Bizimle iletişime geçin

Editoryal

FILIPPO POZZATO

Filippo Pozzato, WorldTour seviyesinden elini eteğin çekti. Yine de göz alıcı İtalyan dikkatleri hala üstüne çekmeyi başarıyor. Pozzato’nun vücudunda bulunan 17 dövme, kişisel bir hikayeyi anlatıyor. “Ne zaman yeni bir dövme yaptırsam annem mutsuz olur. Her seferinde bana, “Sevimli bir çocuk doğurmak için dokuz ay bekledim, ama sen dövmeler nedeniyle bir felakete dönüştün” der. 

undefined

İlk dövmemi 2003 yılında yaptırdığımda, vücudunda dövme taşıyan ilk bisikletçilerden biriydim. Dövmemi gören bazı insanların şaşkına döndüklerini hatırlıyorum.” Pozzato vücudundaki dövmeleri saymaya başlıyor: “Şimdi 17 adet dövmem var ve bisiklet üzerinde  dövmelerini bana gösteren bisikletçiler oluyor.”

Pozzato’nun bahsettiği ilk dövmesi, kariyerinin en büyük zaferlerinden birine ithaf edilmiş. “Daha küçük bir çocukken Milan-San Remo’yu kazanmanın hayalini kurardım” Pozzato, 2006 yılındaki zaferine atıfta bulunuyor. İki Fransa Bisiklet Turu etap galibiyeti Pozzato’nun kariyerinin parıltılı anlarından. Maziye bakan Pozzato, etkileyici bir şekilde tüm rakiplerini alt etmeyi başardığı kariyerinin en önemli galibiyetini anlatıyor. “Villa Roma’da toplu sprinti engelleyerek, finiş çizgisine 300 metre kala gruptan ayrıldım. Sprinterler Alessandro Petacchi ve Luca Paolini’ye de klasmanda aynı zaman verilmesine ragmen, ellerini havaya zafer için kaldıran kişi bendim.”

undefined

Pozzato modern bisikletin en büyük yıldızlarından biri olarak görülüyordu. Özellikle de,  Milan-San Remo sonrası İtalyanların ondan beklentisi artmıştı. Pozzato kariyeri boyunca 31 bisiklet yarışında galibiyeti elde etti, ama İtalyan medyasının beklentilerini hiçbir zaman tam anlamıyla karşılayamadı. Medyadan gelen eleştiriler, İtalyanın sırtında yeni bir sanat sergisine yol açtı. Pozzato’nun sırtında şöyle yazıyor: ‘Beni Yalnızca Tanrı Yargılayabilir.’ “Bu yazı benim hayatımı anlatıyor” diyor, 36 yaşındaki İtalyan. “Pek çok gazeteci ve insan tarafından kariyerim boyunca eleştiriler aldım. Beni tanımıyorken bile benimle ilgili kötü bir algı yaratıldı.”

Bisiklet üstünde ya da özel yaşamında, dini inançlar Pozzato’nun yaşamında önemli bir yere sahip. Vücudundaki dövmelerin büyük bölümü İtalyanın inançlarıyla ilintili. Pozzato omzunu işaret ediyor. “Bu dövmeler din üzerine” diyor Pozzato. “Bir tanesi evimin bulunduğu yerdeki kilise, üzerinde ise Meryem Ana ve Mesih İsa çizimleri var. Benim için gerçekten çok önemliler.” Pozzato’nun kolunun ortasında gelecek sene dövme yaptırmayı düşündüğü hala kocaman bir boşluk var. “Sol kolumun tamamen dövme olmasını istiyorum ve ne yaptırabilirim diye düşünüyorum. Bana bu yıl kaybettiğim babamı hatırlatacak bir dövme olmasını istiyorum. Sol kolumda tamamen dini inançlarımla ilgili dövmeler var. Babamı da sol koluma ekleyebilirim. Neticede beni dinine bağlı biri olarak yetiştiren o. Aile bu hayattaki en önemli ve güzel şey.”

undefined

Halihazırda Pozzato’nun atletik vücudunda ailesini sembolize eden iki dövmesi bulunuyor. Pozzato, sağ bileğine resmedilmiş bir çapa dövmesi gösteriyor. Bunu mart ayında yaptırmış. İkincisi ise babasının adı ve kalbine yakın bir yerde de annesinin dövmesi var. Bileğindeki çapanın yanında, eski kız arkadaşının adı yazıyor. “Eski kız arkadaşım ile ilişkimiz bitmiş olmasına rağmen, bu dövmeyi yaptırdığım için pişman değilim. Yeni bir dövme yaptırdığımda, risklerin ne olduğunu gayet iyi biliyorum; çünkü daha sonra onu sildiremezsiniz. Vücudumdaki diğer dövmeler gibi o da yaşamımın bir parçası olarak kalmaya devam edecek.”

 Pozzato’nun cildinde bulunan son sıra dışı dövme, sırtındaki koca balık resmi. “Japon kültürünü seviyorum. Balık hayattaki en büyük mutluluğu simgeleyen bir figürdür. Balık dövmesini yaptırdığım zaman, yapan sanatçıya mükün olduğunca büyük çizmesini söyledim; çünkü mümkün olan en büyük mutluluğu istiyordum” Pozzato gülüyor. “Tüm hayatım boyunca mutlu kalmak istiyorum. Yaşamın asıl amacı mutlu olmaktır.”

undefined

Pozzato’nun bacaklarından ise tek bir dövme dahi yok. Kariyerini sonlandırma planları yapan Wilier-Triestina bisikletçisine göre bacaklar temiz ve tıraşlı olmalı. “2019, profesyonel bisikletteki 20. yılım olacak ve WorldTour seviyesindeki takımlarla yakın kontak halindeyim. Kariyerimi Paris-Roubaix, Ronde van Vlaanderen ve Giro d’Italia gibi yarışlarda bitirmek istiyorum. Bisiklet kariyerimden sonra yeni dövmeler yaptırmaya devam edecek miyim? Evet, öyle görünüyor. Dövmeler hayatımda yalnızca bisikletle ilişkilendirilmiş bir heves değil. Bu nedenle, yeni dövmeler için çok fazla fikre sahibim.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!