Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

COLNAGO E64

E64 standart bir Colnago gibi görünüyor – ta ki sihirli tuşa basana kadar

Alışkın olmayan gözler fark etmeyebilir; ancak E64, Colnago’nun ilk e-bisikleti. Rakiplerinin büyük bir kısmı e-bike’larını görücüye çıkarmış olsa da yarışçı geçmişi ve geleneklerine olan bağlılığıyla saygınlık kazanan marka, elektrik ddünyasının kapılarını yeni araladı. Colnago’dan Alessandro Turci samimi açıklamalarda bulunuyor.

“Elektrikli bisiklet pazarına girmemizin birçok sebebi var, ama öncelikli olarak e-bike modası daha fazla bisiklet satmak için bir fırsat” diyor Turci. Şüphe yok ki ortalama bir Colnago’nun satış fiyatı ve markanın maziye dayanan tarihi göz önüne alındığında, müşteri kitlesinin yüksek gelire sahip olduğu düşünülebilir. Yine de Turci, E64’ün ticari bir hamleden çok daha fazlası olduğunu işaret ediyor. Alışılageldik İtalyan tutkusu bu projede de kendini gösteriyor. 

“E64 safkan bir Colnago. Projeye daha geleneksel konseptimizle ama aynı özveriyle yaklaşıldı ve uygulandı” diyor Turci. “E64’ü, C64’ün görünümüne benzer tasarlamamızın sebebi buydu. E64 ailenin bir parçası olma niteliğinde.”

Zamanın ötesi

Colnago, e-bisiklet fikrini “sürüş sistemi teknolojisinin” projenin tekerleklerini harekete geçirecek uygun seviyeye ulaştığından emin olduğu zamana kadar hayata geçirmedi. “Bizim için E64’ün normal bir Colnago gibi görünmesi şarttı” diyor Turchi.

Bu, İspanyol marka Ebikemotion’un arka göbek tabanlı motoru, geleneksel boyuttaki bir boruya sığacak kadar küçük bir bataryayla birleştiren “X35 sürüş sistemini” piyasaya sürmesiyle hayat buldu. Üst borudaki tuş ve orta göbeğin altındaki batarya portu, E64’ün geleneksel bir kadro olmadığını kanıtlayan iki gösterge.

100km’de birçok yeni e- yol bisikletinde kullanılan X35 motor, sürücünün güç değerleri üzerinde 250 watt’a kadar yardım sağlıyor.

Turci, “Sistemin sürücüye verdiği sürüş hissiyatını beğendik” diyor. “E-bike, motor ve sürücü arasındaki dinamik ilişkidir. Eğer bisikletçi daha fazla yardım almak istiyorsa daha fazla efor ortaya koymalı. E-bike bir düğmeye basıp uçuşa geçmek değildir.”

Sürüş sistemi nispeten hafif, 3.7kg (belirtilen) ağırlığında. Bisikletin toplam ağırlığı ise 12kg. Peki ya daha fazlası? Motor sistemi, bisikletin motora göre tasarlanmasından ziyede standart bisikletlere de kolayca uyum gösteriyor. Turci’ye göre, Colnago’nun geleneksel bisikletlerinden birçok konsept ve tekniği taşıyan E64’ün tasarımında nispeten az sayıda değişiklik gerekmiş. 

“İlk andan son anına kadar proje altı ay sürdü. Sürüş sistemini klasik bir Colnago kadronun kalbine dahil etmek için gereken zaman buydu” diyor Turci.

Buna karşılık, tasarım metodu yalnız tek bir kaynaktan alınmamış. E64’ün kadro profilleri ve boya tasarımı C64’e benzese de kadro monokok tarzda yapılmış. Bu açıdan Colnago’nun V2-r ve konsept bisikletleriyle daha fazla benzerlik gösteriyor. E-serisi için C-serisi bisikletlerin üretiminde kullanılan boru ve pabuç yapısı ekonomik olarak uygun değildi.

Motor sistemli bir bisiklet için bu işlem yöntemi aşırı derecede pahalı olurdu” diyor Turci. “Monokok tekniği, motor sisteminden kaynaklı tasarıma gerekli ilaveleri kadroya uygulayabilmenin çok daha etkili bir yoludur.”

“Kalite ve fiyat arasında rekabetçi bir ilişki olması önemlidir” diye ekliyor Turci. “Monokok kadro sayesinde E64, normal bisikletlerimizde olduğu gibi yüksek kaliteli karbon fiberden üretilebildi.”

C64 ile benzerliklerin çoğu cilt derinliğinde iken değiştirilmesi gereken özellik geometriydi – C serisi bisikletler kullanım kolaylıklarıyla ünlüdür.

“X35 sistemini göze çarpmayacak şekilde uygulayabildiğimiz gibi geometri de C64’ün düşündüğümüz özelliklerinin neredeyse tamamına yakınını taşıyor” diyor Turci. “Sonuç olarak E64 ihtiyaç duyduğunuzda size ekstra güç sunma yetisine sahip, normal bir Colnago hissi veren bir bisiklet.”

Sürüşlerde özgürce size watt veren E64, gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyor. Nitekim, eğer birileri sürüş hissiyatını kaybetmeyeceğinizi iddia ediyorsa, dünya standartlarında bisiklet üretme konusunda 65 yıllık bir deneyime sahip Colnago’ya kulak vermekte fayda var.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!