Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANKARA’DA, İNSAN VE ÇEVRE ODAKLI ULAŞIM REFORMU BAŞLIYOR

Ankara’da, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere katılan ve ulaşım projelerini anlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin acil ulaşım reformuna ihtiyacı olduğunu belirtti. Yavaş, “İklim değişikliğinin farkındayız. Ankara’yı artık araba odaklı değil insan odaklı ve çevreci bir şehir haline getirmek istiyoruz” dedi.

Ailelerin yürüyeceği yerlere, bisiklet yollarına, kent bilincini oluşturacak meydanlara ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Yavaş, “Otobanlardan kurtulmaya, trafik stresinden uzaklaşmaya, daha sağlıklı bir hayat yaşamaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. Bu kapsamda ulaşım planlarını anlatan Yavaş, hayata geçirilecek projeleri şöyle sıraladı:

“Ankara’da her yıl yaklaşık 400 hemşerimiz trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu sayıyı alınacak önlemler ve toplu taşımaya teşvik edecek projelerle bu dönem en az yarı yarıya indirmeyi hedefliyoruz

Hava kirliliği sınırı yılda ortalama 250 kez aşılıyor. Bunun en önemli sebebi araç trafiğinin yoğun olması. Biz, ulaşıma bakış açımızla halkımızın sağlığını koruyacağız ve sağlık harcamalarını da azaltacağız.

Ankaralı her gün ortalama 36 dakikasını trafikte kaybediyor. Yapacağımız çalışmalarla bu süreyi yüksek oranda düşürüp vakit ve nakit kaybını engellemeyi hedefliyoruz. Spor yapan bir Ankara’yı inşa edeceğiz. Şehrin bisiklet altyapısının geleceğini şekillendireceğimiz sürdürülebilir ulaşım ana planına başlıyoruz. Hedeflerimizi bu planla takip edeceğiz.

Bisiklet yolu projesinin teknik kısmı üzerine çalışıyoruz. Bir yıl içerisinde Ümitköy’den Tandoğan’a kadar pilot projemizin inşaatını tamamlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 56 kilometre. Bu güzergahtaki karbonmonoksit oranlarını dahi hesaplıyoruz.

Bisiklet yol ağını tüm Ankara’ya yaymak için Dünya Bankası’ndan kredi talebimiz oldu. Kabul edilirse tüm şehri bisiklet yolları ile donatmak istiyoruz. Ankara’da elektrikli bisiklet işleteceğiz. İlk aşamada pilot güzergahta 17 istasyonda 400 bisikletle hizmet vereceğiz. Bisiklet aparatlı EGO otobüslerimiz hizmete girdi. Bir yıl içerisinde toplam 700 otobüsümüzü bisiklet taşımaya uygun hale getireceğiz.

Metro istasyonlarımızın merdivenlerini ve vagonlarını bisiklet taşımaya uygun hale getiriyoruz. Bisikletlerini toplu taşıma araçlarında kullanabileceksiniz. Bu uygulamayı tüm metro hatlarında kullanmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca yoğun saatler haricinde katlanabilir bisikletlerinizi otobüslerimizin içinde de taşıyabileceksiniz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!