Bizimle iletişime geçin

Editoryal

BİSİKLET ZİNCİRİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Bisiklet zinciri, tıpkı fren pedleri gibi kullanıldıkça aşınan ve bu doğrultuda uzayan parçalardır. Zincirin her bir pimi içindeki aşınmaya paralel olarak oluşan milimetrenin onda biri bir uzama, toplam zincir uzunluğunda büyük değişime yol açar. Bu değişim nedeniyle sıfır zincire göre işlenen aynakol ve kaset ruble çarklarına tam oturmayan zincir, o parçaların yeni zincire göre aşınmasına neden olur. Nispeten daha pahalı olan aynakol ve kaset dişlilerimize zarar vermemek için, zincirin periyodik olarak zincir değişim aletiyle ölçülmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi yaparken kullanacağınız zincir ölçme aletinin kullanım talimatlarına uyunuz.

undefined

Zincir değişimi için öncelikle vitesi aynakol ve rublede en küçük dişe almamız gerekiyor [ 1 ]. 

Böylece zincir üzerinde işlem yapacak kadar bir boşluğumuz olacaktır [ 2 ].

undefined

Daha sonra zincir üzerindeki missing link parçasını bularak kadronun alt tarafına denk gelecek şekilde konumlandırın [ 3 ].

undefined

Missing link, zincir üzerinde bulunan, zinciri kolayca söküp takmamıza yarayan parçadır. Yapısı gereği diğer zincir linklerinden farklı olduğu için kolayca ayırt edebilirsiniz. Ardından missing link sökme parçası ile linki iki ucundan kavrıyoruz ve linkin iki ucunu birbirine doğru bastırıyoruz [ 4 ].

undefined

Zinciri arka aktarıcı tarafından dikkatlice çekerek çıkarıyoruz. Yeni zincirin boyunu, eski ile aynı olacak şekilde kısaltıyoruz. Missing link dış halka olduğu için, zincirin iki ucunun da iç halka olmasına dikkat ediniz. Bundan sonra yeni zincirin montajına geçebiliriz. Zinciri önce ön aktarıcı kafesi, ardından en küçük kaset dişli ve aktarıcı makaraları etrafından dikkatlice geçirin [ 5 ]. 

undefined

Missing linkin iki ucunu birbirine bakacak şekilde zincir takın [ 6 ] ve linki birbirine hafifçe kilitleyin [ 7 ].

undefined

Bu işlemden sonra dikkatlice pedalı çevirerek missing linki zincirin üst kısmına getirin. Missing linki kitlemek için, arka frene basarak [ 8 ] linkin kitlenme sesini duyana kadar pedala kuvvet uygulayın [ 9 ].

undefined

Zincirin takılmadan ve dişliler üzerinde atlama yapmadan çalıştığına emin olduktan sonra test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Fotoğraf: Erkmen Erakkuş

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!