Bizimle iletişime geçin

Editoryal

MİLAS DOĞA BİSİKLET KULÜBÜ

Türkiye genelinde faaliyet gösteren bisiklet kulüplerinin tanıtılması ve bu toplulukların ortak bir platformda bir araya gelmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan Cyclist Türkiye’nin bu haftaki konuğu Milas Doğa Bisiklet Kulübü

https://www.facebook.com/groups/milasbisiklet/

Kulübünüz ne zaman, nerede ve hangi amaçla kuruldu ?

Kulübümüz resmi bir kulüp olmayıp özel bir oluşum olarak 2008 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde bisiklet kullananları bir araya getirmek ve bisiklet kullanımının yaygınlaşması, özendirilmesini sağlamak amacıyla kuruldu.

Kulübün arka planında nasıl bir ekip bulunuyor ?

Tamamen gönüllülük esasıyla devam eden bir yapımız mevcuttur. Salt görevimiz bisiklete binmek ve bundan keyif almaktır.

Kuruluş aşamasında nasıl bir yol izlediniz ?

Resmi bir kulüp olmadığımız için bisiklet binmeyi sevenleri bir araya getirmek için hiç bir yol izlemedik. Sadece bisiklet zilinin sesini takip eden bir ekibimiz var.

Kulüp olarak hedefleriniz ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz ?

En büyük hedefimiz Milas’ta bisiklet kullanıcısı sayısını arttırmak. Milas çok sıcak bir iklime sahip olduğu için yaz ayları dışında da sıklıkla yakın köylere ve belli aralıklarla da çevre ilçelere bisiklet turları düzenleyebiliyoruz. Ayrıca ilçemizde yapılan etkinliklere bisikletlerimiz ile katılarak bisiklet sevgisini her yaştaki ilçe halkımıza aşılamaya çalışıyoruz.

Kulübünüzde aktif olarak kaç bisikletsever bulunuyor?

Kulübümüze Facebook sayfası üzerinden üye katılımı sağlanıyor. Toplamda 1200 civarı bir üyemiz var ama turlarımıza katılan aktif kullanıcımız yaklaşık 30 kadar bisikletseverden oluşuyor.

Bizlere biraz da düzenli olarak yaptığınız ya da katıldığınız etkinliklerden bahseder misiniz?

Havalar elverdiğince çevre belde ve köylere sıklıkla pedallıyoruz. Köy halklarından aldığımız samimi yaklaşımlar bizleri şehir merkezinden daha çok kırsal merkezlere yönlendirmekte.

Köylerde hiç yabancılık çekmiyoruz ve çok sıcak bir şekilde karşılanıyoruz. Trafik yoğunluğuda bizleri şehir içinden kaçıran en büyük etken. Ayrıca yakın çevremizde yapılan bisiklet festivallerine de katılmaya özen gösteriyoruz. Özellikle bu sene 13’üncüsü yapılan Gökova Bisiklet Turu bizim olmazsa olmaz turlarımızdandır.

Son olarak, sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Özellikle şehirler arası yollarda bisikletlilere daha çok saygı duyulması için yeni yasaların yürürlüğe girmesi taraftarıyız. Özellikle ehliyet kurslarında bisikletin karayolundaki yeri konusunda daha çok eğitim verilmeli.

Öte yandan döviz kurlarındaki artış maalesef bisiklet fiyatlarını olumsuz etkilemiştir. Bisiklet üzerindeki KDV vb. vergilerin azaltılarak bisiklet fiyatları makul seviyelere çekilerek bisiklet alımları teşvik edilmelidir. Ayrıca toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınması için daha çok imkan yaratılmalıdır.

Bizlere bu imkanı sağladığınız için sizlere MİDOBİS ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!