Bizimle iletişime geçin

Haberler

TÜRKİYE TURU 2. ETAP YARIŞ RAPORU

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ikinci gününde galibiyet yeniden Bora-hansgrohe takımının İrlandalı sporcusu Sam Bennett’ın oldu.

Fotoğraf BRIAN HODES

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, dünkü 156.7 kilometrelik İstanbul&Tekirdağ etabının ardından bugün, 183.3 kilometrelik Tekirdağ&Eceabat etabıyla devam etti. Saat 10.00’da 2 kilometrelik nötral startla başlayan etapta,118 sporcu mücadele etti.

Birinci etabı galibiyetle tamamlayarak hem etap hem de genel klasman birinciliğini elinde bulunduran Bora-hansgrohe’nin İrlandalı sprinteri Sam Bennett’ın turkuaz mayoyla start aldığı etapta, Deceuninck-Quick Step’ten Fabio Jakobsen yeşil, Sport Vlaanderen takımından Belçikalı Lindsay De Vylder kırmızı ve Türk Milli Takımı sporcusu Feritcan Şamlı beyaz mayo ile yarıştı.

Resmi startın verilmesinin ardından grupta tempo yükseldi ve atak yaparak ana gruptan kopmayı başaran  Manzana Postobon’dan Omar Mendoza, Nippo-Vini Fantini’den Masakazu Ito, Rally Uhc Cycling takımından Evan Huffman, Sport Vlaanderen’den Robbie Ghys ve W52 / Fc Porto’dan Ricardo Mestre’nin yer aldığı 5 kişilik bir kaçış grubu oluştu.

Pelotonla arasında 15 saniye fark oluşturan kaçış grubuna dahil olmak için atak yapan Türk Milli Takımı sporcusu Onur Balkan, ana grup tarafından yakalandı. Balkan’ın hemen ardından 5 kişiden oluşan kaçış grubu da yeniden pelotona dahil oldu.

Yarışın ilk 20 kilometresinde ana gruba yakalanan 5 kişilik kaçış grubunun hemen ardından aralarında genç milli sporcu Halil İbrahim Doğan’ın da bulunduğu 7 kişilik yeni bir kaçış grubu oluşturuldu. Doğan’ın yanı sıra Caja Rural’dan Mauricio Moreira, Delko’dan Lucas De Rossi, Neri’den Liam Bertazzo, Rally Uhc Cycling takımından Emerson Oronte, Sport Vlaanderen’den Thimo Willems ve bir önceki kaçış grubunda da yer alan W52 / Fc Porto’dan Ricardo Mestre’nin de bulunduğu grup, 23. Kilometreye gelindiğinde pelotonla aralarındaki farkı 3 dakika 15 saniyeye kadar çıkarmayı başardı.

28. kilometre geçilirken Salcano’nun sponsorluğundaki etabın ilk sprint primi gerçekleşti. SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems kapıyı ilk geçen sporcu oldu. Onu W52/ Fc Porto Takımı’ndan Ricardo Mestre takip etti. Üçüncülüğü ise Neri Sottoli Selle Italia Ktm’den Liam Bertazzo aldı.

Sprint kapısının geçilmesinin ardından turkuaz mayosuyla yarışan Sam Bennett, ana grubun önüne gelerek tempoyu yükseltmeye çalıştı ancak kaçış grubu ile aradaki zaman farkı giderek yükselmeye devam etti. 46. kilometreye gelindiğinde fark, 4 dakika 10 saniyeye kadar çıktı.

65. kilometrede etabın Türk Havayolları sponsorluğundaki ilk tırmanış primi kapısından geçildi. Prim kapısını ilk sırada geçen Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems KOM tırmanış priminin sahibi oldu. İlk tırmanış kapısında ikinciliği W52 Fc Porto’dan Ricardo Mestre, üçüncülüğü de Türk Milli Takımı’ndan Halil İbrahim Doğan elde etti. Kapı geçildikten sonra kaçış grubunun tempoyu daha da artırdığı gözlendi ve pelotonla aradaki zaman farkı 5 dakika 10 saniyeye çıktı.

86. kilometre de bu kez etabın ikinci tırmanış primi gerçekleşti. Yine Türk Havayolları sponsorluğundaki tırmanış prim kapısını ikinci kez SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems ilk sırada geçti. Belçikalı sporcu böylece Çanakkale -Edremit etabında tırmanış etapları birincisi olarak kırmızı mayoyu giymeyi garantilemiş oldu. Bu esnada kaçış grubu ile ana grup arasındaki yeni zaman farkı ise 2 dakikaya kadar geriledi.

Finişe 58 kilometre kala 7 kişilik kaçış grubundaki milli sporcu Halil İbrahim Doğan gruptan koparak ana gruba yakalandı. Sonrasında yaşanan kazada Emirates Takımı’ndan Juan Sebastien Milano Benavides ile Lotto Soudal Takımı’nın favori sporcusu Caleb Ewan düşerek sol bileğini zedeledi. Ewan’a olay yerinde müdahale edilmesinin ardından Avustralyalı sporcu bisikletine tekrar binerek yarışa devam etti.

Finişe 45 kilometre kala 6 kişi kalan kaçış grubu ile ana grup arasındaki zaman farkı 50 saniyeye kadar geriledi. Son 35 kilometreye girilirken kaçış grubundaki 4 sporcu pelotona yakalandı. 2 kişiye düşen kaçış grubunda mücadele etmeyi sürdüren Selle Italia’dan Liam Bertazzo ve Caja Rural’dan Maurido Guarino Moreira, zaman farkını korumaya çalıştı ancak ana grubun tempoyu yükseltmesi üzerine Eceabat’a 25 kilometre kala pelotona yakalandı.

Etabın son 20 kilometresinde bulunan son kapı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri sprint primi kapısından ilk sırada geçen isim Bora-hansgrohe Takımı’ndan Michael Schwarzmann oldu. İkinciliği SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder alırken dün koşulan İstanbul&Tekirdağ etabında kazandığı beyaz mayoyu korumak için mücadele eden Türk Milli Takımı sporcusu Feritcan Şamlı, prim kapısını üçüncü sırada geçerek 1 puanın sahibi oldu. Birinci etapta kazandığı 5 puanla birlikte toplamda 6 puana ulaşan Şamlı, böylece yarın koşulacak Çanakkale – Edremit etabında da beyaz mayoyu giymeye hak kazanarak Türkiye Güzellikleri mayosunu korumayı başardı.

Finişe toplu halde girilen etapta yarışın sonlanacağı 57. Alay Şehitliği’nin bulunduğu alana doğru ilerleyen pelotonda tırmanışın başlamasının ardından bölünmeler meydana geldi. Dimension-Data’nın favori sporcuların Mark Cavendish ile dünkü etabın ikincisi Deceuninck-Quick Step adına yarışan Fabia Jakobsen’in de aralarında bulunduğu pek çok sporcunun geriye düşmesinin ardından Bora-hansgrohe’den Avusturya şampiyonu Lukas Pöstlberger, takım arkadaşı Sam Bennett için bir atak yaparak tempoyu bir anda yükseltti. Finişe 100 metre kala pedal çevirmeyi keserek birinciliği takım arkadaşı Sam Bennett’a bırakan Pöstlberger, etabı 17. sırada tamamladı.

Sprinter olmasına rağmen iyi bir tırmanış performansıyla bir kez daha galibiyet kazanan Sam Bennett, hem etap hem de genel klasman birinciliğini elde ederek ikide iki yapmayı başardı. Türkiye’deki 9. zaferini kutlayan Bennett, yeniden turkuaz mayonun sahibi oldu.

Bennett’ın ardından yine takım arkadaşı Felix Grosschartner’in ikinciliği elde ettiği etapta, Manzana Postobon takımından Kolombiyalı Jhonatan Serrano podyumun üçüncü basamağında kendine yer bulmayı başardı.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda üçüncü gün 122.6 kilometrelik Çanakkale – Edremit etabı ile devam edecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!