Bizimle iletişime geçin

Editoryal

MATHIEU VAN DER POEL, AMSTEL GOLD RACE’İ NASIL KAZANDI?

Mathieu Van der Poel’in Amstel Gold’daki olağanüstü zaferine ait sayısal verileri inceliyoruz.

Hepimiz Mathieu Van der Poel’in Amstel Gold Race’deki zaferinin tüm zamanların tarihe geçmesi muhtemel galibiyetlerinden biri olduğu konusunda hemfikiriz. Peki olağanüstü galibiyet nasıl gerçekleşti?

Yarışın son 10 kilometresinde Julian Alaphilippe ve Jakob Fuglsang ile arasında 1 dakikadan fazla fark bulunuyordu. Van der Poel, kendine küçük bir yer bulabilmek için savaşıyordu. 3 km kala fark 35 saniyeye kadar düştü. Ancak bu yine de uzun bir süreydi.

Finiş çizgisine son 200 m kala Van der Poel sprinti açtı ve Alaphilippe ile Fuglsang’ı geçerek epik bir zafere imza attı. 24 yaşındaki Van der Poel, Erik Dekker’ın 2001 yılındaki zaferinden bu yana ülkenin en büyük yarışını kazanan ilk Hollandalı oldu. Yarış sonrası yayınlanan Van der Poel’e ait veriler de en az zaferin kendisi kadar etkileyiciydi ve Hollandalı bisikletçinin nasıl bir şey başardığını gözler önüne seriyordu.

Yarışın Geneli

Amstel Gold, tek günlük yarışlar içinde en uzun olanı değil, ancak 260 kilometreden fazla mesafesi ve 3488 metrelik yükselti kazanımı ile zorlu bir yarış.

Van der Poel, yarışı 6 saat 28 dakikada bitirmeyi başardı ve bu süreçte 41 km/h ortalama hız değeri verdi.

Bu mesafede bu ortalama hızı yapabilmek dolayısıyla büyük bir gücü de gerektirir. Van der Poel, yarışın tamamında ortalama 278w güç üretirken ağırlıklı ortalama gücü ise 337w’ı buldu. 75 kg olduğu tahmin edilen Van der Poel’in kg başına 4.5w civarı bir güç uyguladığı görülüyor.

Diğer verilere bakıldığında ise 24 yaşındaki Hollandalı bisikletçinin bu güç değerlerine yarış boyunca ortalama 84 kadans ve 140 bpm nabız ortalaması ile ulaştığı belirtiliyor.

Son 10 km

Van der Poel, finişe 10 kilometre kala arayı kapatmak için tempoyu artırdı ve son 10 kilometreyi toplamda 14 dakikadan daha az bir sürede tamamladı. 42.3 km/h ortalama hızla tamamladığı son 10 kilometrelik bölümde 96 kadans ortalamasıyla 412w ortalama güce ulaştı. Dolayısıyla Van der Poel’in 10 kilometrelik bölümde uyguladığı güç 5.49w/kg olarak hesaplandı.

Nabız değerlerine bakıldığında ise Van der Poel’in gerçekten limitlerini zorladığı görülmekte. Son 10 km’de 185 bpm nabız ortalaması veren Hollandalı bisikletçinin maksimum nabzı ise 196 olarak ölçüldü.

Son Düzlük ve Sprint

Son kilometrede hala Alaphilippe ve Fuglsang’ın gerisindeydi. Ancak 700 metre kala Van der Poel, onu unutulmaz zaferine götürecek atağını yaptı ve 600 metrede açtığı sprintle yarışı kazandı.

40 saniye boyunca 106 rpm ortalama kadans ve 875 w ortalama güce ulaşan Mathieu Van der Poel, yarışın son 10 saniyesinde 1338 w tepe noktası ile 1236 w’a kadar çıktı. Bu da sprint boyunca ortalama 16,48 w/kg ve maksimumda ise 17,84 w/kg olarak hesaplandı. Sprintini 190 bpm nabız ortalaması ile tamamlayan Van der Poel, etkileyici finalin sonunda kendini Limburg’da yere attı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!