Bizimle iletişime geçin

Haberler

GROSU’NUN KAZAYA KARIŞTIĞI FİNİŞTE ZAFER TÜRKİYE ŞAMPİYONU ONUR BALKAN’IN

Fotoğraflar: Adrian Hoe

Torku Şekerspor sportif direktörü Brank Filip, bir haftadan fazla bir süre önce bisikletçilerinin ikinci ve üçüncü tamamladığı 17’nci Qinghai Lake Turu’nun ilk etabı sonunda, pragmatik konuşmuştu. Ancak eski Sloven bisikletçi ve UCI Dünya Bisiklet Merkezi’nin eski antrenörü Branko Filip, 22 yaşındaki sporcusu Onur Balkan’ın 9’uncu etapta elde ettiği sonuçtan oldukça memnun.

 

Türkiye yol şampiyonluğu mayosunu kısa bir süre önce bir kez daha kazanan Onur Balkan, Jinchang’tan başlayan 175km’lik iniş ve çıkışlı etabın son 350 metresinde açtığı sprintle rakipleri karşısından üstün bir hıza ulaştı. Balkan etabı, yarışta üç ikincilik pozisyonu elde eden İtalyan Luca Pacioni (Wilier Triestine-Selle Italia) ve 2’nci etabın galibi ve kalan dört etabın büyük favorisi sprinter Brenton Jones’un (Delko-Marseille Provence KTM) önünde kazandı.

 

Filip, Cyclist Türkiye’ye, “Bugün her şey harika gitti” dedi. “Son iki sprint etabında hayal kırıklığına uğramıştık çünkü sprint mücadelesine yakın bile değildik. İlk iki gün harikaydık, ama son birkaç gün bizim için iyi gitmemişti. Bu nedenle bugün, etap öncesi farklı bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik.”

 undefined

 

Filip’in henüz kendini toplu sprintte %100 rahat hissetmediğini belirttiği Balkan, sprintini erken açmasına rağmen, üç etap galibi ve puan mayosu lideri Eduard Grosu (Nippo-Vini Fantini) ile olası bir kazadan son anda kurtuldu. Romanya ulusal şampiyonu Grosu bariyerlerin hemen yakınında, 75 km / s hızda barikatlara çarparak, bitiş çizgisine 20 metreden daha az bir mesafe kala kavurucu asfaltta düştü. Romanya ulusal şampiyonu düşmeden önce bariyerlerin sağından Onur’u geçmeye çalışıyordu.

 

“Sporcularıma son 3km’ye önde girmelerini ve bunun için maksimumlarını vermelerini söyledim. Çünkü Onur böylesi toplu sprintlere çok alışık değil” diyor Filip. “Bu nedenle, onu son kilometrelere önde getirmek istedik ve sonunda o da yapması gerekeni yapmalıydı ve bunu harika yaptı.”

 

25 yaşındaki Romanya yol şampiyonu bitiş çizgisini geçtikten sonra gerekli incelemeler için doğruca ambulansla hastaneye götürüldü. Yaralanmalarının ciddiyetine dair en son söz, Tutto Bici gazetecisi Diego Barbera’ya kırık köprücük kemiğini doğrulayan mesajı çeken Grosu’nun kendisinden geldi.

 undefined

Filip, “Sprinti görmedim” diyor. “Umarım Eduard iyidir. O iyi bir bisikletçi ve ona en iyi dileklerimi gönderiyorum.”

 

Qinghai Lake Turu’nun üçüncü ve son haftasına girilirken yeşil mayo tekrardan Pacioni’ye geçti, bunun dışında klasmanlarda ise bir değişiklik yok. Yarın ise 13 etaplık UCI 2.HC kategori yarışının tek dinlenme günü. Mavi mayo Kazakistanlı Ilya Davidenok’un (Beijing XDS-Innova) sırtında, bu arada hem genel klasman mayosu sarı hem de dağların kralı polka dot mayo, yarışın sona ereceği Cumartesi gününe kadar muhtemelen – son dört etabın sprint finişiyle bitmesi bekleniyor – iki etap galibi Hernan Aguirre (Manzana Postobón)’de kalacak.

 

Kolombiyalı Aguirre genel klasman üstünlüğünü 1-dakika 5-saniye ile takım arkadaşı ve kendi gibi Kolombiyalı Hernando Bohórquez’in önünde devam ettiriyor.

 undefined

Branko Filip, Onur’un kendine güvendiğini söylüyor ve devam ediyor, “Onur bu sezon altı ya da yedi UCI galibiyeti aldı, aynı zamanda Türkiye şampiyonu; yalnızca uyum yakalaması için sert yarışlara ihtiyacı var. Güçlü yarışlar koştukça, daha da iyiye gidecek.”

 

“Son dört etapta, aynı zamanda daha dinlenmiş olan Batuhan (Özgür) için de planlarımız olacak çünkü düz etaplar Batuhan’a daha uygun. Onur daha zorlu etapları seviyor, klasik yarışları gibi ama Batuhan saf toplu sprint yarışçısı. Ama kalan etaplarda her ikisinin de şans bulmasını umuyoruz.”

 

Aaron S. Lee, Eurosport için uluslararası bir spor gazetecisi ve zaman zaman da Cyclist Türkiye için yazılar kaleme alıyor…

 Qinghai Lake Turu’na dair diğer yazı için tıklayın

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!