Bizimle iletişime geçin

Haberler

TORKU, QINGHAI LAKE TURU’NA GÜÇLÜ GERİ DÖNÜŞÜNÜ İKİ PODYUM DERECESİYLE İSPATLADI

Fotoğraflar: Adrian Hoe

Geçtiğimiz yılın puan klasmanı şampiyonu ve üç Qinghai Lake Turu etap galibi Ahmet Örken’i kaybetmesine  rağmen – şimdilerde Salcano-Sakarya BB adına yarışıyor –  Torku Şekerspor, 17’nci Qinghai Lake Turu’nun Xining, Çin’de bugün koşulan açılış etabını podyumun ikinci ve üçüncü sırasında tamamlayarak, yetenek anlamında bir kayba uğramadığını kanıtladı.

 

Ledu’da başlayan 162km’lik açılış etabında Türk sprinter Batuhan Özgür ve  Türkiye ulusal şampiyonu Onur Balkan, etap galibi ve yarışın şu anki lideri UCI Kıta takımı Ningxia Sports Lottery-Livall takımından Georgios Bouglas’a ufak bir farkla yarışı kaybetti.

undefined 

Etap öncesi Cyclist Türkiye’nin sorularını yanıtlayan Branko Filip, Batuhan Özgür’ün ilk iki etapta takımın lideri olabileceğini belirtti, Filip etap sonrasıysa başarıya aç genç bisikletçilere şans vermenin önemine vurgu yaptı.

 

“Aslında üç iyi sprintere sahibiz” ilk etap galibiyetini elde edememenin verdiği hayalk kırıklığıyla sözlerine devam eden Filip, “Bu konuda bir probleme sahibiz, çünkü hepsi kazanmak istiyor ama podyumun en üst basamağında sadece bir tane yer var” dedi.  

 

Qinghai Lake Turu’nun 12 etap uzunluğunda olduğunu referans gösteren Filip, “Yine de pek çok etap var” dedi. “Bu nedenle önümüxde daha fazla şans olacak ve biz de şansımızı deneyeceğiz.” UCI 2.HC kategorisinde bulunan Asya yol yarışında bu yıl yedi ya da sekiz sprint etabı bulunuyor.    

 undefined 

“Batuhan’ın tırmanış konusunda problemleri var, bu nedenle etap öncesi söylediğim gibi bugün liderimiz Batuhan’dı, yine de bugün bir problem yaşamadığımız için mutluyum.”

 

Bugün elde edilen sonuç Filip’in, 2016 olimpiyatlarında yer ala Ahmet Örken olmamasına karşın takımın gerektiğinde sonuç elde edecek yetenekte olduğuna dair inancını güçlendirdi.

 

Filip etap öncesi mikrofonlarımıza, “Ahmet artık yerl bir takım olan Slacano-Sakarya BB adına yarışıyor ama hala kadromuzda çok iyi bisikletçiler var ve gerçekten yarışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. “Ivan Balykin (RUS) geçen seneki gibi, aynı zamanda Nazim Bakırıcı ve geçtiğimiz sene Lüksemburg’ta yarışan yeni bisikletçimiz Cristian Raileanu (MOL) var. UCI’da (Dünya Bisiklet Merkezi) çalışrken Raileanu’nun antrenörlüğünü yaptım, o zamanlar küçük bir çocuktu. Şimdi Raileanu 25 yaşında ve burada genel klasman umudumuz olacak kadar iyi bir tırmanışçı. İlerleyen günlerde ona odaklanacağız.

 undefined

“Onur yeni sprinterimizi, bu sezon 6 ya da 7 tane UCI yarışlarında almış olduğu etap galibiyeti var, fazlasıyla iyi bir isim” diyerek Filip, Qinghai Lake Turu kadrosunu tanıtmaya devam ediyor. “Batuhan da aynı zamanda bugün ve yarın için bizim liderimiz olacak, ayrıca Muhammed Atalay da çok güçlü bir bisikletçi ve Ferit Can Şamlı da güçlü bir domestik.”

 

Kısa sürece önce ululsal şampiyoluk mayosunu bir kez daha sırtına geçiren ve Tour of Mevlan (2.2)’yı kazandıktan sonra Akdeniz Oyunları yol yarışında 23’üncü ola nOnur Balkan, Qinghai Lake Turu’ndaki ilk yarışı için heyecanlı.

  

Torku, 2016’da yarıştayken, Türkiye’de meydana gelen ve 161 cana mal olan başarısız askeri darbeden bu yana Qinghai Lake Turu’na üst üste üçüncü kez katılıyor. Filip geçen sene elde ettikleri başarıyı – takım geçen sene sadce Ahmet Örken ile puan mayosu ve etap galibiyeti kazanmadı, aynı zamanda Nazım Bakırcı da tırmanış mayousunu iki gün boyunca sırtında taşıdı – tekrarlamak için kendilerini strese sokmayacaklarını söylüyor. 

Aaron S. Lee, Eurosport için uluslararası bir spor gazetecisi ve zaman zaman da Cyclist Türkiye’ye yazarlık yapıyor…

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

S&C JAI HINDLEY

Editoryal

“Tadej Pogačar, Hinault ve Merckx’den bile daha iyi”

Haberler

Çin’in Bisiklet Mezarlıkları Görüntülendi

Haberler

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda yeni sezon başlıyor!

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!