Bizimle iletişime geçin

Haberler

UCI TRAMADOL KULLANIMINI YASAKLIYOR!

UCI Başkanı David Lapprtient, söz konusu ilacın yasaklı madde listesine girmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. UCI tarafından yapılan açıklamaya göre; “1 mart 2019 tarihinden itibaren, tüm disiplinlerde organize edilen müsabakalarda Tramadol kullanımı yasaklanacak. Tıbbi nedenlerle ortaya konan bu yeni düzenleme ile kuralların ihlal edilmesi durumundan cezai yaptırım da uygulanabilecek.”

Söz konusu yasakla, tüm disiplin ve kategoriler için Tramadol’un yan etkileri göze alınarak sporcuların sağlık ve güvenliğinin korunmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak UCI ile aynı fikirde olmayan Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) ise ilacın, yasaklı madde sayılması yerine yan etkilerinin izlenmeye devam edilmesi gerektiği kararına vardı ve ilacın yasaklı maddeler listesine eklenmesini kabul etmedi.

UCI ise bu karardan farklı olarak, söz konusu ilacın, bisiklet yarışlarında kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek riskler olduğunu belirterek Tramadol’un yarış içerisinde kullanımını yasakladığını duyurdu.

“Yasal Uyuşturucu”

Team Sky’ın eski sporcularından Michael Berry’nin yarıştığı dönemde ağrı kesici olarak Tramadol kullanması ve bacaklarındaki ağrıyı azalttığını ancak yarış sırasında odaklanmayı zorlaştırdığını söylemesi üzerine takım doktorları, ağrı kesici ve uyku hapı olarak kullanılan bu ilacın “yasal bir uyuşturucu” olduğunu öne sürmüştü.

          undefined  

Bu olayla birlikte pelotonda kullanımının etik ve riskli olup olmadığı tartışılmaya başlanmış, kullanımının yasaklanması üzerine girişimlerde bulunulmuştu. Ancak Dünya Anti-Doping Ajansı, bugün olduğu gibi ağrı kesici ve uyku haplarının yasaklı madde listesine alınamayacağını belirterek konuyla ilgili çabaları yanıtsız bıraktı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!