Bizimle iletişime geçin

Haberler

İZMİR EUROVELO’YA TALİP

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu tarafından oluşturulan, Avrupa bisiklet rotaları ağı EuroVelo, Avrupa ve ötesinde 70’den fazla bisiklet kullanıcısı derneğin çatı federasyonu olarak görev yapan bir oluşum. Oluşumun merkezinde bisiklet ve bisiklet kullanıcıları için daha parlak bir geleceğin yaratılması var. Bu amaçla, Avrupa Bisikletliler Federasyonu üyeleri etkinliklere katılıyor ve zaman zaman da etkinliklerin organize edilmesine ön ayak oluyor. Bu etkinliklerden biri de EuroVelo.

Projenin temelinde Avrupa kıtasını bir ucundan bir ucuna bisiklet ile güvenli ve konforlu bir şekilde pedallama düşüncesi yatıyor. Proje kapsamında oluşturulan, Atlantik’ten Karadeniz’e, Arktik’ten Akdeniz’e uzanan 15 kıtalararası güzergah ağı, bisikletseverlere birbirinden heyecan verici rota ağı sunuyor. Avrupa Kıtası’nı birbirine bağlayacak bu bisiklet ağının 2020’de tamamlanması bekleniyor.

Oluşturulan rotalarda uzun mesafeli turistik seyahatler yapılabilmenin yanı sıra yerel halkın günlük yaşamda da bisikletiyle kullanabileceği güzergahların oluşturulmasına dikkat edilmiş. Rotalar şu şekilde oluşuyor:

undefined

Kuzey – Güney Yolları

1- Atlantik Kıyısı Güzergahı: North Cape – Sagres 8,168 km

3- Pilgrims Yolu: Trondheim – Santiago de Compostela 5,122 km

5- Via Romea Francigena: Londra – Roma, Birindisi 3,900 km

7 – Güneş Güzergahı: Kuzey Burnu – Malta 7,409 km

9 – Baltık – Adriyatik: Gdansk – Pula 1,930 km

11 – Doğu Avrupa Yolu: Kuzey Kapısı – Atina 5.984 km

13 – Demir Perde Yolu: Barents Denizi – Karadeniz 10,400 km

15 – Ren Güzergâhı: Andermatt – Hoek van Holland 1,320 km

17 – Rhone Route: Andermatt – Akdeniz 1,115 km

Batı – Doğu Rotaları

2 – Başkentler Güzergah: Galway – Moskova 5,500 km

4 – Orta Avrupa Güzergahı: Roscoff – Kiev 4.000 km

6 – Atlantik – Karadeniz: Nantes – Köstence 4.448km

8 – Akdeniz Güzergahı: Cádiz – Atina ve Kıbrıs 5,888 km

Yuvarlak Çizen Rotalar

10 – Baltık Denizi Devri Güzergahı: 7.980 km

12 – Kuzey Denizi Devri Güzergahı: 5.932 km

Türkiye’de bir ilk

Avrupa’da bisiklet adına yaşanan bu gelişmelere Türkiye’den de İzmir Büyük Şehir Belediyesi kayıtsız kalmadı. İzmir’i EuroVelo’ya dahil edebilmek için gayretler gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Akdeniz Güzergahı’na giriş yapıp yapmayacağı 2019 yılında belli olacak.

Konuyla ilgili 6 Aralık Perşembe günü Travel Turkey Fuarı’nda düzenlenen “Avrupa Bisiklet Birliği Rotası Ağı Çalıştayı”nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe; “EuroVelo ağının okyanus kıyılarından Yunanistan’a kadar olan hatta bizim de olmamız önemli. Sürdürebilir turizmi görmezden gelemeyiz. İzmir’i, Türkiye’yi bu ağın bir parçası yapmak büyük önem taşıyor” dedi.    

Çalıştay’da konuşmacı olarak yer alan isimlerden biri de Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’dı. Dalgıç, İzmir’de bisiklet kullanımının giderek arttığının altını çizerek, sözlerine buna paralel olarak bisiklet yollarının da artacağını belirterek devam etti. “Alaçatı Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde, Avrupa’da bisiklet yolları ile ilgili çalışmaların olduğunu gördüm ve şaşırdım Amaçlarının bisiklet yollarını yaygınlaştırmak. Avrupa’da yollara bisiklet yollarının da dahil olduğunu gördüm. Biz de bisiklet yolları desteklemeye çalışıyoruz.” dedi.

Bergama’dan Selçuk’a

İspanya’nın Cadiz kentinden başlayıp, Yunanistan’ın Atina kentinde ve Kıbrıs’ta iki bitiş noktası olan Doğu-Batı doğrultusundaki 5 bin 888 kilometrelik bisiklet ağı rotası, İzmir’in de dahil edilmesiyle 6 bin 379 kilometreye çıkacak. Projede Türkiye’den yer alacak ilk kent olan İzmir’e bisikletleriyle gelmek isteyen bisikletli turistler, Sakız’dan Çeşme veya Midilli Adası’ndan Dikili’ye deniz yoluyla geçebilecek ve Dikili üzerinden Bergama, Aliağa, Foça, Sasalı, Urla, Çeşme, Alaçatı ve Seferhisar’a Gümüldür üzerinden de Selçuk’a ulaşacak. UNESCO Düna Mirası listesinde yer alan Bergama ve Selçuk’u birbirine bağlayacak ağ, 491 kilometre uzunluğunda.  

EuroVelo’nun 15 ayrı uzun yol bisiklet rotasından biri olan İzmir’in üyelik başvurusunun kabul görüp, görmeyeceği 2019 yılı içinde netleşecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

AÇ KARNINA BİSİKLET SÜRMEK YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR MI?

Editoryal

ANTRENMAN ROTASI: ÇAVUŞBAŞI – ÇEKMEKÖY

Editoryal

İNTERVAL, İNTERVAL, İNTERVAL

Editoryal

GIRO D’ITALIA 2019: FERNANDO GAVIRIA YARIŞI BIRAKTI

Haberler

Reklam
Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!