Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLET SÜRMEK KOŞMAKTAN DAHA İYİ!

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki Appalachian Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, yoğun egzersiz dönemlerinden sonra uzun mesafe koşucularının bisikletçilere oranla daha fazla kas hasarı, ağrı ve yanma yaşadıklarını gösterdi.  

Yapılan araştırma kapsamında 19 – 45 yaş arasındaki uzun mesafe koşucuları ve bisikletçilere, 3 gün boyunca günde 2.5 saat antrenman yaptırıldı. Sporculardan çalışma boyunca her gün kan örnekleri alındı ve sonuçlar karşılaştırıldı.

Sonuçları değerlendiren Appalachian Eyalet Üniversitesi İnsan Performans Laboratuvarı Müdürü David Nieman, “Koşucular, bisikletçilerle aynı egzersiz yoğunluğunda antrenman yaptıklarında daha fazla iltihaplanma, acı ve ağrı yaşıyorlar” dedi.

Uzun mesafe koşucularının, her zaman düşük ve yüksek yoğunluklu egzersizleri bir arada yaparak antrenmanlarına devam etmelerini söyleyen Nieman, en yüksek performans seviyelerini korumak isteyen koşucuların, antrenman programlarına mutlaka yüzme ve bisikleti dahil etmelerini önerdi.

“Koşmayı seviyorsanız koşu ayakkabılarınızı tamamen terkedip bunları bisiklet tekerlekleri ile değiştirmenize gerek yok. Bisiklete binmeyi ve koşmayı birlikte yapmanızı öneririm” diyen Nieman, koşmaya yeni başlayacaklar için de şu tavsiyeler de bulundu: “ Eğer ilk kez koşacaksanız aralıklı olarak süreyi ve yoğunluğu artırarak ilerleyin. Önce 10 dakika, sonra 15 ve sonra 30 dakika boyunca koşmayı deneyin. Eğer koşmayı sevmediyseniz bunu yapılacaklar listenizden çıkarın.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!