Bizimle iletişime geçin
Cyclist Türkiye Tüm D&R Mağazalarında!

Haberler

HOLLANDA BAŞBAKANI NEDEN İŞE BİSİKLETLE GİDİYOR?

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’un ofisine giderken bu kadar neşeli olmasına şaşırmamak gerek. Çünkü Başbakan Rutte, son zamanlarda sıklıkla ofisine bisikletle gidip geliyor. Türkiye’de de benzer şekilde Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tekirdağ Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel işe mümkün olduğunca bisikletiyle gidip gelen başkanlar arasında yer alıyor.

“10 yılı aşkın süredir bisiklet sürmüyordum. Ancak geçtiğimiz iki yıl önce kendime bir bisiklet aldım ve havalar izin verdiği müddetçe ofise bisikletle gidip gelmeye başladım. “ diyor Mark Rutte Dünya Ekonomi Forumu’nda.

Bisiklet çılgınlığı

Hollanda, zaten hali hazırda bisiklet kullanımının oldukça yaygın olması ile ünlüdür. 2018 yılında, ülkede insan sayısından daha çok bisiklet bulunduğu biliniyordu: 17 milyon insana karşılık 23 milyon bisiklet. Üstelik ülkedeki tüm seyahatlerin dörtte biri bisikletle yapılırken bunun dörtte biri ise işe gitme amaçlı gerçekleşmekte.

Ülkede önemli bir olgu olarak bisikletin neden uzun yıllardır var olduğu ise şu şekilde açıklanıyor: “Hollandalılar bisiklete binmeyi sever, çünkü burası küçük bir ülke. A noktasından B noktasına gitmek istediğimizde evet bunu arabayla yapabiliriz, bu da bir alternatif fakat çevresel etkilerini de düşünerek bunu bisikletle yapmak daha cazip ve yerinde geliyor. Üstelik eski günlerden de gelen bir alışkanlık halini aldı. Neredeyse 19. yüzyıldan bu yana seyahat etmek için bisiklet kullanmaya çok alıştık.”

Altyapının düzenlenmesi

Hollanda, düz bir ülke olduğu için bisiklet kullanımı için çok uygun, bu doğru. Ancak bunun yanında ülke, altyapı bakımından da çok fazla yatırımlar ve geliştirmeler yapmakta. 35.000 kilometrenin üzerindeki yol ağına ek olarak, geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük yer altı bisiklet parkı da Utrecht şehrinde hizmete açıldı.

Başbakan Rutte, bu hizmetlerin sadece şehirlerde değil, daha küçük kırsal bölgelere de uygulandığının altını çiziyor: “Özellikle şehirlerle küçük bölgeler arasında bağlantı sağlanmasına özen gösteriyoruz. Bu, okula giden çocukların güvenli ve kolay bir şekilde seyahat edebilmesi bakımından önemli.”

Hem gezegen hem insan sağlığı için yararlı

Bisikletin insan sağlığına olan faydaları artık herkesçe bilinmekte. Bu konuda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinden psikolojik sağlığa kadar geniş bir çerçeve çizilebilir.

2015 yılında yapılan bir araştırma, Hollanda’da bisiklet kullanımı sayesinde her yıl, hastalık sebebiyle ortaya çıkabilecek 6.000’den fazla ölümün önüne geçildiği sonucuna ulaşıldı. Ek olarak ortalama yaşam süresine altı ay eklediği de ulaşılan sonuçlar arasında yer aldı.

Ekonomi boyutundan bakıldığında ise bisiklet kullanımı sayesinde ülkede her yıl 20 milyon dolardan fazla para korunmuş oluyor.

Çevresel açıdan ise yararlar oldukça fazla: Hollanda Ulaştırma Enstitüsü tarafından açıklanan analizlere göre araba kullanmak yerine bisiklet kullanımı tercih edildiğinde atmosfer, kilometre başına ortalama 150 gram karbondioksitten korunmuş oluyor.

“Bütün bunlar, insanları bisiklet gibi sağlıklı alternatifler kullanmaya itiyor.” diyor Başbakan Rutte.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

ANKARA GÖLBAŞI’NA 30 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

FORD’DAN BİSİKLETLİLERE ÖZEL ‘EMOJİ CEKET’

Haberler

LANGKAWI TURU’NDA SONA YAKLAŞILIYOR

Haberler

LANGKAWI TURU’NDA GALİBİYET TEAM SAPURA’NIN

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!