Bizimle iletişime geçin

Haberler

KAYSERİ, YÜKSEK İRTİFA ANTRENMANLARI İÇİN KAMP MERKEZİ HALİNE GELDİ

Kış sporlarının yanı sıra bisiklet sporunda da Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri haline gelen Erciyes Dağı, yabancı profesyonel bisiklet takımlarının yüksek irtifa antrenmanları için de tercih ettiği merkezler arasında yer almaya başladı. Kış aylarında beyaz örtüyle kaplanan doğası ve modern tesisleriyle yerli ve yabancı kayak severlere hizmet sunan İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes, yaz aylarında da çeşitli spor dallarının kamp merkezi haline geldi.

Erciyes Master Planı kapsamında yapılan yatırımlarla uluslararası standartlarda kayak merkezi haline gelen Erciyes’e ilgi ve yapılan projeler her geçen yıl çeşitli spor dallarını kapsayacak şekilde artıyor.

Kazakistan Pist Bisikleti Milli Takım antrenörü Vlademir Bushansky, yaptığı açıklamada, Erciyes Dağı’nı Asya Şampiyonası’na hazırlanmak için tercih ettiklerini söyledi.

Erciyes’e daha önce dört kez geldiklerini aktaran Bushansky, “Yüksek irtifa antrenman kampı için Erciyes Dağı, 2200 metrede çok uygun koşullara sahip. Sporcular burada güç topluyor. Buradan gittiğimiz yarışlarda da hep podyum yapıyoruz.” dedi. Bushansky ayrıca lojistik açıdan Türkiye’nin çok uygun koşullara sahip olduğunu, Avrupa ve Asya’nın tam ortasında yer aldığını, ulaşım konusunda da çok elverişli şartlar taşıdığını ifade etti.

Ukrayna Pist Bisikleti Erkek Milli Takım Antrenörü Vasily Yakovlev ise Erciyes’in başta yolları olmak üzere konaklama dahil birçok avantajının bulunduğunu belirtti. Sonraki yıllarda da Erciyes’e geleceklerini aktaran Yakovlev, bisikletçilerin performansında olumlu değişiklikler yaşandığını, geçen yıl sporculardan birinin kamp sonu girdiği müsabakada şampiyonluk elde ettiğini bildirdi.

Ukrayna Pist Bisikleti Kadın Milli Takım Antrenörü Orest Tychko da 2011 yılından beri Türkiye’ye geldiklerini, bu yıl ilk kez Erciyes’te kamp yaptıklarını kaydetti. Tychko, Türkiye’nin insanları başta olmak üzere yemeklerini de sevdiklerini, bunun yanında Erciyes’in dünyadaki diğer yüksek irtifa antrenman merkezilerine göre daha ılıman bir iklime sahip olduğunu ifade etti.

VELO Erciyes organizasyonlarından sorumlu Mustafa Kemal Can Fedai de Erciyes Dağı’nda 11 ülkeden 13 takımın bulunduğunu, takımların bir aydır da kamp yaptığını aktardı. Fedai, Erciyes’in doğal doping alanı olduğunu ve yüksek irtifa antrenman merkezi haline geldiğini anımsatarak, sporcuların burada güçlerine güç kattığını kaydetti.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!