Bizimle iletişime geçin

Haberler

SAFRANBOLU’DA BİSİKLET FESTİVALİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Karabük Bisiklet Derneği tarafından Safranbolu’da düzenlenecek olan bisiklet festivali, bisikletseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. Karabük Bisiklet Derneği Başkanı Kenan Aydoğdu, Safranbolu’nun UNESCO’ya kabulünün 25. yılı dolayısıyla ‘Dünya Miras Kenti Safranbolu’ temasıyla 29 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında yapılacak festivalin başvurularının devam ettiğini söyledi.

Karabük’te ilki gerçekleştirilecek olan festivalle ilgili konuşan Aydoğdu, “Bisiklet günümüzün yükselen trendi. Dünyanın birçok yerinde çok geçmiş yıllardan beri bir ulaşım aracı olarak kullanılan bir karayolu taşıtı aslında. Bisikletin birçok kullanım alanı var; spor, gezi, eğlence ve aynı zamanda ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Ülkemizde de son yıllarda bisiklet kültürü yavaş yavaş yerleşmeye başladı. İlimizde ve bölgemizde bisiklet kültürünün yaygınlaşması için biz de faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Çeşitli illerde bisiklet festivalleri yapılıyor ve biz de bunlara iştirak ediyoruz.

Ancak ilimizde bugüne kadar böyle bir etkinlik yapılmadı ve bir festivalde Karabük’te yapalım diye düşündük. Karabük’ümüzün başta Safranbolu olmak üzere çok kıymetli yerleri ve ilçeleri var. Biz de her yıl bir tema belirleyerek hem bisiklet sürülmesi hem de buranın turistik olarak da tanıtılması amacıyla böyle bir etkinlik yapalım dedik ve bu kapsamda ilk festivalimizi Safranbolu’da yapmaya karar verdik. Bu yıl ayrıca Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesine girişinin 25. yılı kutlanıyor. Biz de buradan yola çıkarak ‘Dünya Miras Kenti Safranbolu’ teması ile 29 Ağustos – 1 Eylül arasında ilk festivalimizi yapacağız” dedi.

Başkan Aydoğdu, 4 gün sürecek olan festival kapsamında iki ana rota belirlediklerini de belirterek “Rotamızın birincisi Safranbolu’nun turizm ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla oluşturulmuş 60 kilometrelik bir rota olacak. Coğrafi zorlukları olan bir rota ama katılımcılar bunu başarı ile tamamlayacaktır.

İkinci rotamızı ise tamamen doğal güzelliklere ayırdık. Son gün ise Safranbolu’da kültürel bir gezi yapacağız. Şu anda ön kayıtları almaya devam ediyoruz. 19 Temmuz son başvuru ama bunu Temmuz ayı sonuna kadar uzatmayı planlıyoruz. Ancak festival tarihinden en az 1 ay önce kesin katılımcı listesini almamız gerekiyor ki buna göre hazırlıklar yapacağız. Etkinliğimize katılmak isteyen bisiklet tutkunlarını Safranbolu’ya beklerken, başvuruları ise derneğimizin ‘www.karbisder.org‘ adresinden alıyor olacağız.” Dedi.

Kenan Aydoğdu, amaçlarının bisikletin trafikte kanunlarla tanınmış, hakları olan bir taşıt olduğunu, bisikletin spor amacı ile kullanılabildiği gibi gezi, eğlence ve ulaşım amacıyla da kullanıldığını göstermek ve bisiklet kültürünü yerleştirmek olduğunun altını çizdi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!