Bizimle iletişime geçin

Haberler

MANİSA BİSİKLET FESTİVALİ

Üç yıldır Manisa’nın çeşitli rotalarında gerçekleştirilen Manisa Bisiklet Festivali’nin dördüncüsü bugün başlıyor.

Manisa’nın Kula ve Salihli ilçeleri arasında yer alan ve UNESCO’nun Global Jeopark Ağı’na dahil edilen Kula Volkanik Jeoparkı, bu yıl 4. kez düzenlenecek Manisa Bisiklet Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

Antik çağ coğrafyacısı Strabon’un “Geographika” eserinde “Yanık Ülke” olarak tanımladığı bölgede yapılacak festival, yaklaşık 300 bisikletçinin katılımıyla bugünden itibaren üç gün sürecek.

Adala Kanyonu’nda başlayacak festivalde bisikletçiler, 10 bin yıl öncesine kadar gerçekleştiği saptanan volkanik patlamalar sonucu akan lavların oluşturduğu sahada, volkan konileri ve lav kalıntıları arasında sürüş deneyimi yaşayacak.

Festival öncesinde profesyonel bisikletçilerden oluşan bir ekiple parkurda çeşitli incelemelerde bulunan Manisa Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Fatih Öztürk yaptığı açıklamada, Kula UNESCO Global Jeoparkı’nın doğa sporları bakımından önemli güzergahları barındırdığını belirtti.

Jeoparkın bu potansiyelini, spor turizmi için değerlendirmeyi planladıklarını aktaran Öztürk, “Jeopark alanı bisiklet sporuna uygun bir yapıya sahip. Bisiklete bindiğimiz zaman özgürce pedal çevirebileceğimiz, doğasını hissedebileceğimiz bir alan.” dedi.Öztürk, festivalle hem bisikleti sevdirmek hem de jeoparkın tanıtımını yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

Turun rotalarıyla ilgili olarak konuşan festival yetkililerinden Volkan Kaz ise üç yıldır Manisa merkezde yapılan bisiklet festivalindeki rotalarda bu yıl bir değişiklik yaptıklarını söyledi. Kaz, “Bu yıl doğal güzellikleri ile öne çıkan Salihli’de olacağız. Kamp yerimiz akarsu kenarında harika bir alanda olacak. Biliyorsunuz Manisa Bisiklet festivalleri hep doğa içinde gerçekleştiriliyor. Çoğunluğu toprak yollardan oluşan parkurlarda gerçekleşti. Bu yıl daha çok doğal güzellik olacak” dedi. 

 Üç günlük festival boyunca her biri yaklaşık 70-80 kilometrelik 3 rota geçilecek. Birinci gün Adala Turu’nun yapılacağı festivalde ikinci gün Gölcük, üçüncü ve son günde ise Marmara Gölü Turu gerçekleştirilecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!