Bizimle iletişime geçin

Haberler

AYVALIK’TA ENGELSİZ BİSİKLET FESTİVALİ DÜZENLECEK

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, ilk kez gerçekleştirilecek bisiklet festivaline hazırlanıyor. Düzenlenecek olan 1. Engelsiz Bisiklet Festivali’ne tam destek veren Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, görme engelli gazeteci Namık Tuncel ile antrenmanlara başladı.

Namık Tuncel’e ait iki pedallı tandem bisiklet ile eylül ayı içerisindeki festivalde pedal çevirmeye hazırlanan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, engelliler için en güzel terapinin sportif etkinlikler olduğunu savunarak, bir yandan da engelli farkındalığına katkı vermeye çalışacaklarını söyledi.

Kaymakam Görgülüarslan yaptığı açıklamada, engellilerle birlikte herkesin bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini kaydederek, “Ayvalık’ta araç trafiği özelikle de yaz aylarında ilçe dışından gelen misafirlerimizle birlikte en önemli sorunlarımızdan biri haline geliyor. Bu olumsuzluğu aşabilmenin en önemli yollarından biri de bisiklettir. İnsanlar bisikleti, özellikle kısa mesafelerde çok rahatlıkla kullanabilecekken ne yazık ki bizim ülkemizde bu kültür pek yaygın değil.

Tabii bu alışkanlığın olmayışında bizim de devlet kurumları olarak alt yapı sağlama konusunda eksikliklerimizin var olduğunu düşünüyorum. Mesela, bisiklet yollarının yapılması, o alanların oluşturulması da aslında gerekli olan işlerin başında geliyor. Ama bu konuda teorik olarak bir takım çalışmaların yapıldığını biliyorum. Bu yönde Ayvalık Belediyesi’nin çalışmaları mevcut. Bu alt yapı çalışmaları da sağlanırsa, özellikle gençlerimizin bisiklet kullanımını sağlayabilir ve trafik anlamında da kent estetiği anlamında da büyük bir aşama kaydedebiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

Medya Ayvalık Gazetesi’nin Görme Engelli Muhabiri Namık Tuncel’in de engelli farkındalığı adına organize etmeye çalıştığı engelsiz bisiklet festivaline destek vermekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kaymakam Görgülüarslan, “Bu konuda Namık Tuncel’in yanı sıra ilçede yaşayan engelli arkadaşlarımızı bu güzel organizasyonda yalnız bırakmak istemedim. Onlarla beraber olmak istedim.

Eğer ilçemizde çocuk ve gençlerimizden başlayarak bisiklet kullanımını herkese ulaştırabilirsek, bu ilçeye ve özellikle gençlerimize büyük bir hizmet etmiş olabileceğimize inanıyorum. Namık Tuncel başta olmak üzere Eylül ayı içerisinde düzenlenecek olan Engelsiz Bisiklet Festivaline katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan muhabir Namık Tuncel de, organizasyon kapsamında İzmir, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Bursa ve Manisa’daki bisikletseverlerin bu organizasyona katılmasını hedeflediklerini belirtti.

Sadece engellilerin değil, her insan için sporun son derece önemli olduğunu vurgulayan Namık Tuncel, “Sporu herkes yapabilir. Bisiklet sürmekten yüzmeye kadar her alanda spor rahatlıkla yapılabilir. Biz bu yaptığımız çalışmalarla engelli insanlarımızı topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Bunun bir yolunun da sportif faaliyetler olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!