işten hep beraber keyif almaya çabalıyoruz. Önümüzde her zaman bir hedef var ve bu hedefleri gerçekleştirmek yeni hedeflerin belirmesi demek. Bu yüzden yaptığımız işten keyif almamız gerekiyor. Arkadaşlarınızla bisiklet sürerken doğada olmanın sadece bisiklet sürmenin tadını çıkarmak gibi yarışta da en sevdiğiniz arkadaşlarınızla zafere ulaşmak başarıyı anlamlı ve özel kılıyor.

 

Cyc: Geçtiğimiz yıl Fransa Turu’na nasıl hazırlandın?

MM: Kariyerimdeki en büyük hedeflerimden biri belki de en önemlisi bir gün Fransa Turu’nda yeşil mayo kazanmaktı. Team Sunweb’e katıldığım ilk andan beri bana hedeflerimi gerçekleştirmem için ihtiyaç duyduğum her olanağı sundular. Takımla birlikte toplamda dört zafer ve üç hafta içinde iki forma birden kazandık ve başta da dediğim gibi bu benim için çok özeldi. Eminim takım arkadaşlarım da aynı şeyleri hissediyorlar. Bu zaferler için uzun yıllardır çalışıyoruz.

 undefined

Michael Matthews’un Büyük Turlar etap karnesi:

Fransa Turu’nda 3 etap

İspanya Turu’nda 3 etap

İtalya Turu’nda 2 etap 

Cyc: Fransa Turu’nda yeşil mayoyu kazanabileceğini umuyor muydun?

MM: Fransa Turu’nda yeşil mayoyu kazanmayı başaran şimdiye kadar sadece iki Avustralyalı sporcu vardı, Robbie McEvan ve Baden Cooke. Bunu başaran üç kişiden biri olmak kariyerimin başlarında beklemediğim bir zaferdi. Ama Fransa Turu için hazırlık sürecinde çok çalıştık. Yeşil mayoyu kazanmak için ne yapmamız gerektiğini biliyorduk. Ama bilmek yetmiyor oraya gidip tüm planı tamamıyla doğru şekilde uygulamanız gerekiyor. Planın çalışıp çalışmayacağı ise sadece size bağlı olmuyor. Sonuçlara bakılırsa her şeyin çok iyi planlandığını ve bu planları uygulamayı başardığımızı söyleyebilirim. Herkes hangi rolü üstlenmesi gerektiğini çok iyi biliyordu. Takım, Giro’da da aynı şekilde yapmıştı böylece iki yarışta da hedeflediğimizi aldık. 

Cyc: Fransa Turu dışında bu yıl İsviçre Turu ve Bask Bölgesi Turu’nda da etaplar kazandın. Bergen’de dünya şampiyonu olan takımda da yer aldın. Bu sonuçlarla Yılın Avustralyalı Bisikleti Sporcusu ödülünü kazandın. Bu senin için ne ifade ediyor?

MM: Ülkemde yılın bisiklet sporcusu seçilmek benim için bir onur. Bunu her zaman hayal ettim ama bir gün gerçekleşeceğini hiç beklemiyordum. Bu ödül, 2017’nin benim için olduğu kadar Avustralya için de büyük bir anlam ifade ettiğini gösteriyor.

 

Cyc: 2018’de daha fazlasını için hedeflerin var mı?

MM:  Elbette. Takımın sloganı “keep-challenging” (mücadeleyi bırakma). Her yıl üzerine biraz daha koyarak ilerliyoruz. Mücadeleyi hiç bırakmamak seviyemizi sürekli olarak yükseltmemizi sağlıyor. Bunun bir nedeni var, tüm hedeflerimize ulaşabilmek.

 

Cyc: Geçen yıl kazandığın başarılar üzerinde stres yaratıyor mu?

MM: Bu başarıları çok çalışarak kazandık. Zaferler için kendi yaşamlarımızı göz ardı ettik hatta kendimizi bu spor için feda ettiğimizi söylemek isterim. Bugün burada basının bize olan ilgisi bu başarılarımızı ve çabalarımızı takdir ettiklerini gösterir. Yaptığımız spor, dünyanın en zor sporlarından biri. Her zaman en iyi formda olmalı ve limitlerinizi zorlamalısınız. Bu ilgi bizi daha iyisini yapmamız için ihtiyaç duyduğumuz motivasyonun kaynaklarından biri.

 

Cyc:  Bisiklet üzerinde olmadığında neler yapıyorsun?

MM: Antrenmanlardan sonra kendimize ayıracak çok zamanımız olmuyor. Çok zorlu antrenman programlarımız var. Antrenmanlarımızı deniz seviyesinden 2.000 metre yükseklikte yapıyoruz. Bisiklet binmediğinizde de antrenmanın başka bir bölümünde buluyorsunuz kendinizi. Çünkü antrenman beslenme ve dinlenme zamanları ile bir bütün. Sezona odaklanıyoruz. Her şeyin doğru zamanda doğru yerde gerçekleşmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz.

 

Cyc: Hızı seviyorsun. Instagram’da motosiklet ve gokartta da görüyoruz. Bu hız tutkusu nereden geliyor?

MM: Çok gençken başladı. Hızlı gitmeyi seviyorum. Öncelikle motokrosla başladım. Araba sürmeyi, drift yapmayı küçük yaşlarda öğrendim. Yürümeye başladığımdan beri gokart yapmaya çalıştığımı söyleyebilirim. Sonuç olarak ilk yarış arabamı almayı da başardım. Hız benim için tutku. Bu tutkumu Monaco’da evimin yakınındaki pistte trafiğe kapalı güvenli alanlarda yaşıyorum. Hızlı olmak benim yaradılışım.

 

Cyc: Takım sponsorunuz Team Sunweb’in reklam filminde Simon Geschke ve Wilco Kelderman ile yer aldın. Bu senin için nasıl bir deneyimdi?

MM: Bizim için reklam filminden daha çok doğal bir ortamdı. Arkadaşlarımla bir aradaydım. Benim için eğlenceli bir deneyimdi. Böyle bir şeyin içinde daha önce yer almamıştım. Film ekibiyle iyi anlaşıyorduk ve yüzümüzdeki gülümseme için kendimizi zorlamıyorduk. Bunu sponsorumuza teşekkür etmenin bir şekli olarak düşündük. Onların desteklerine sadece sportif başarılar ile karşılık vermekten başka fırsatları da değerlendirmiş olduk. Onların reklamlarına destek vermek bizi mutlu etti.

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir sonraki:

BERNARD HINAULT

Kaçırmayın:

KADİR KELLECİ

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!