Bizimle iletişime geçin

Haberler

BÜYÜK ÇEKİŞME VE BOL ALKIŞ

UCI Pist Bisikleti Dünya Kupası’nın dördüncü ayağı Londra’da pazar günü öğleden sonra yapılan yarışlarla sona erdi. Pazar seansının da kapalı gişe olduğu söylenmesine karşın Lee Valley Park Velodromu tribünlerinde bu kez yer yer boşluklar vardı. Yine de Britanya seyircisi kendi sporcularını bol bol destekledi, kaza yapanlarla heyecanlandı, kürsüye çıkan tüm bisikletçileri alkışladı.

Günün ilk madalya yarışı kadınlar madison’daydı. 80 tur yani 20 kilometre süren yarışın ilk sprintlerinden itibaren altın madalya mücadelesinin Avustralya ile ev sahibi Büyük Britanya arasında geçeceği belli oldu. İlk sprinti Avustralya, sonraki ikisini Britanya takımı kazandı. Ancak 23’üncü turda Polonya ve Rusya takımlarının, ardından da 31’inci turda Amerikalı Kimberley Geist’ın yaptığı kaza yarışa 6-7 dakika ara verilmesine sebep oldu.

undefined

 Bireysel Sprint Erkekler galibi Harrie Lavreysen (Hollanda)

Sakatlanan sporcuların tedavisinden ve pistin temizlenmesinden sonra tekrar başlayan madison’da seyircinin büyük desteğini alan Katie Archibald-Laura Kenny’den teşkil Britanya ikilisi son üç sprinte Avustralya karşısında 16-19 geride girmişti. Ancak son üç sprintte büyük üstünlük sağladılar ve topladıkları 18 puanla toplamda 34 puana ulaşıp altını kazanmayı başardılar.

KAZALAR DEVAM ETTİ

İkinci madalya yarışı kadınlar keirin’de de kazalar devam etti maalesef. Favorilerden Hollandalı Van Riessen’in yarı finalde elenmesiyle birlikte Avustralyalı Stephanie Morton altın madalyanın en büyük adayı durumundaydı. Bununla beraber diğer yarı final ayağını çok rahat kazanan Kolombiyalı Martha Bayona da sürpriz adayıydı. Ancak Bayona altı turluk final yarışının bitimine bir buçuk tur kala Güney Koreli Hyejin Lee’yle çarpışıp yarış dışı kaldı. Son bir buçuk turda Morton da diğer üç rakibine büyük üstünlük sağlayarak bitiş çizgisini ilk sırada geçti.

undefined

Keirin Kadınlar’da altın madalya Avustralyalı Stephanie Morton’un

SPRİNTTE BÜYÜK KAPIŞMA

Günün belki de en çekişmeli yarışı erkekler bireysel sprinteydi. Son derece heyecanlı iki yarı final izledik. İlk yarı final eşleşmesinde Britanyalı Jack Carlin, favori Hollandalı Harrie Lavreysen’i üçüncü yarışa zorladı. Ancak bu sezon dünya kupası yarışlarında iki kez ikincilik alan Lavreysen barajda rahat kazandı ve finale yükseldi.

Diğer eşleşmeye gelince, bundan önceki üç dünya kupası ayağında da birinci sırayı alan Avustralyalı Matthew Glaetzer yarı finalin ikinci yarışında Hollandalı rakibi Hoogland karşısında bir taktik hata yaptı ve baraj yarışı yapmaya mecbur kaldı. Baraj yarışının son turu ise izlenmeye değerdi. Neredeyse 100 metre boyunca omuz omuza giden iki bisikletçiden Glaetzer son virajda öne geçip yarışı kazandı ve finale yükseldi.

Finalde ise Glaetzer ile Lavreysen’in kıyasıya kapışması vardı. İlk yarışta Lavreysen sprintin atıldığı son iki tura önde başlamayı tercih etti ve Glaetzer’in hep arkasında tutarak 1-0 öne geçti. İkinci yarışta da son tura girmeden öne geçen genç Hollandalı pistin iç tarafını tutarak Glaetzer’e kendisini geçme fırsatı tanımadı ve durumu 2-0 yaparak altını aldı. Bu, aynı zamanda Lavreysen’in 2018-19 dünya kupası sezonundaki ilk birinciliği oldu.

Londra’nın son finali ise erkekler omnium’daydı. İtalyan Viviani, tempoda sekizinci, İspanyol Sebastian Mora da eleme de yine ancak sekizinci sırayı alınca omniumun dördüncü ve son yarışı olan puan öncesi sıralamada büyük bir çekişme söz konusuydu. Büyük Britanyalı Matthew Walls scratch, tempo ve eleme yarışları sonunda 112 puan toplayıp genel klasmanda ilk sıraya yerleşmişti. Puan yarışındaki 10 sprintin son dördüne kadar düğüm çözülmemişti. Bununla beraber Walls son dört sprintin üçünü ikinci sırada geçince toplamda 131 puanla birinciliği kaptı.

Madalya töreninde konuştuğum altın madalyalı sporculardan Avustralyalı Stephanie Morton ve Hollandalı Harrie Lavreysen de bu sezonki ilk birinciliklerini kazandığı için son derece mutluydu. İki sporcu da antrenman dönemlerinin sürdüğünü ve asıl hedeflerinin gelecek yıl mart ayında Polonya’da yapılacak dünya şampiyonası olduğunu söyledi.

undefined

Stephanie Morton yarış sonu Alp Ulagay’ın sorularını yanıtladı 

3. günün sonuçları

Madison Kadınlar

1)      Büyük Britanya (Katie Archibald-Laura Kenny) 34 puan

2)      Avustralya (Amy Cure-Annette Edmondson) 19 puan

3)      Belçika (Jolien D’Hoore-Lotte Kopecky) 17 puan

Keirin Kadınlar

1)      Stephanie Morton (Avustralya)

2)      Daria Şmeleva (Rusya)

3)      Urszula Los (Polonya)

Bireysel Sprint Erkekler

1)      Harrie Lavreysen (Hollanda)

2)      Matthew Glaetzer (Avustralya)

3)      Jeffrey Hoogland (Hollanda)

Omnium Erkekler

1)      Matthew Walls (Büyük Britanya) 131 puan

2)      İgnacio Prado (İspanya) 123 puan

3)      Elia Viviani (İtalya) 114 puan

 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir sonraki:

EUROBIKE 2018

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!