Bizimle iletişime geçin

Editoryal

SPORCU İÇECEKLERİ GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?

Sporcu içecekleri endüstrisi her geçen gün büyüyen bir endüstri alanı. Ancak onları içen her zaman sporcular değil. İngiltere’de 2015 yılında yapılan bir araştırma, ülkede yılda 170 milyon litre sporcu içeceği tüketildiğini ortaya koydu.

Öte yandan amatör sporcular arasında sporcu içeceklerine duyulan ilgi de bu ürünleri, talep gören ürünler arasına yerleştiriyor. Ancak uzmanlar 60 dakika veya daha kısa süren aktiviteler için  yalnızca su içmenin daha iyi ve yeterli olacağı kanısındalar.

Eğer 60 dakikadan daha uzun sürecek bir antrenmanınız olacaksa veya aşırı sıcakta spor yapacaksanız ya da uzun mesafeli bir yarış koşuyorsanız kaybolan su ve elektrolitlerin yerine konması bakımından özel bir sporcu içeceği tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Genellikle bir saat veya daha uzun sürüşlerde daha iyi bir performans ve duvara çarpma denilen durumu yaşamamak adına saat başı 30-60 gr karbonhidrat alınması önerilmektedir. Bunu bir muzla, kuru meyvelerle veya enerji jelleri ile sağlamak mümkündür. Ancak bu noktada içeriğinde karbonhidrat barındıran sporcu içeceklerine başvurmak da mantıklı bir alternatif olabilir.

Ortalama bir litrelik bir sporcu içeceği, basit şekerler, su ve elektrolitler de dahil olmak üzere yaklaşık 60 gr kadar karbonhidrat içerecektir. Bu, zorlandığınız ya da su kaybı yaşadığınız anlarda bunu gidermek için mükemmel bir kombinasyondur. Böylece bu kombinasyonu barındıran herhangi bir sporcu içeceği, 1-2 saatlik veya daha uzun sürüşleriniz içinde tüketildiğinde ihtiyacınız olan tüm karbonhidratı sağlayacaktır.

Bu noktada bisiklet üzerindeyken ne kadar su almanız gerektiği de ne kadar terlediğinize, kilonuza ve buna benzer değişkenlere göre farklılık gösterecektir. Ne kadar su kaybettiğinizi ölçmenin güzel bir yolu British Cycling tarafından önerilen ‘ter testi’ni uygulamaktır. Böylece sürüş sırasında ne kadar su kaybettiğinizi öğrenebilir ve ne kadar su almanız gerektiğine dair bir fikir edinebilirsiniz.

Bunun için, sürüşe çıkmadan önce uyanır uyanmaz ilk tuvaletinizi yaptıktan hemen sonra çıplak bir şekilde tartılmanız gerekiyor. Ardından hiçbir şey içmeden 60 dakika boyunca normal yoğunlukta bisikletinizi sürün, ardından eve döndüğünüzde tekrar çıplak bir şekilde tartılın. Sürüş öncesi ağırlığınızdan sürüş sonrası ağırlığınızı çıkardığınızda ortaya çıkan fark, mililitre cinsinden kaybedilen sıvı miktarını gösterecektir.

Örneğin sürüş sonrası 1 kg hafiflemişseniz bu, 1 litre su kaybettiğiniz ve her 1 saatte 1 litre su içmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Bu da örneğin her 15 dakikada 250 ml. olacak şekilde süre içerisine yayılarak içilmelidir. Bu noktada test sonucunu daha doğru hale getirmek için testi birkaç kez tekrarlayabilir, ortalama bir sonuç çıkarabilirsiniz.

Sonuçta sporcu içecekleri bisiklet dünyasında da genel anlamda sporcular için de önemli bir yere sahiptir. Ancak aşırı ve gereksiz tüketildiği de bir gerçektir. Bu noktada bir saat ya da bir saatten daha az sürecek sürüşleriniz için sadece su içmenin yeterli olacağını unutmamalısınız.

Daha uzun sürüşler için sporcu içeceğini tercih edebilirsiniz ancak vücudunuz için hiç de iyi olmayan rafine şekerlerden, yapay aroma ve tatlandırıcılardan kaçınmak için kendi tarifinizi oluşturmayı da deneyebilir ya da içeriğine gerçekten güvendiğiniz ürünleri tercih edebilirsiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!