Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIRO D’ITALIA’NIN GALİBİ NE KADAR KAZANACAK?

Giro d’Italia’yı kazanmak herhangi bir ödül almaktan çok daha fazlasını ifade eder. Ancak yine de sporcu ve takımların ihtiyaç ve motivasyonları bakımından maddi ödüller de işin duygusal kısmı kadar önemlidir.

Önce yarış lideriyle başlayalım:Giro d’Italia’da, Verona’daki son etaba kadar pembe formayı üzerinde taşıyan sporcunun alacağı ödül; 115,668 €. Yarışın genel klasman lideri ek olarak 150.000 € özel ödülün de sahibi olacak.

Öte yandan pembe mayoyu taşıyan sporcu, yarış boyunca mayoyla yarıştığı her gün için ekstra 4000 € alacak.

Genel klasmanla devam edelim: Genel klasman sıralamasında ilk 20’nin içerisinde yer alan her bir sporcu için verilecek ödül; 2863 €. Ayrıca ilk 10’un içindeki her bir bisikletçi için de 4000 € değerinde özel ödül verilecek.

Tur boyunca etap birincileri 11,010 € alırken etap galibinin ardından finiş çizgisini geçen ilk 20 sporcuya da para ödülü veriliyor. Etap birincisinin  aldığı miktar baz alınıp kademeli olarak azaltılarak belirlenen ödül miktarı, finişi geçen 20. kişide 276 €’a kadar düşüyor.

Etap içerisindeki puanları toplayan sporcular için ödenen ödüller ise şöyle: En iyi sprinter klasmanındaki ilk üç sporcuya 200 € ila 800 € ödenirken siklamen mayo sahibine mayoyu taşıdığı her gün için ekstra 750 € ödeniyor. Yarışı bu formayla tamamlayan sporcuya 10.000 € verilirken klasmandaki ilk beş kişiye de 3000 €’a kadar ödüller veriliyor.

Tırmanış klasmanında ise ödüller 200 € ile 700 € arasında değişiyor. Tırmanış mayosuyla yarışan sporcunun günlük aldığı miktar ise 750 €. Yarış sonunda ise klasmandaki ilk beş kişiye verilen ödüller 5000 €’dan başlayarak beşinciye 1000 € olacak şekilde belirleniyor.

Yarışın en genç yarışmacısı etap başına günlük 750 € alırken yine aynı şekilde klasmandaki ilk beş kişiye, 5000 €’dan başlayarak beşinciye 1000 € olacak şekilde ödül veriliyor.

Tur boyunca kaçışta yer alan sporcular da ödülsüz bırakılmıyor. Kaçışta en fazla kilometreyi geçen bisikletçi etap başına 150 € alıyor. Ek olarak tur boyunca en fazla solo performans gösteren ve grup içinde 10’dan daha az defa yer alan ‘mazoşistler’ için belirlenen ödül miktarı ise 4000 €.

Tur boyunca sporcuların yanı sıra takımların da aldığı ödüller mevcut: Bünyesinde yüksek puana sahip en fazla sporcuyu barındıran takım ‘süper takım’ statüsünü elde ediyor ve etap başına 500 € elde ediyor. Bu klasmanda ikinci ve üçüncü sıradaki  takımlar da ödüllendiriyor. Üçüncü sıradaki takımın aldığı ödül miktarı ise 100 €.

Yarış sonunda ise takım klasmanında en iyi takım statüsüne sahip olan ekip 5000 € kazanarak evine dönüyor. İlk beş takımın ödüllendirildiği klasmanda, ödül alan son takımın kazancı ise 1000 €.

Takımlar arasında dağıtılan bir başka ödül ise ‘fair play / adil oyun” ödülü. Tur boyunca en az cezayı alan ve yarış içinde en iyi şekilde davranan takımlara verilen bu ödülün miktarı birinci için 5000 €, ikinci için 3000 ve üçüncü olan takım için ise 2000 €.

Buraya kadar yazılan her rakam toplandığında büyük bir meblağ gibi görünebilir. Ancak bir diğer büyük tur olan Tour de France ile karşılaştırıldığında aslında düşüktür. Geçtiğimiz yıl Fransa Turu’nu kazanan Geraint Thomas, toplamda 500.000 € artı sarı mayoyu üzerinde taşıdığı her gün için ekstra 500 €’yu evine götürmüştür. 2018 yılında Tour de France’ın ödül fonu 2.287.750 €’ya ulaşırken bu rakam Giro’da 2019 yılı için 1.499.860 € olarak belirlenmiştir.

Ödül fonları genellikle sezon sonlarında yarış organizatörü tarafından ödenirken alınan miktar takım içindeki diğer sporcular ve çalışanlar arasında bölüşülür.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!