Bizimle iletişime geçin

Haberler

DÜNYANIN YAKIT HÜCRESİNE SAHİP İLK ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERİ ALTER BIKE VE ALPHA BIKE

Fransız üretimi olan Alter Bike, dünyanın yakıt hücreli pil kullanılan ilk elektrikli motoru olma özelliğini taşıyor. Alter Bike’ın üretimi için üç Fransız firması olan Pragma, Cycleurope ve Ventec bir araya gelmiş; Pragma aracın yakıt pillerini üretirken, Cycleurope ise bisikleti tasarlamıştı. Elektrik sisteminin kurulmasından ise Ventec sorumlu. 

Yakıt hücreli elektrikli bisikletlerde genelde lityum iyon batarya ile yakıt hücreleri bir arada kullanılmaktadır. Gelecekte insanların birden fazla hidrojen yakıt hücresi bulundurabileceği ve yol gittikçe bu hücreleri doldurabilecekleri istasyonların bulunabileceği öngörülüyor. Ancak şu anda bu dolum istasyonları arasındaki mesafe Avrupa’da oldukça fazla; ülkemizde ise çok nadirler. 

Normal şartlar altında bu araçlar, 200 barlık bir yakıt hücresine sahip ve bu da bisikletin elektrik desteği sayesinde dolum başına 100 kilometre yol alabilmesini sağlıyor. Pragma, yeni geliştirdiği yöntemle pil kapasitesini 300 bara çıkardığını ve menzili de %50 arttırarak 150 km’ye yükselttiğini söylüyor. Bu menzil artışını, karbon kompozit pillere geçmelerine borçlular.

Ortalama bir elektrikli bisiklet ise 50 km menzile sahip. Yine de bu menziller, araçların ne kadar elektrik desteğiyle kullanıldığına göre değişiklik gösteriyor.

Serinin geliştirilmiş bir üst modeli olan ve Alpha adı verilen yeni yakıt hücrelerinin kullanıldığı bisikletler de Alpha Bike adını alacak.

Alpha Bike için açıklamalar yapan Pragma CEO’su Pierre Forte, “Alpha yakıt hücreli bisikletler diğer elektrik bataryalı bisikletlere kıyasla hem menzil hem de dolum süresi açısından bariz bir avantaj sunuyor.” diyor. 

Forte, yeni yakıt hücrelerinin dolumunun 2 dakikanın altında bir zaman aldığını söylerken, standart pillerin saatlerce şarj olduğunu hatırlatıyor. 

Yeni Alpha Bike, ilk olarak bu ay yapılacak olan G7 Dünya zirvesinde tanıtılacak. Etkinliğe gelen gazetecilere bu bisikletlerden sağlanacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!