Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLET ORGANİZASYONLARI DÜZENLENDİKLERİ ŞEHİRLERE CİDDİ EKONOMİK FAYDALAR SAĞLIYOR

UCI ve dünya çapında yaklaşık olarak 140 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir denetim ve danışmanlık hizmetleri firması olan Ernst & Young (EY) işbirliği ile gerçekleştirilen bir çalışma, dünya kupası ve dünya şampiyonası gibi büyük bisiklet organizasyonlarına ev sahipliği yapan şehir ve bölgelerin ekonomik kazanımlar sağlıyor olmasının yanı sıra şehir imajı anlamında olumlu sonuçlarının olduğunu ortaya koydu.

UCI’ın görevlendirdiği EY tarafından yürütülen ve bu gibi büyük etkinliklerin şehirler açısından ekonomik getirilerine odaklanan çalışma, bisiklet organizasyonlarının yerel ekonomiler üzerine önemli faydalar sağladığını gösterdi. Çalışma kapsamında 2018 yılında düzenlenen yol, dağ ve pist kategorilerindeki UCI Dünya Şampiyonası etkinlikleri ile kitle katılımlarının baz alındığı Gran Fondo etkinlikleri incelendi.

Çalışma, dünyanın en iyi bisikletçilerinin yaşadığı yerleşim bölgeleri için bir bakış açısı sağlıyor olmasının yanı sıra bu dört bisiklet olayının, ev sahibi şehir ve bölgelerin yerel ekonomileri için yaklaşık 60 milyon € kadar bir ek ekonomik faaliyet sağladığını gösteriyor.

Örneğin, geçtiğimiz yıl Avusturya’nın Tirol bölgesinde düzenlenen Dünya Yol Şampiyonası – bu dört etkinlik içerisinde ticari açıdan en önemlisi – bölgedeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)’ya özellikle başkent Innsbruck’a, yaklaşık 40 milyon € katkıda bulundu.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde organizasyon kapsamında, yabancı turistler tarafından yapılan harcamalardan en fazla yarar sağlayan otel işletmeleri oldu ve günlük ortalama 114 €’luk harcamanın 74 €’su gecelik konaklama için harcandı.

Bununla birlikte belki de en önemlisi, ziyaretçilerin %85’i, geldikleri bu bölgeyi, gelecekte de ziyaret edebilecek bir tatil yeri olarak gördüklerini; TV izleyicilerinin ise %60 kadarı bölgeyi, herhangi bir zamanda mutlaka ziyaret etmek istediklerini belirtti.

Öte yandan bir kayak merkezi olarak yarı-ünlü bir ülke olan Avusturya’da daha az biliniyor olmasına rağmen farklı disiplinlerde dünya şampiyonası etkinliklerine ev sahipliği yapan diğer üç şehir için de benzer pozitif hikayelerin söz konusu olduğu görüldü.

Ek olarak; Apeldoorn, Hollanda (pist), Lenzerheide, İsviçre (dağ bisikleti) ve Varese, İtalya (gran fondo) şehirleri de ev sahipliği yaptıkları organizasyonlarla ülkelerine sürdürülebilir bir bisiklet mirası bırakarak GSYİH’larına sırasıyla yaklaşık 2,3 milyon Euro, 11,5 milyon Euro ve 4,4 milyon Euro kazandırdı.

UCI Başkanı David Lappartient, konuyla ilgili olarak; “Yarış sırası ve sonrasında yapılan etkinliklerin bölgeler için son derece olumlu ve dolaylı yoldan sağlanan ekonomik etkilerinin EY’in UCI ile işbirliği içerisinde yürüttüğü çalışma kapsamında doğrulanmasından sonra derece memnunuz” dedi.

“Dünya kupası ve dünya şampiyonası etkinlikleri sporculara, yaşadıkları bölgelerde rekabet edebilmek ve bisiklet ve turizm açısından bölge için ekonomik gelişmenin de itici gücü olabilecekleri bir muhteşem bir fırsat sunmaktadır.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!