Bizimle iletişime geçin

Haberler

UCI’DAN BİSİKLETÇİLERİN ÇORAP BOYLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME

UCI, Fransa Turu’nun dün Belçika’da koşulan takım zamana karşı etabı öncesinde sporcuların aero çorap boylarını ve ayakkabı kılıflarını özel bir ekipman yardımıyla ölçtü. Peki UCI neden böyle bir ölçüm yaptı?

Sezon başında organizasyon yetkilileri şöyle bir açıklamada bulunmuştu: “Yarış esnasında kullanılan çorap ve ayakkabı kılıfları, lateral malleolus (fibulanın son noktası, ayak bileğinin dış çıkıntısı) ile fibula başının arasındaki mesafenin yarısı kadar olan yüksekliğin üzerine çıkamaz.”

Özetle, kullanılan çorap ya da ayakkabı kılıfı, ayak bileği ile diz altı arasındaki noktanın yarısı kadar olan mesafeden daha yukarıda olmamalı. Yapılan düzenlemede kuralın nasıl uygulanacağı ya da cezai yaptırımının ne olacağı henüz belirtilmedi. Ancak dünkü etap öncesi Sunweb takımı sporcusuna yapılan ölçüme ait bir görsel Twitter’da paylaşıldı.

Çorapla ilgili yapılan bu düzenleme, UCI’nin aerodinamik kazanımlar için kullanılan kıyafetlerle ilgili oluşturduğu kuralların bir parçasıdır ve bisikletçinin şeklini değiştiren ve koruma amaçlı olmayan gereksiz ekipman ve parçaların yasaklanmasına yönelik olarak oluşturulan düzenlemelere bağlı olarak uygulanmaktadır.

2019 için uygulanacak olan bu kurallarda, giysilerin yüzeylerinde değişiklik yapılmasına da olanak tanınır ancak bu söz konusu bu değişiklikler, kumaş parçalarının birleştirilmesi, dokunması veya işlenmesi aşamaları için geçerlidir.

Ayrıca kullanılan giysilerin yüzey dokusu 1 mm’yi geçmemeli ve ürünler,  sert parçalar ve sporcuya ek kazanç sağlayacak ögeler içermemelidir.

Çorap konusunda ise UCI, minimum bir uzunluk vermemekte; bu da çok kısa çorap giyen bazı sürücülerin en kötü moda suçunu işlemelerine izin verileceği anlamına gelmektedir.

UCI’nin daha önce de giysi ve çoraplarla ilgili düzenlemeleri mevcuttu ancak bu kural, son yıllarda organizasyon kitapçığından çıkarılmıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!