Bizimle iletişime geçin

Haberler

SAYILARLA TOUR DE FRANCE 2019

23 gün, 21 etap ve 3.000 kilometreden fazla süren bir yarışın sadece bir galibi olabilir. Ancak Tour şampiyonu Egan Bernal’in ilk Fransa Turu zaferinin ve Fransa Turu gibi zorlu bir yarışın ardında yatan sayılar nelerdir?

İşte Tour’un resmi teknoloji ortağı NTT’nin yarış boyunca kaydettiği bazı önemli sayılar:

Ulaşılan en yüksek hız: 101.5 km/s

2019 Tour de France’ta kaydedilen en yüksek hız, Tour’un 18. Etabında yer alan %7 eksi eğimli Col de Vars inişinde Katusha-Alpecin takımından Nils Politt tarafından yapıldı. Politt etabı, Nairo Quintana’nın 21 dakika 24 saniye gerisinde 44. sırada tamamlamıştı.

Şampiyonun ortalama hızı: 40.58 km/s

Sarı mayonun sahibi Egan Bernal, Tour’u totalde 82 saat 57 dakikada tamamladı. Bu da Tour süresince 3,365.8 kilometreyi 40 km/h ortalama hız ile bitirdiği anlamına geliyor.

22 yaşındaki Kolombiyalı, geçtiğimiz yılın şampiyonu takım arkadaşı Geraint Thomas’tan 0.35 km/s daha hızlı.

Birinci ile en sonuncu arasındaki hız farkı: 2.11 km/s

Tour’u en sonuncu olarak tamamlayan EF Education First takımından Sebastian Langeveld ile Egan Bernal arasındaki zaman farkı 4 saat 34 dakika 23 saniye olarak kaydedildi. Bu da Langeveld’in Tour’u, Bernal’den 2.11 km/s daha yavaş tamamladığını gösteriyor.

Ortalama tırmanış hızı: 20.6 km/s

Egan Bernal, Col du Galibier, Col du Tourmalet, Col de l’Iseran gibi önemli tırmanışlarda 20.6 km/s ortalama hız kaydetti.

En hızlı Col du Galibier tırmanışı: 22 dakika 28 saniye

Egan Bernal, sarı mayoyu kazanarak ülkesi Kolombiya’yı sevindirirken Tour’un bir başka Kolombiyalı ismi Nairo Quintana, ikonik tırmanış Col du Galibier’de bir rekora imza attı.

Col du Galibier’i totalde 22 dakika 28 saniyede tırmanmayı başaran Quintana, 2011’de bu rekoru kıran Frank Schleck’ten tam bir dakika daha hızlıydı.

Bireysel etap galibiyeti kazananların sayısı: 15

Quintana ayrıca bu yıl etap galibiyeti kazanan bu 15 ismin içerisinde yer alıyordu. 18. etabı galibiyetle tamamlayan Kolombiyalı, 2018 ve 2013 yıllarında da birer galibiyet alarak Fransa Turu’nda toplam üç etap zaferi elde etti.

Caleb Ewan bu yıl en fazla bireysel etap galibiyeti alan isim oldu. Üç etap zaferi bulunan Avustralyalı sprinter’i iki etap galibiyeti ile Simon Yates ve Julian Alaphilippe takip etti.

Genel klasman lideri tarafından kazanılan etap sayısı: 0

Egan Bernal, genel klasman lideri olarak yarışı tamamlasa da Tour boyunca hiçbir etapta bireysel galibiyet elde edemedi. Böylece Kolombiyalı yıldız, hiçbir etap galibiyeti kazanmadan genel klasman lideri oldu.

Criterium du Dauphine’de geçirdiği kaza sebebiyle bu yıl Tour’da yarışamayan Chris Froome’un ise 4 genel klasman şampiyonluğu ile birlikte totalde 7 etap zaferi de bulunuyordu.

Fransa Turu boyunca sarı mayoyu giyenlerin sayısı: 4

Sarı mayo Paris’teki son etabın ardından kesin olarak Egan Bernal’in üzerine geçirilinceye dek üç bisikletçi tarafından daha taşınmıştı.

Mike Teunissen

Sarı mayonun ilk sahibi Jumbo-Visma takımından Mike Teunissen olmuştu. Üçüncü etapta Maillot Jaune’yi devralan Julian Alaphilippe, beşinci etabın sonunda ikonik mayoyu Giulio Ciccone’ye devretti. Yedinci etabın sonunda yeniden sarı mayoyu üzerine geçiren Alaphilippe, Bernal’e devredene dek totalde 14 etap boyunca mayoyu taşıdı.

Genel klasman liderinin yaşı: 22

22 yaşındaki Bernal, 1904 şampiyonu Henri Cornet (19 yaş) ve 1909 şampiyonu François Faber’den (22 yaş) sonra Fransa Turu’nu kazanan üçüncü en genç bisikletçi oldu.

Egan Bernal tarafından kazanılan klasman sayısı: 2

Egan Bernal, Fransa Turu’nda hem genel hem de en genç bisikletçi klasmanlarında kazanan oldu. Sarı ve beyaz mayoyu aynı anda üzerine geçiren Kolombiyalı yıldız, geçmişte bunu başaran Laurent Fignon (1983), Jan Ullrich (1997), Alberto Contador (2007) ve Andy Schleck (2010) gibi isimlerin arasında katıldı.

Tour’u tamamlayanların sayısı: 155

Brüksel’de start alan ve bu yıl 106. edisyonunu izlediğimiz Fransa Turu’nda ilk gün 176 sporcu start almış ancak Paris’teki son gün, bunların 155’i finiş çizgisini geçerek Tour’u tamamlamayı başardı.

Niki Terpstra ve Rick Zabel 11, Rohan Dennis 12, Wout van Aert 13, Maximilian Schachmann 14, Jakob Fuglsang 16, Tony Martin ve Luis León Sánchez 17, Thibaut Pinot ise sakatlığı sebebiyle 19. etapta oldukça duygusal bir şekilde yarışı bırakmıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!