Bizimle iletişime geçin

Haberler

KÜRESEL İKLİM GREVİ EYLEMLERİ BUGÜN BAŞLIYOR

Bugün aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 139 ülkede, hükümetleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye zorlamak için Küresel İklim Grevi eylemleri yapılacak. Eylemler, 27 Eylül’e kadar devam edecek. 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı üçüncü dalga protestoların bugüne kadar düzenlenen en büyük iklim gösterileri olması bekleniyor.

15 Mart ve 24 Mayıs’ta düzenlenen ilk iki eyleme dünya genelinde iki milyondan fazla genç katılmıştı. Bugünkü eylemlere ise çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları, ekoloji örgütleri, topluluk ve sendikalar da destek veriyor.

Aralarında Amazon ile Microsoft’un da bulunduğu büyük şirketlerin çalışanlarının greve katılması bekleniyor. Bugün başlayan eylemler kapsamında 1,500’ün üzerinde Amazon çalışanı bugün iş bırakacak.

Microsoft çalışanları da eylemlere katılacaklarını açıkladı. Microsoft çalışanları adına yapılan açıklamada “Fosil yakıtları çağının sona erdirilmesi talebiyle gençlerin öncülüğünde başlatılan Küresel İklim Grevi’ne Microsoft çalışanları da katılacak” denildi.

Türkiye’de de “Sıfır Gelecek” kampanyası çerçevesinde farklı kentlerde eylemler düzenlenecek. Türkiye’deki gösterileri organize eden Sıfır Gelecek Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, “İklim değişikliğini durdurmak için hiçbir gerçekçi adım atmayan hükümetlere karşı gelecekleri çalınan gençler isyan ediyor.

Şimdiye kadar 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde iki büyük küresel iklim grevi gerçekleşti. Bu grevlere onlarca ülkeden 2 milyondan fazla genç aktivist katıldı. Ancak bu sefer sadece gençler ve öğrenciler değil, yetişkinler ve sendikalar da 20-27 Eylül tarihlerinde greve çıkacaklar” denildi.

Türkiye genelinde çeşitli bisiklet topluluk ve inisiyatiflerin de katılacağı iklim grevi kapsamında bisikletçiler, bisikletleriyle iklim krizine karşı başlatılan mücadeleye destek olacak.

Küresel iklim grevi eylemleri kapsamında Amerikan bisiklet markası Specialized’dan da destek geldi. Specialized, bugün başlayan uluslararası eylemler kapsamında genel merkezini ve web sitesini kapatma kararı kaldı.

Specialized tarafından yapılan açıklamada; “Bugün, bu küresel harekete yön veren genç aktivistlere destek olmak için web sitemizi ve genel merkezimizi kapatarak Küresel İklim Grevi’ne katılma kararı aldık” denildi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!