Bizimle iletişime geçin

Profiller

TOM DUMOULIN

Fotoğraflar: Cor Vos

Tom & arkadaşları

 

Team Sunweb 2018 yılı takım tanıtımı, Almanya’nın başkenti Berlin’de yapıldı. Toplantının başlangıcına dakikalar kala Cyclist Türkiye ekibi de Alexanderplatz’ın bisiklet dostu caddelerinde Team Sunweb takımı ile bir araya gelmek için kiralık bisikletlerini Voltaire caddesine sürüyordu.

 

Basının yoğun ilgisi

Toplantı yerine vardığımızda ceket ve kabanlar çoktan vestiyerdeki askıları doldurmuştu. Dünyanın birçok farklı ülkesinden basın mensubu platformda Tom Dumoulin’in görüneceği an için kollarını sıvamış, deklanşöre basmak için son kontrollerini yapıyorlardı. Ses kayıt cihazları hazırlanmış ve Dumoulin’in ağzından dökülecek kelimeler bekleniyordu. Cyclist Türkiye ise hazırlığını önceden yapmış, Giant Türkiye vasıtasıyla Tom Dumoulin’le Türkiye’deki okurlara özel bir röportaj yapmak için Team Sunweb’den izni koparmıştı.

Tom Dumoulin’e sorularımızı yöneltmeden önce takım tanıtım toplantısından biraz daha bahsedelim;

 

Takım toplantısı

Duvara yansıtılan ekranda geri sayım başlamış, Alman televizyonunun tanınmış sunucularından Marc Bator sahnedeki yerini almıştı. Projeksiyon, Team Sunweb takım sürüşlerinden görüntüleri yansıtırken saniyeler sıfırı gösterdiğinde gitar ve davul sesleri Berlin’in ara sokaklarında yankılanmaya başlamıştı.

“Açıkça itiraf etmeliyim ki daha önce hiç bu kadar dünya şampiyonu ile aynı sahnede yer almamıştım. Bireysel dünya şampiyonu, takım dünya şampiyonu ve zamana karşı dünya şampiyonu unvanları. Bu takımın başardıkları gerçekten müthiş” diyerek açılış konuşmasını yapan Bator, takıma olan yoğun ilgiyi de bu başarılara bağlıyordu.

Evet, Marc Bator haklıydı, takım tanıtım toplantısında erkek ve kadın takımlarını aynı anda birlikte sahneye çıkaran Team Sunweb ince eleyip sık dokuyan bir anlayışa sahip olduğunu bizlere 2017 sezonunda kanıtlamıştı. Giro’da Tom Dumoulin’le pembe mayo, Micheal Mathews’la Fransa Turu’nda yeşil mayo derken daha sonra hem kadınlarda hem erkeklerde takım ve bireyselde zamana karşı dünya şampiyonu olan bir ekip karşımızda duruyordu.

undefined

Geçen sezonun ardından takımdaki değişiklikler

Takımda geçen yıldan beri büyük değişiklikler olmadığını hatırlatalım. Geçen yılki ekipten takımın tek Fransızı Warren Barguil’in pro-continental seviyesindeki Fortuneo-Samsic’e gitmesi ve takımın güçlü domestiklerinden Albert Timmer’in artık ailesine daha çok vakit ayırmak istemesi sebebiyle emekliye ayrılmasından sonra Team Sunweb Türkiye Turu’nda Trek Segafredo ile yeşil mayo kazanarak sezonu kapatan Edward Theuns’ü kadrosuna katmıştı. Albert Timmer gibi takımın değişmez isimlerinden biri olan Simon Geschke, geçen yılın başında Team Sunweb’le üç yıllık kontrat yapan Micheal Matthews, Giro zaferinden sonra 2021 yılına kadar Team Sunweb ile sözleşmesini uzatan Tom Dumoulin 2018 yılında da takımın belkemiğini oluşturacak olan isimler.

 

Sponsorlar

Bir iki klasik soru ile kısaca 2017 değerlendirmesi yapıldıktan sonra sıra takımın ana sponsorlarını konuşturmaya gelmişti. Aslına bakarsanız takım tanıtım toplantılarının en sıkıcı anları da bu olsa gerek. Genellikle verdiği paranın hakkını sonuna kadar çıkarıp marka bilinirliklerini ne kadar artırdıklarını, ne kadar güçlü bir marka olduklarını ve televizyonda ne kadar görünür olduklarını belirten sponsorlar bana hep “Ghislain Lambert’in Bisikleti” filmini hatırlatır. Tam da burada Simon Geschke, Micheal Matthews ve Wilco Kelderman’ın Sunweb’in reklam filminde oynaması, Edward Theuns’ün toplantı sırasında kaza ile elinden düşürdüğü ama Floortje Mackaij’in bir an olsun elinden bırakmadığı Samsung marka telefonu gibi reklam fırsatları bisiklet sporunu ayakta tutarken sporcuların da buna alet olmaktan kendilerini kurtaramadığını Simon Geschke şu sözlerle onaylıyordu: “Sponsorların bizi desteklemeleri karşılığında bizden beklentileri olacağı anlamına geliyor. Bisiklet yarışçısı olarak sponsorlara sadece başarı ile karşılık veremiyorsunuz. Mesela, bu yıl Sunweb adına reklam filmlerinde de oynadık. Bu da bizim işimizin bir parçası.” 

undefined

Elbette tur operatörü Sunweb’in reklam müdürü Tim Van Den Bergh de kazandıkları dünya şampiyonlukları ve Giro zaferleri ile sosyal medyada aldıkları tıklama rakamlarının milyonlara ulaştığını söylemeden edemezdi. Bu bölümlerde basına ayrılan bölümde fısıldaşmalar uğultuya dönüşürken, Team Sunweb Ceo’su Iwan Spekenbrink oldukça güzel şeylerden bahsetmeye başlayarak dikkatimi çekti.

 

Team Sunweb antidoping programı

İsviçre merkezli tur operatörü 2017 yılı Ocak ayında yeni ve bağımsız bir antidoping programına başlayacaklarını duyurmuştu. Bu uygulama için partner olarak Hollanda ulusal antidoping ajansı olan Dopingautoriteit seçilmiş. Böylece Team Sunweb, genç, kadın ve erkek takımlarını, programın tüm masraflarının Sunweb tarafından karşılanacak olan bu özel doping programıyla temiz tutmayı hedefliyor.

“Antidoping programının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu programın tüm finansmanını biz sağlıyoruz. Sponsorlukla ilgili ilk temaslarımızda antidoping bizim için konuşulması gereken en önemli konuydu. Sponsorluk anlayışında takımdan alabileceğimiz maksimum verimi almak gibi yaygın bir uygulama olduğunu gördük. Ve işler ters gittiğinde sponsorların hiç sorumluluk almadığını hatta ortadan kaybolduklarını gözlemledik. Biz ne istiyorduk? Biz takımda kesinlikle pozitif doping test sonuçları ile karşılaşmak istemiyorduk. Bu antidoping testleri ile mümkündü. Ve üzerimize düşeni yapmaya hazırdık. Bu yaklaşımın sporcuları bu hataya düşmekten uzak tutacağını düşündük. Yıldan yıla bisiklet sporunda da bu vakalar daha az sayıda görülmeye başlandı. Bizim amacımız temiz yarışan sporcuların haklarını korumak. Eğer daha çok takip ederseniz, yarışa girmeden önce sporcunun doping yaptığını tespit edebilirsiniz. Bu pelotonu korumaktır. Bu işten fayda sağlıyorsak sponsor olarak sorumluluk da almanız gerekmekte. Bu konuyu çok düşündük ve bugün kararımızla gurur duyuyoruz.” diyor Iwan Spekenbrink.

 undefined

Tom Dumoulin’le Türkiye’ye özel

Verilen arada Edward Theuns’le bir kahve içmek için fırsat bulduk. O da yeni takımında işlerin oldukça profesyonelce yapıldığını, beslenme ve dinlenmeye kadar takımın bilimsel metotlar uyguladığından bahsetti. Ayrıca Team Sunweb’in 2018 programında Türkiye Turu’nun yer aldığını da müjdeledi.

İşte bu aradan sonra sporcular ile söyleşi için gazetecilere ayrılan süre başlamış oldu. Basının ilgisi kaçınılmaz olarak Tom Dumoulin ve Micheal Matthews üzerinde yoğunlaştı. Açıkçası verilen süre herkes için yeterliydi.

Cyclist Türkiye: 2017 kariyerinde unutamayacağın bir yıl oldu. Ne söylemek istersin?

Tom Dumoulin: Geçen sezon hayal edebileceğimden fazlasına eriştim ki bu harika bir duygu. Açıkçası büyük turlardan birinde kazanmayı hedeflemiyordum. Birinci ve ikinci denemelerimde oldukça iyi sonuçlar aldım. Bu kendi adıma benden beklenen bir şey değildi. Ama gerçekleşti.

 

Cyc: Beklenmedik başarılar hayatında neler değiştirdi?

TD: Geçtiğimiz yıllar hep daha iyisi daha hızlısı olmaya uğraşmakla geçti. Bazen kendi kendimi çok fazla zorladığımı düşündüm. En iyisi olmak için uğraşmak bazen kontrolü kaybetmenize yol açabilir. Bazen neyi başarabiliyorsanız o sizin için yeterli olmalıdır. Daha fazlasını istemek bir bakış açısı. Ve ben kendi bakış açımı değiştirmeye odaklanacağım.

undefined

Cyc: Giro zaferi ve ardından dünya şampiyonluğu. Bunlar senin için son nokta mı?

TD: Geçtiğimiz sezon başarılı bir sezon geçirdim. Hedeflere varmak için iyi bir planlama şarttı. 4 farklı coğrafyada antrenman kampı gerçekleştirmek en iyi sonuçları hangi şartlarda verebildiğimi görmem açısından faydalı olmuştu. Gerçekçi olmak gerekirse önümüzdeki her sezonun 2017 gibi geçeceğini ummak hata olur. Tabi ki 2017’de eriştiklerim gözlerimi açmama sebep oldu. Artık Fransa Turu’nda iddialı isimlerle podyum mücadelesi verebileceğimin farkındayım ama henüz Fransa Turu’nu kazanmayı hayal etmiyorum. Bu belki kariyerimde on defa deneyeceğim ama belki de her seferinde başarısız olacağım bir yarış ama elbette kesin olan bir şey var ki her seferinde deneyeceğim.

Cyc: Geçen yıl seni dağlık etaplardaki tırmanışlarda birçok zaman yalnız gördük. Öte yandan Froome senin kendisini en çok zorlayacak sporcu olarak gördüğünü belirtti. Fransa Turu’nda koşarsan nasıl bir stratejin olurdu?

TD: Eğer Team SKY dışında bir takımda yarışıyorsanız kendi takımınızdan daha fazlasına ihtiyacınız var demektir. Büyük turlardan birini kazanmak için diğer takımlarla çalışmanız gerekir.  Öte yandan diğer takımlarla işbirliği sizin istediğiniz zaman sizin istediğiniz gibi gerçekleşmez. Tour’un son haftası takım arkadaşlarınızdan ziyade rakiplerinizle de ilişkileriniz çok önemlidir. Şansınız varsa diğer takımlardaki rakiplerinizin çıkarları ile amacınızın örtüştüğü bir anı yakalayabilirsiniz. Ama her şey entrikadır ve anlık stratejiler geçerlidir.  Bunları size en iyi faydayı sağlayacak şekilde kullanmanız için düşünecek çok süreniz de olmaz. Ve kesin olan şey bisiklet sadece olanca gücünüzle en hızlı sürmenize bağlı değildir. İşte tüm bunlara Tour’un ilk başladığı günden beri hazırlıklı olmanız gerekir.

 

Cyc: Hızlıca soralım bu yılki yarış programın nedir?

TD: Geçen yılla aynı takvimi planladık yani bir değişiklik yok. Aynı takvimi koşacağım. Giro’da formamı savunacağım ve Giro’nun nasıl geçtiğine bağlı olarak Fransa Turu veya La Vuelta’dan birine katılmayı değerlendireceğim.

 undefined

 

Cyc: İlk önceleri kariyerini bisiklet üzerine kurmadığını biliyoruz. Bugün geldiğin noktada neler hissediyorsun?

TD: Öğrenciydim ve keyif için bisiklet sürüyordum. Bisiklete ilgim yoktu.  Sadece keyif için sürerken zamanla tutkunu oldum. Bir kaç yıl önce 35 yaşında duracağımı ve bir daha bisiklet sürmeyeceğime inanıyordum. Bugün farklı düşünüyorum. Bu benim dünyam oldu. Sadece zaferler değil aynı zamanda antrenmanlardan da zevk alıyorum. Mesela temmuzda bir hafta İtalya’ya tatile gelmiştim. Gün batımına iki saat vardı. Bisiklet sürmek istedim. Bu küçük antrenman bir katkı sağlamayacaktı ama ben sadece sürmek istiyordum. Ve bunu eskiye göre daha çok istiyordum. Bisiklete bağımlılık hoşuma gidiyor. Yarışlarda ise kazanmaya tutkun oluyorsunuz. Daha çok kazanmak istiyorum. Diğerlerinden daha iyi olmak, mükemmelliğe ulaşmak en büyük hedefim. Yarış içinde diğerlerini ezmek istiyorum. Tatmin noktam diğerlerinin gücünü kaybettiğini görmek. Podyumda yanınızda Quintana ve Aru’yu görmek saf mutluluk anlamına geliyor. Giro’dan sonra tekrar büyük bir tur kazanmayı hedefliyorum. Bir yarış kazanıp iki yıl ortada görünmeyen yarışçıları sevmiyorum. Henüz hiç bir şey kazanmadığınızda ilk zaferinizin çok önemli olduğunu düşünüyorsunuz ama kazanmaya başladıkça bu kazanma arzusu çığ gibi büyüyor.

 

Cyc: Bugün zamana karşı dünya şampiyonusun. Bundan daha ileri gitmen mümkün mü?

TD: Geçen yıl birkaç detay dışında çok az hata yaptım. Daha sakin olabilirdim. Mesela o yarış sırasında tuvalet olayı komik bir hataydı. Sonrasında kendimi pelotonu kovalarken buldum. Final tırmanışında peloton birçok noktadan kopuyordu. Bu hatayı bir daha yapmayacağım. Her tecrübede daha iyisini nasıl yapacağımı öğreniyorum. Yarışı okumak ve taktikleri görmek için kendimi yüzde yirmi daha fazla geliştirebileceğimi düşünmüyorum ama hazırlık aşamalarında hala öğrenecek çok şeyim var. Mesela Tour’a katılmak için en ideal program ne olmalı?

 undefined

Cyc: Dünya şampiyonluğu ile Giro zaferini pekiştirdin. Bu sonuçlar seni şaşırttı mı?

TD: Yarış boyunca verilerim çok yüksekti ve ben yol bilgisayarımın bozuk olduğuna inanmaya başlamıştım. O gün gerçekten kendimi cennette uçuyormuş gibi hissediyordum, limitlerimin üzerindeydim. Garip olan şu ki bir ay öncesinde ise kendimi iyi hissetmiyordum. Ama sakinliğimi korudum ve yarıştan bir kaç gün öncesinde rahatlamayı başarmıştım. Bu süreç benim için iyi bir tecrübeydi.

 

Cyc: Yine bisikletle ilgili düşüncelerinde en başa dönersek bisiklet kariyerini noktaladıktan sonra bugün geldiğin noktayı göz önüne alırsak gelecekte ne yapmayı düşünüyorsun?

 TD: Açıkçası bisikleti bıraktıktan sonra neler yapacağımı hiç düşünmedim. Ama geçtiğimiz sezon boyunca fiziksel olarak ne olduğum kadar mental olarak kim olduğum konusunda da birçok şey öğrendim. Sanırım olgunlaşıyorum.

Tom Dumuolin, fiziksel ve mental kapasitesini 2017’de Giro galibiyetinden sonra Norveç’te zamana karşı dünya şampiyonluğunu kazanarak gösterdi. Eğer sürpriz yapıp Fransa Turu’na katılmazsa onu bu yıl daha çok unvanlarını korumaya çalışırken izleyeceğiz. Ama konuşmasında açık bıraktığı kapıdan girebilir ve bu yıl bize Fransa Turu’nda bir sürpriz de yaşatabilir. Sonuç olarak o gün bir gün gelecek ve 1990 doğumlu Hollandalı önümüzdeki yıllara damga vurmak için gün sayıyor.

 

TOM’UN SAVAŞ ATI; Gıant

 undefined

2014 yılından beri Team Sunweb’in bisiklet sponsorluğunu yapmakta olan Giant markası, 2018 yılında da Giant Propel Advanced SL, Giant TCR Advanced SL, Giant Defy Advanced SL ve Giant Trinity Advanced SL modelleriyle pelotonda boy gösterecek. Giant’ın kadın takımı için ise kendi teknolojisi ile geliştirdiği Liv Langma bisikletlerini tasarlıyor. Aynı zamanda 2018 yılında bisiklet üzerinde Giant tekersetleri göreceğiz.

 

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Kaçırmayın:

BERNARD HINAULT

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!