Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TAKIM ÇANTASI

Bir bisiklet tamircisinin mühimmat deposunda pek çok alet bulunur ama bazıları diğerlerinden daha gereklidir

Söz konusu bisikletinize fit yaptırmak olduğunda, bir İsviçre ordu çakısının yeterli olduğunu düşünenler kadar, yelpazenin diğer ucunda, insanlığın bugüne kadar icat ettiği her aleti bulunduranlar da var (ama yüzde 90’ıyla ne yapacaklarını bilmiyorlar). Cyclist evde bulundurulması gereken aletler konusunda fikrini almak üzere Team Wiggins teknisyeni Nick Walling ile görüştü. “Alyan anahtarı takımını söylemeye bile gerek yok” diyor, “Ben kişisel olarak Park Tool’dan satın almayı tercih ediyorum ve çoğu zaman üç taraflı bir alyan anahtarı kullanmayı seviyorum. Tam olarak oturması ve kolay aşınmaması için iyi kalite olması önemli.

Alet kutumdaki en eski dostuma ‘Trigger’in süpürgesi’* adını verdim. Bu eski Shimano kablo kesiciyi 1990’lardan beri kullanıyorum ama hala taş gibi. Gerçi zaman içinde sapını birkaç kere değiştirmek zorunda kaldım ve adı da zaten buradan geliyor. Kaliteli kesiciler şarttır. Hem iç hem de dış kabloları temiz ve kolayca kesebiliyorsanız kısa zamanda kusursuz bir iş çıkartabilirsiniz.  Son bir dokunuş olarak Park Tool penseye takılı düzgün kablo kroşelerinden kullanmayı seviyorum.”

“Ayrıca kadro kulağı hizalayıcı anahtarın da iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum” diye ekliyor, “Ufak ayrıntılarıyla insanı çok uğraştıran vites sorunlarının çoğu kötü ayarlanmış kadro kulaklarından kaynaklanır kaynaklanır. Yepyeni bisikletlerde bile böyledir. Vites grubu yıpranmasını ölçmek için bir zincir uzunluğu kontrol aleti bulundurmak her zaman işe yarar. Yıpranmaya başladığında, bir zincir anahtarına ihtiyaç duyacaksınız.   “Bugünlerde bir tork anahtarına sahip olmak şart.

Ben önceden ayarlanmış bir Bontrager 5Nm kullanıyorum çünkü modern yol bisikletlerinin hemen her yerinde işe yarıyor.” Yani bu iki sayfada gördüğünüz bir yığın alet ve anahtar aklınızı karıştırmasın; sadece birkaç yepyeni örnek seçtik. 

* Trigger’in süpürgesi: BBC’nin popüler sit-com dizisi Only Fools and Horses’ın (Sadece Aptallar ve Atlar) sevilen bölümlerinden birinde, Trigger adlı karakter (çöpçü) son 20 yıldır aynı süpürgeyi kullandığı için kendisine ödül verdiklerini söyler. Ama zaman içinde süpürgenin sapını 14 kere, kendisini de 17 kere yenilemiştir. Bu durumda süpürge hala aynı süpürge midir?  Bu soru “Trigger’in süpürgesi paradoksu” olarak biliniyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!