Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TUR’UN GENEL KLASMAN LİDERLERİ: KRISTIJAN ÐURASEK

TUR 2015’in genel klasman lideri Hırvat bisikletçi Kristijan Durasek, şampiyonluk öyküsünü Cyclist Türkiye’ye anlattı.

Yarışın bitimine bir etap kala, liderlik forması üstünde 38 derece ateşle uzatılan mikrofona, “Son etaba çıkıp çıkamayacağımı bilmiyorum” demiştin. Sonunda final podyumuna çıktığında neler hissettin?

 Evet, sağlık problemleri nedeniyle iki kötü gün geçirdim. Ama şunu biliyordum ki ne olursa olsun, en azından yarışı kazanmayı  deneyecektim çünkü neredeyse sona ulaşmıştık. Kazanma hedefime çok yakındım. Sonuç olarak, en kolay geçmesi beklenen etap benim için en zoru oldu ama final podyumunda liderlik mayosunu giymek harikaydı. Aynı derecede kariyerim için de muhteşem bir adımdı.

Şüphesiz TUR 2015 kariyerinizin satır başlarından biri. Yarışın o yılki edisyonuna dair anılarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Türkiye Turu’nun 2015 edisyonunu hayatım boyunca hatırlayacağım. TUR’un üç edisyonunda yer aldım, elbette 2015 en etkileyici olanıydı. Zafere ulaşmak harikaydı ve hem benim hem de takım için unutulmaz bir zaferdi. 2015 yılında takımın ana sponsoru olan Lampre markasının Türkiye’de bir fabrikası vardı. Bu nedenle zaferim Lampre için gerçekten büyük bir önem taşıyordu. Şampiyonluğum üst düzeyde kutlanıldı diyebilirim.

Sizin için anlamı diğerlerinden farklı olan bir etap var mı?

 Yarışın 2015 edisyonunda koşulan 6’ncı etap favorimdir. Yarış Denizli’den başlamıştı ve uzun düzlük bir bölümün ardından, 3’üncü kategoriden bir tırmanış vardı. Final bölümünde ise Selçuk’ta noktalanan Meryemana vardı. Ben bir tırmanışçıyım ve o etabı gerçekten çok sevmiştim. Finişe 6. sırada ulaştım ama o gün genel klasman savaşında zafere ulaşma yolunda önemli bir adım atmıştım. Etap sonunda liderlik mayosunu giydim ve zafer benim için artık çok yakındı.

Fotoğraf Brian Hodes

Hırvatistan deyince akla ilk önce futbol geliyor ama Robert Kiserlovski, Radoslav Rogina gibi son derece önemli bisikletçilere sahipsiniz. Hırvatistan’da bisiklet sporunun gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

 Hırvatistan’da futbol gerçekten oldukça popüler ama sizin de belirttiğiniz gibi, son derece güçlü bisikletçilere sahibiz. Ülkemi temsil etmekten çok gurur duyuyorum ve kazandığım her başarıyı ülkeme adıyorum.

Türkiye Turu’nu ikinci kez kazanmak amacıyla bu yıl da yarışa gelecek misiniz?

Bu yıl yeniden Türkiye Turu’nda olacağım ve ikinci kez zafere ulaşmak benim için harika olurdu. Ulaşması zor bir hedef olduğunun farkındayım ama bu yarışa karşı özel hisler besliyorum ve elimden gelenin en iyisiyle savaşarak Türkye Turu’nu onurlandıracağım. En azından üst sıralarda yer almak istiyorum.

Hırvatistan gibi Türkiye de turistik güzellikleriyle ön plana çıkan bir ülke. Genel olarak Türkiye izlenimlerini öğrenebilir miyiz?

 Türkiye’de hiç seyahat amaçlı bulunmadım ama orada üç kere yarıştım. Türkiye’ye sorumluluklarım olmadan gitmek harika  olurdu ve basit bir turist olarak ülkenin tadını çıkarmak isterim.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!