Bizimle iletişime geçin

Editoryal

SU İÇMEK PERFORMANSI ARTIRIR MI?

Ortalama bir yetişkinin vücudu yüzde 60 sudan oluşur. Su, hücrelerin yapı taşı olarak görev yapmanın yanında vücut sıcaklığını düzenler, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve vücutta hemen hemen her türlü işlevde rol oynar.

Beyindeki osmoreseptorler vücuttaki hücrelerin hacminde küçülmeler algıladığında susadığımızı hissederiz. Bu osmoreseptorlar oldukça hassastır ve vücutta susuzluğun ilk hissedildiği an, aslında su açığının henüz minimum olduğu anda gerçekleşmeye başlar. Yani susuzluğun başlangıcında vücuttaki toplam su miktarının yalnızca yüzde 1 kadarı azalmıştır.

Su kaybetmek performansı önemli ölçüde etkiler. Bu durum, özellikle yaz aylarında yapılan uzun tırmanışlarda ve çok fazla terlemenin görülebileceği yüksek performans sürüşlerinde daha da önem kazanır. Vücuttaki suyun yalnızca yüzde 2 kadarını kaybetmek dehidrasyona sebep olabilmektedir. Uzun süren dayanıklılık yarışlarında sporcuların terleme yoluyla %6 ila 10 arasında su kaybı yaşayabildikleri de bilinen bir durumdur. Vücuttaki bu kaybın giderilmemesi durumunda vücut ısısını kontrol etmek zorlaşır, motivasyon ve dikkat azalır, yorgunluk artar, zihinsel zayıflık durumu oluşur ve vücutta ağrılar, kramplar baş gösterir.

Su içmeme durumunda hem performansın hem de genel vücut sağlığının bozulacağı aşikar. İşin bir de olumlu tarafını inceleyecek olursak her gün 2 litre su içmenin toplam enerji harcamasını 96 kaloriye kadar artırabileceği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bunun yanında su içmek vücuttaki yağların atılmasını kolaylaştırırken doygunluğu artırarak metabolizmayı hızlandırır.

Sudan maksimum etkiyi alabilmek için sadece yeterli içmek yetmez, doğru zamanda içmek de oldukça önemlidir. Örneğin yemeklerden yarım saat önce su içmek en iyisidir. Bu şekilde hem besinlerin sindirimine engel olmaz hem de daha tok hissetmenizi sağlayarak daha az yemenize yardımcı olur. Bunun yanında özellikle sıcak aylarda soğuk su içmek oldukça faydalı olabilir. Çünkü vücudun içilen suyu ısıtarak normal vücut sıcaklığına getirmesi için ekstra enerji sarf etmesi gerekecektir.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Klasikler başlıyor!

Haberler

PELOTONUN 2021 MAYOLARI

Editoryal

Mazgal bisikletçinin yaralanmasına sebep oldu

Haberler

UAE TOUR BU PAZAR BAŞLIYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!