Bizimle iletişime geçin

Haberler

İBB’DEN ERASMUS İLE GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ BİR ARAYA GETİREN BİSİKLET TURU

İBB, Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Caddebostan Sahili’nde engelleri aşmak için pedal çevirdi. Dünya genelinde kamu otoritelerini sürdürülebilir aynı zamanda çevreci ulaşım tedbirlerini geliştirmeye teşvik etmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla 2002 yılından beri her yıl 16 – 22 Eylül tarihleri kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bisiklet turu düzenledi.

“Engelleri Aşmak için Birlikte Pedallıyoruz” adını verdikleri bisiklet turu İBB, Boğaziçi Üniversitesi Erasmus Öğrenci Birliği ve Rota Bisiklet Kulübü’nün işbirliği ile gerçekleşti. Kadıköy Caddebostan Sahili’nde dün gerçekleşen etkinlikte Boğaziçi Üniversitesi Erasmus Student’s Network öğrencilerinden 20 gönüllü ve görme engelli 25 öğrenci bir araya geldi. Organizasyonda tandem bisikletler kullanılarak üniversite ve görme engelli öğrenciler 6,5 kilometrelik mesafeyi birlikte kat etti.

İBB Geçlik ve Spor Müdürlüğü Ar-Ge İletişim Şefi Yunus Karacalı “Biz İBB olarak 2017 yılından bu yana hafta kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bunun amacı bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve motorlu araçların çevreye verdiği etkilerin azaltılmasıyla alakalı topluma farkındalık kazandırmak” dedi.         

Etkinliğe katılan North Carolina Üniversitesi’nden erasmus öğrencisi Phun H’de, “Bu etkinliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu etkinlik, görme veya başka engeli olan insanların bizimle aynı deneyimi yaşayabileceğini gösteriyor. Erasmus öğrencisi olarak böyle bir etkinliğin Türk kültürünü anlamada çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İBB, Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısı ile kentin farklı noktalarında aktiviteler düzenlemeye hafta boyunca devam edecek. Erasmus öğrencileri ile görme engelli öğrencileri bir araya getiren bisiklet etkinliğinin yanı sıra eğlencesi ve hareketi bol organizasyonlar gerçekleştirilecek. 18 ve 20 Eylül’de Zumba Etkinliği, 20 ve 21 Eylül’de “Neden Pedal Çeviriyoruz?” (Why We Cycle) film gösterimi, 21-22 Eylül’de Dragon Bot Festivali, 22 Eylül’de 5. İstanbul Çocuk Maratonu ve “Otomobilsiz Kent Günü’nde Birlikte Yürüyelim” etkinlikleri İstanbullulara keyifli bir hafta yaşatacak.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

15 Temmuz Bisiklet Yarışı’nda büyük tehlike

Haberler

ABD’li bisikletçiler Erciyes’te çöp topladı

Haberler

Podyumda İsviçre rüzgarı esti

Haberler

Sakaryalılar şehri SAKBİS ile dolaşıyor

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!