Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

FUJI SUPREME

Fuji’nin en hızlı bisikleti aerodinamik, disk fren donanımlı ve kadınlara özel

evanscycles.co.uk

Kadınlara özgü kadro hala tartışmalı bir konu, temel nedense büyük markaların böyle bir tasarıma ihtiyaç olup olmadığında hem fikir olamaması. 

Fuji’ninse tavrıysa net. Marka ilk ABD ulusal kadın takımına 1970’lerde destek oldu ve o günden beri kadın bisiklet sporunun en büyük tedarikçilerinden biri olarak anılıyor. Bu sayede marka, kadınlara özel en uygun bisiklet tasarımını belirlemede 40 yılı aşkın anatomik veriye sahip. 

“Genel kanının aksine, kadın bedeni ile erkek bedeni benzerdir” diyor Fuji’nin küresel pazarlama direktörü Steven Fairchild. Ama küçük anatomik farklılıkların anlamı kadınların bisikleti farklı şekilde sürdüğüdür. Sonuç olarak geçen birkaç yılda, eski Supreme’den, SL veya Transonic gibi erkek modellerine geçen kadınlar, eski Supreme’in geometrisinin onlara daha uygun olduğunu gördü.”

Fairchild ufak değişikliklerden bahsettiğini vurguluyor ama farklılığının kadınlara özel kadro tasarımını haklı çıkardığı görüşünde.

“Kadınlara özgü geometriyi bırakan markalar için bu, stoklarını azaltma isteğine mi, yoksa gerçeklere mi dayanıyor bilemiyorum. Biz kadınlara özel kadro geometrisinin değerinden eminiz” diyor Fairchild. 

Zengin miras

Orijinal Fuji Supreme ilk olarak 2010 yılında görücüye çıktı ve 2005 yol dünya şampiyonu Alman sprinter Regina Schlecher’den gelen bildirimlerle geliştirildi. 

“Regina’nın yardımlarıyla ilk Supreme oldukça hafif ve ekstrem şekilde sertti” diyor Fairchild. “Ama kadınlara özgü aero-yol bisikleti daha önce hiç üretilmemişti. Yeni Supreme’in tasarımında ağırlık ve sertliği mümkün olduğunca benzer seviyede tutma hedefiyle yaklaşık üç yıldır çalışıyorduk.”

Eğer Fuji’nin rakamları gerçeği yansıtıyorsa, firma bunu başarmış gözüküyor. “Kadronun ağırlığı 900gr’ın altında. Eski Supreme, yeni Supreme ve erkek kadrosu ‘Transonic’ ile rüzgar tünel testleri yaptık” diyor Fairchild. “40km üstünde yeni Supreme eskisine oranla 3 dakika 23 saniye daha hızlı ama kritik olan Transonic’ten de 1 dakika 19 saniye hızlı olması. Bunun anlamı Supreme, Fuji’nin son zamanlarda ürettiği en hızlı bisiklet.”

“Transonic’i geliştirdiğimizde, Trek Kammtail teknolojisinin patentine sahipti, bu nedenle, bu teknolojiyi kullanmakta tereddütlerimiz vardı. Ama artık Kammtail tasarımını çevreleyen yasal haklar ortadan kalktı, böylece bu kadro profillerini Supreme’i geliştirirken kullandık” diyor Fairchild.

Fuji’ye göre disk fren tercihi öylesine alınmış bir karar değil, firma marketin bu yöne kaydığı görüşünde. 

 “Shimano dokuz yıl önce disk frenin ilk testlerini yaptı ve ben de o günden beri disk frenin destekleyicisi oldum. Kontrol güvenirliği benim için çok önemli. ” diyor Fairchild. “Aerodinamik konusunda ise disk frenin bir dezavantajı olmadığını öğrendiğimizde bizim için tüm bariyerler kalktı.”

“Sezon başında sponsoru olduğumuz takımlara erkek kadrosu SL ve Supreme arasında seçim özgürlüğü tanıdık” diyor Fairchild. “Şimdilerde SL tercihinde bulunan birkaç takım değişim istediğinde bulundu. Ama Supreme’e binen bisikletçiler hallerinden çok memnun.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir sonraki:

SCOTT FOIL 10 DISC

Kaçırmayın:

TREK MADONE SLR DİSK

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLET VE PANDEMİ DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

Editoryal

“ÇOK TERLEME YAVRUM HASTA OLURSUN”

Editoryal

BORIS JOHNSON, ÜLKESİNDE BİSİKLETİN YAYGINLAŞTIRILMASI KONUSUNDA “ISRARCI” DAVRANIYOR

Haberler

AHMET ÖRKEN, KORONAVİRÜS MÜCADELESİNE DESTEK OLUYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!