Bizimle iletişime geçin

Editoryal

KASK DOSYASI

Hayatta her şeyi aynı anda elde etmek mümkün değil, kasklarda da öyle. Bir kaskın hafif ve serin olmasını istiyorsanız muhtemelen üzerinde sürüyle delik olacaktır, aerodinamik performansı da çok iyi olmayacaktır. Hafif ve aerodinamik bir kask ise aynı sağlamlığı yakalayabilmek için delikleri küçültmek zorunda olacak ve kafanızı pişirecektir. Tüm bu özellikleri bünyesinde bulunduran kask ise pahalı olacaktır. Böyle çok yönlü bir denklemin tek bir çözümü yok tabii. Şimdi çeşitli kask firmalarının bu denkleme nasıl yaklaştığına bakalım.

 undefined

Bontrager Velocis  

alatin.com.tr Ağırlık 222g – M boy

Bontrager’ın 2014’te çıkardığı Velocis’te, hava deliklerini en yüksek oranda kullanabilmek için kompozit malzemeden bir iç iskelet kullanılmış. Kaskın sağlamlığı ve darbe emişi bu iskeletten gelirken, hem hava delikleri, hem de kaskın altındaki hava kanalları sayesinde kaskın içinde maksimum düzeyde hava akımı sağlanmış. Agion (Ag – gümüş) teknolojisiyle kaskın içindeki yastıkların zaman içinde kötü koku üretmesinin önüne geçilirken, Headmaster ayar mekanizmasıyla kaskın kafaya güvenli ve rahat bir şekilde oturması sağlanmış.

undefined 

Specialized Evade  

aktifpedal.com

Ağırlık 278g – M boy

Piyasaya ilk çıkan aero yol kasklarından biri olsa da Evade, hala kategorisi içinde en iyilerden. Hem normal hem de sprint pozisyonlarda üst seviye aerodinamik performans sunan Evade, aynı firmanın Prevail kaskına göre 40 km’de 46 saniye zaman kazandırıyor.

undefined

Giro Synthe MIPS  

marintek .com.tr, Ağırlık 230g – M boy

Giro’nun hem aerodinamik, hem de havalandırması yeterli kask tasarımı olarak yola çıkan Synthe, sade ve akıcı tasarımıyla öne çıkıyor. Öte yandan, Roc Loc Air sistemiyle kendini kafadan biraz yüksekte tutan Synthe çok iyi seviyede havalandırma sağlıyor.

 undefined

Giant Rivet

giant-bisiklet.com, Ağırlık 300g – M boy

Marcel Kittel’in kafasında gördüğümüz Rivet, Giant’ın aero kask partisine girişi oldu. Önde 5, arkada 4 hava deliği ile kask içinde en etkili hava akışı yaratmayı amaçlayan Rivet’in, minimalist tasarımı da sadelikten hoşlanan, ama kafası da aşırı terlemeyenler için uygun.

 undefined

Uvex Race 5

deltabisiklet.com, Ağırlık 245g – M boy

En eski kask üreticilerinden biri olan Uvex’in en üst modeli olan Race 5, rüzgar tünelinde geliştirilen 23 hava deliğiyle güzel bir hava akışı sağlarken, 2k IAS ayar sistemiyle kafanızı sıkıca kavrıyor. Karbon fiber lifler kullanılarak üretilen kask pedleri sayesinde yastıkların teri emip kokmasının da önüne geçilmiş.

 undefined

Lazer Helium

bike.shimano.com, Ağırlık 299g – M boy

Helium’un Rollsys ayar mekanizmasının tekerleği, kaskın arkası yerine üstüne monte edilmiş, bu sayede tek parmakla ayarlanabiliyor. Ayrıca satılan Aeroshell ile kaskın deliklerini kapatıp hem aerodinamiğini geliştirmek, hem de soğuk havalarda kafanızın üşümesini engellemek mümkün.

 undefined

Kask Protone

aslibisiklet.com, Ağırlık 210g – M boy

Aerodinamik olarak iyi seviyelerde bulunan Kask Protone, 210 gramlık ağırlığı ile oldukça hafif. Ayrıca havalandırma olarak da olukça başarılı. İncelediğimiz modeller arasında kafaya en iyi oturan Protone’un ayarlama mekanizması kafanızı sıkıca kavrarken kayışlarındaki deri dokusu da çenenizi rahatsız etmiyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!